Jeżówka – modna bylina do ogrodu. ZDJĘCIA kolorowych odmian jeżówki

2019-08-21 7:49 Opracowanie: redakcja na podstawie materiałów Plant Publicity Holland i firmy PLANTPOL
Jeżówka purpurowa
Autor: GettyImages Jeżówka purpurowa

Jeżówki to modne byliny o dużych i dekoracyjnych kwiatostanach. Wprowadzają wiejski klimat do ogrodu. Jeżówka znakomicie nadaje się na ogrodowe rabaty, ale równie dobrze wygląda posadzona w pojemnikach. Poznaj piękne odmiany jeżówki o kwiatach w różnych kolorach. Odmiany jeżówki ZDJĘCIA.

Jeżówki to krótkowieczne byliny (efektowne 3–4 sezony). Są to rośliny tworzące kępy o wzniesionych, sztywnych pędach. W zależności od gatunku jeżówki dorastają do 150 cm wysokości. Nie mają tendencji do pokładania się i nie wymagają stosowania podpór. Liście mają pojedyncze, jajowato lancetowate, naprzemianległe, zazwyczaj ciemnozielone. Niektóre gatunki mają łodygi i liście owłosione. Kwiatostanem jest koszyczek złożony z dużych, brzeżnych kwiatów języczkowych o jaskrawych kolorach. W środku znajdują się małe kwiaty rurkowe. Jeżówka ma kwiaty języczkowe białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, purpurowe, a kwiaty rurkowe zielone, rdzawe, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe.

Gatunki jeżówki

Rodzaj jeżówka (łac. Echinacea) liczy 9 gatunków. W Polsce uprawiane są trzy gatunki:

 • najpopularniejsza jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea),
 • jeżówka blada (Echinacea pallida) o wąskich zwisających płatkach kwiatów języczkowych,
 • jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia) – blisko spokrewniona z jeżówką purpurową, ale o węższych liściach.

Nazwa jeżówka - Echinacea - pochodzi od greckiego słowa „echinos” - jeż, i właśnie środek kwiatostanu jeżówki przypomina to zwierzątko.

Odmiany jeżówki różnią się nie tylko wysokością roślin, ale także wielkością i kolorami kwiatów. Poznaj ciekawe odmiany jeżówki o barwnych kwiatach

Ciekawe odmiany jeżówki

 • Jeżówka ‘Amazing Dream’ – odmiana długo kwitnąca, kolor kwiatów nie blaknie. Roślina tworzy kępę o średnicy około 50 cm. Kwiatostany wyrastają nieznacznie wyżej ponad liście. Roślina pejzażowa do sadzenia w grupach.
 • Jeżówka ‘Cornetto Coco’ – odmiana o białych kwiatach, niska, kompaktowa, dobrze się krzewi.
 • Jeżówka ‘Cornetto Melon’ – odmiana o kwiatach różowych, niska, kompaktowa, dobrze się krzewi.
 • Jeżówka ‘Fragrant Angel’ – odmiana o białych kwiatach, tworzy kępy do 650 cm wysokości, kwiatostany wyrastają wysoko ponad liście. Grube pędy kwiatostanowe zakończone są dużymi, pachnącymi kwiatostanami.
 • Jeżówka ‘Gum Drop’ – odmiana o różowych, pełnych pomponiastych kwiatostanach osadzonych na grubych łodygach. Dorasta do 60 cm wysokości (z kwiatostanami do 80 cm).
 • Jeżówka ‘Hot Lava’ – odmiana o kwiatach intensywnie pomarańczowych, tworzy kępę o szerokości 90 cm i 60 cm wysokości.
 • Jeżówka ‘Leilani’ – odmiana o żółtych kwiatach, nadających się na kwiat cięty. Mocne łodygi doskonale utrzymują duże pojedyncze kwiatostany. Podczas kwitnienia osiąga 1 m wysokości.
 • Jeżówka ‘Maui Sunshine’ – odmiana o wielkim stożkowatym, uwypuklonym środku kwiatów. Kwiatostany dorastają do 80 cm wysokości. Doskonała na suszone kwiaty.
 • Jeżówka ‘Secret Love’ – odmiana o jasnoczerwonych gęstych, pełnych kwiatostanach, dorasta do 60 cm wysokości (wraz z kwiatostanami).
 • Jeżówka ‘Secret Glow’ – odmiana o niespotykanym kolorze, z pełnymi, gęstymi, pomponiastymi kwiatostanami.

Zobacz w galerii zdjęć ciekawe odmiany jeżówki

Jak uprawiać jeżówki w ogrodzie

Jeżówki charakteryzują się długim kwitnieniem: od sierpnia aż do pierwszych, jesiennych przymrozków. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów mobilizuje rośliny do zawiązywania nowych pąków, dzięki czemu kwitnienie się wydłuża.
Jeżówki preferują stanowiska słoneczne i ciepłe, choć tolerują także mniej słoneczne stanowiska. Rośliny nie mają wygórowanych wymagań w stosunku do gleby, najlepiej rosną na glebie wilgotnej i żyznej. Podczas okresowych, letnich susz o wiele słabiej kwitną, należy je wtedy obficie podlewać.
Przed sadzeniem jeżówki w ogrodzie warto wymieszać glebę z kompostem. Wiosną i wczesnym latem rośliny należy kilkakrotnie zasilić nawozem do roślin kwitnących. Aby zmniejszyć ryzyko przemarznięcia zimą, jeżówki warto jesienią osłonić liśćmi lub gałązkami.

Rudbekie to rośliny rabaty i do wazonu

Rudbekie znakomicie nadają się na rabaty bylinowe oraz jako kwiat cięty. Można je sadzić w grupach lub pojedynczo. Dobrze prezentują się w zestawieniu z floksami, astrami, nawłociami czy rozchodnikiem okazałym. Do wazonu rośliny należy ścinać w pełni rozkwitu, w przeciwnym wypadku po ścięciu szybciej zwiędną.

Jeżówka purpurowa to także roślina lecznicza

Indianie Ameryki Północnej stosowali jeżówkę purpurową w leczeniu różnych dolegliwości, Komanczowie w bólu zębów i gardła, a Indianie ze szczepu Sioux przeciwko wściekliźnie oraz we wszelkich stanach zapalnych. Współczesna medycyna także wykorzystuje jeżówkę purpurową. Jeżówkę stosuje się w stanach zapalnych, przeziębieniach, alergiach skórnych, astmie, oparzeniach. Surowcem zielarskim są kwiaty oraz korzenie 4-letnich roślin.

>> Przeczytaj też: Jeżówka purpurowa - działanie, właściwości i zastosowanie lecznicze jeżówki

Zobacz wideo: wiosenne rozmnażanie bylin

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE