Pysznogłówki - kwitnące byliny. Gatunki, uprawa, pielęgnacja pysznogłówek

2019-08-28 16:04 Katarzyna Józefowicz
Pysznogłówka ogrodowa
Autor: GettyImages Pysznogłówka ogrodowa to bylina chętnie sadzona w ogrodach ze względu na dekoracyjne kwiatostany

Pysznogłówki to rośliny wyjątkowej urody, którą zawdzięczają pomponiastym kwiatostanom. Są atrakcyjne latem i jesienią, dekorując ogrodowe rabaty. Poznaj najpopularniejsze gatunki pysznogłówek uprawiane w ogrodach i dowiedz się więcej o ich uprawie i pielęgnacji.

Pysznogłówki, ze względu na cytrusowy zapach nazywane też bergamotkami, to jedne z piękniejszych bylin letnich. Zgodnie ze swoją nazwą: pysznią się oryginalnymi, główkowatymi kwiatostanami, złożonymi z pojedynczych, rurkowatych, dwuwargowych kwiatów, zebranych na szczycie pędu w gęste, często piętrowe okółki i ozdobionych barwnymi podsadkami u podstawy. Dzięki temu kwiatostan pysznogłówki wygląda jak najeżona barwna kula i jest wyjątkowo atrakcyjny, a do tego miododajny.

Nie wszystkie gatunki pysznogłówek mogą się jednak poszczycić tak okazałymi kwiatami, dlatego w ogrodach uprawia się głównie najpiękniejsze z nich, czyli:

  • pysznogłówka dwoista (szkarłatna),
  • pysznogłówka ogrodowa (hybrydy).

Pysznogłówki - gatunki najpopularniejsze w ogrodach

Pysznogłówka dwoista (łac. Monarda didyma) dorasta do 80-120 cm wysokości i ma wzniesione, słabo rozgałęzione, owłosione pędy, pokryte licznymi, lancetowatymi, szerokimi, owłosionymi, dużymi, ząbkowanymi na brzegach i ostro zakończonymi liśćmi.
Jej największą ozdobą są duże, barwne, główkowate kwiatostany, które pojawiają się na szczytach pędów od późnej wiosny do jesieni (od czerwca nawet do paździenika). Na odpowiednim stanowisku roślina mocno rozrasta się przez rozłogi, dlatego z czasem może stać się inwazyjna.

Gatunek jest bardzo ozdobny, ale jeszcze piękniejsze są jago liczne odmiany mieszańcowe - określane jako pysznogłówki ogrodowe (Monarda x hybrida), różniące się barwą kwiatów, wysokością i siłą wzrostu.
Wśród nich znajdziemy wysokie rośliny:

  • o kwiatach czerwono-karminowych: 'Panorama Red Shades' (1-1,2 m wys.), 'Cambridge Scarlet' (1,2 m wys.),
  • o kwiatach białych, np. 'Schneewittchen' (1 m wys.),
  • o kwiatach różowych, np. jasnoróżowa 'Croftway Pink' (1,3 m wys.), 'Beauty of Cobham' (1 m wys.)
  • o kwiatach fioletowych, np. 'Scorpion' (1,2-1,4 m wys.), 'Blaustrumpf' (0,7-1 m wys.), 'Bee Free' (0,8-1 m wys.),

Są także odmiany karłowe, dorastające do 40-60 cm, np. różowa 'Pink Supreme', amarantowo-czerwona 'Fireball', ciemnoróżowa 'Pink Lace'.

Pysznogłówka
Autor: GettyImages Pysznogłówka 'Pardon My Pink"

Pysznogłówki - warunki uprawy i pielęgnacja

Jeśli jednak chcemy przez całe lato cieszyć się niezwykłą urodą pysznogłówek, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawy, inaczej mogą słabo kwitnąć, źle się rozwijać i chorować. W ogrodzie najlepiej przeznaczyć dla nich słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą i dość wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH.

Gleba kwaśna czy zasadowa? Jak sprawdzić odczyn gleby >>>

Pysznogłówki źle znoszą suszę, dlatego w okresach bezdeszczowych wymagają podlewania. Dobrze też reagują na ściółkowanie kompostem, który nie tylko zabezpiecza glebę przed wysychaniem i rozwojem chwastów, ale też wzbogaca ją w dodatkowe substancje odżywcze.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie pysznogłówek jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu rośliny mogą powtórzyć kwitnienie jesienią. Przykrą przypadłością roślin jest natomiast ich podatność na mączniaka prawdziwego, dlatego czasem mogą wymagać ochrony. Nie oczekują natomiast okrywania na zimę, gdyż w naszym klimacie zimują zaskakująco dobrze. Mimo całego swojego uroku, pysznogłówki nie są roślinami idealnymi, gdyż należą do bylin krótkowiecznych, wymagających odmładzania (co 3-4 lata). Przy okazji dzielenia roślin, można je też rozmnożyć, uzyskując młode sadzonki (podział najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną).

Zastosowanie pysznogłówek w ogrodzie

Oba gatunki pysznogłówek mają w ogrodzie szereg zastosowań. Doskonale prezentują się na rabatach bylinowych w zestawieniu z innymi okazałymi gatunkami jak np. rudbekie, dzielżany, liatry kłosowe, przetaczniki, liliowce, lilie, jeżówki, krwawniki czy floksy wiechowate. Doskonale wyglądają też w dużych, jednogatunkowych grupach lub w towarzystwie traw ozdobnych. Ich kwiaty nadają się też do wazonu, gdyż po ścięciu długo zachowują świeżość. Odmiany karłowe można także uprawiać w pojemnikach.

Pysznogłówki
Autor: GettyImages Kwiaty pysznogłówek wabią owady zapylające
Pysznogłówki jednoroczne
Pysznogłówki

Autor: GettyImages

Pysznogłówka nakrapiana

Oprócz najpopularniejszych pysznogłówek dwoistych i ogrodowych, dobrze jest też spróbować uprawy mniej znanych i nie tak efektownych, ale bardzo interesujących pysznogłówek nakrapianych oraz pysznogłówek cytrynowych, które w naszym klimacie są roślinami jednorocznymi (ich nasiona wysiewa się w lutym w ciepłym inspekcie, a sadzonki wysadza do gruntu w połowie maja).
Warto też wiedzieć, że pysznogłówki są nie tylko piękne, ale też pożyteczne, gdyż należą do roślin leczniczych (napar z kwiatów ma działanie antyseptyczne i wykrztuśnie).

Zobacz wideo: Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE