Tawułki – najlepsze gatunki i odmiany tawułek do ogrodu

2018-05-22 12:04

Tawułki to bardzo dekoracyjne rośliny, które doskonale ozdobią nasz ogród. Poznaj najlepsze gatunki i odmiany tawułek do ogrodu i dowiedz się, jakie warunki należy im zapewnić. Tawułki - gatunki i odmiany.

Tawułki to jedne z najwdzięczniejszych roślin ozdobnych, jakie możemy uprawiać w ogrodzie. Ich delikatne, ażurowe liście i piękne, wiechowate, gęste kwiatostany dodają uroku każdej rabacie, dlatego trudno się dziwić, że są tak lubiane.

Gatunki tawułek do ogrodów

Tawułki należą do dość niewielkiej rodziny skalnicowatych i liczą sobie około 20 gatunków. W ogrodzie najbardziej popularne są jednak głównie dwa z nich:

Oba gatunki są bylinami i mają podobny wygląd: mają delikatne, mocno powcinane, niemal pierzaste liście oraz drobne kwiaty zebrane w sztywne, okazałe, gęste, wiechowate, puszyste kwiatostany. Tawułka chińska ma nieco sztywniejsze, rozgałęzione kwiatostany i lepiej znosi słoneczne stanowiska oraz chwilową suszę, ale później kwitnie (VIII-IX) i nie jest w pełni mrozoodporna. Tawułka Arendsa natomiast nie lubi słońca i ma delikatniejsze kwiatostany, ale za to wcześniej kwitnie (VI-IX), lepiej znosi zimowe warunki i posiada więcej atrakcyjnych odmian.

>>Przeczytaj też: Letnie odmładzanie bylin po kwitnieniu (dzielenie i przesadzanie)

Rabata bylinowa pod koronami drzew

Tawułki - warunki uprawy

Oba gatunki preferują stanowiska półcieniste lub cieniste oraz żyzne, próchnicze, głęboko uprawione, przepuszczalne i stale lekko wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie znoszą suszy oraz silnego słońca, dlatego posadzone na w złym miejscu, nie kwitną i tracą swoje walory ozdobne. Mimo iż ich oczekiwania w stosunku do żyzności gleby są dość wysokie, rośliny nie lubią sztucznych nawozów, dlatego lepiej zasilać je nawozami organicznymi takimi jak kompost czy biohumus. Tawułki doskonale nadają się do uprawy w cienistych zakątkach ogrodu i wspaniale prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami o podobnych wymaganiach, np. paprociami, funkiami, żurawkami, runiankami, języczkami). Pięknie też wyglądają posadzone w dużych, jednogatunkowych grupach, choć mogą być również uprawiane na skalniakach i w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Byliny cieniolubne w ogrodzie. Rośliny, które dobrze rosną w cieniu

Ogromna liczba odmian tawułek, daje duże możliwości wyboru roślin odpowiadających naszym upodobaniom. Do grona najciekawszych zaliczają się następujące odmiany: tawułki Arendsa:

 • 'Showstar' - kwiaty wielobarwne od białych, przez jasno różowe do prawie czerwone, wys. 40-50 cm, kwitnie VII-VIII,
 • 'Augustleuchten' - kwiaty czerwone, liście czerwonawe wiosną, zielone latem, wys. 70-80 cm, kwitnie VII-IX,
 • 'Burgundy Red' - kwiaty ciemne, czerwonoróżowe, wys. 60-70 cm'
 • 'Bressinghambeauty' - kwiaty duże, koraloworóżowe, wys. 70-90 cm, kwitnie VI-VIII,
 • 'Cattleya' - kwiatostany jasnoróżowe, rozgałęzione i gęste, znosi większe nasłonecznienie, wys. 70 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Diamant' - kwiaty czysto białe, duże, gęste, wys. ok. 80 cm, kwitnie VII-VIII,
 • 'Fanal' - kwiaty ciemnoczerwone, liście wiosną brązowoczerwone i błyszczące, później zielone i matowe, wys. ok. 60 cm, kwitnie VII-VIII,
 • 'Federsee' - kwiaty gęste, różowoczerwone, pędy czerwono nabiegłe, liście ciemnozielone, wys. ok. 60 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Federsee' - kwiaty gęste, fioletoworóżowe, wys. ok. 70 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Mont Blanc' - duże, gęste, białe kwiatostany, liście zielone, wys. ok. 1 m, kwitnie VIII,
 • 'Weisse Gloria' - kwiaty białe, wys. 60-90 cm, kwitnie VII-IX,
 • 'Zuster Theresa' - kwiatostany jasnoróżowe, gęste, puszyste, liście ciemnozielone, wys. 50-60 cm, kwitnie VII-VIII.

Na uwagę zasługują też ciekawe odmiany tawułki chińskiej np.:

 • 'Christian' - kwiatostany gęste, puszyste, jasnoróżowe, wys. 30-60 cm, kwitnie VIII-IX,
 • 'Pumila' - odmiana karłowa, kwiaty gęste, różowe, kwitnie VIII-IX , wys. 30-40 cm,
 • 'Purpurkerze' - kwiatostany smukłe, purpuroworóżowe, wys. 90-100 cm, kwitnie VIII-IX,
 • 'Superba' - kwiatostany gęste, pierzaste, lilioworóżowe, wys. 80-100 cm, kwitnie VIII-IX.

>>Przeczytaj też: Tawuły i tawułki – czym się różnią te rośliny ozdobne?

Inne gatunki tawułek do sadzenia w ogrodach

Oprócz tawułek chińskich i Arendsa, w ogrodach można też czasem spotkać trzy inne gatunki:

 • tawułkę japońską (Astilbe japonica),
 • tawułkę kędzierzawą (Astilbe crispa),
 • tawułkę Thunberga (Astilbe Thunbergii).

Nie są one wprawdzie tak popularne, jak ich kuzyni, ale także zasługują na uwagę. Tawułka japońska jest podobna do tawułki Arendsa, ale wcześniej kwitnie (VI-VII) i znosi większe zacienienie. Podobnie jak inne tawułki, posiada też kilka ciekawych odmian, do których należą m.in.:

 • 'Washington' - kwiatostany gęste, białokremowe, mocno rozgałęzione, liście początkowo brązowozielone, później zielone, wys. ok. 70 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Red Sentinel' - kwiatostany duże, luźne, jaskrawo ubarwione, czerwonoróżowe, wys. 60-70 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Montgomery' - kwiatostany duże, gęste, czerwonoróżowe, pędy czerwonobrązowe, wys. 60-70 cm, kwitnie VI-VII.

Nieco inaczej wygląda natomiast tawułka Thunberga. Roślina jest wyższa od innych tawułek (dorasta do 1-1,2 m wysokości), rozwija luźniejsze, łukowato przewieszające się kwiatostany i oczekuje bardziej wilgotnego podłoża. Najlepiej czuje się w miejscach cienistych i bardzo wilgotnych, dlatego może być sadzona nad brzegami oczek wodnych. Posiada też kilka ciekawych odmian o białych i różowych kwiatach ('Professor van der Wielen','Straussenfeder', 'Moerheims Glory'). Przeciwieństwem tawułki Thunberga jest natomiast malutka tawułka kędzierzawa (osiąga 10-30 cm wysokości), posiadająca zielone, błyszczące, mocno karbowane i pomarszczone liście. Wśród jej odmian znajdziemy głównie rośliny o kwiatach jasno- i ciemnoróżowych (np. 'Perkeo', 'Liliput', 'Moulin Rouge').

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną, latem, jesienią i zimą - najważniejsze prace

Tawułki
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE