Tawułki – najlepsze gatunki i odmiany tawułek do ogrodu

2018-05-22 12:04 Katarzyna Józefowicz

Tawułki to bardzo dekoracyjne rośliny, które doskonale ozdobią nasz ogród. Poznaj najlepsze gatunki i odmiany tawułek do ogrodu i dowiedz się, jakie warunki należy im zapewnić. Tawułki - gatunki i odmiany.

Tawułki to jedne z najwdzięczniejszych roślin ozdobnych, jakie możemy uprawiać w ogrodzie. Ich delikatne, ażurowe liście i piękne, wiechowate, gęste kwiatostany dodają uroku każdej rabacie, dlatego trudno się dziwić, że są tak lubiane.

Gatunki tawułek do ogrodów

Tawułki należą do dość niewielkiej rodziny skalnicowatych i liczą sobie około 20 gatunków. W ogrodzie najbardziej popularne są jednak głównie dwa z nich:

Oba gatunki są bylinami i mają podobny wygląd: mają delikatne, mocno powcinane, niemal pierzaste liście oraz drobne kwiaty zebrane w sztywne, okazałe, gęste, wiechowate, puszyste kwiatostany. Tawułka chińska ma nieco sztywniejsze, rozgałęzione kwiatostany i lepiej znosi słoneczne stanowiska oraz chwilową suszę, ale później kwitnie (VIII-IX) i nie jest w pełni mrozoodporna. Tawułka Arendsa natomiast nie lubi słońca i ma delikatniejsze kwiatostany, ale za to wcześniej kwitnie (VI-IX), lepiej znosi zimowe warunki i posiada więcej atrakcyjnych odmian.

>>Przeczytaj też: Letnie odmładzanie bylin po kwitnieniu (dzielenie i przesadzanie)

Tawułki - warunki uprawy

Oba gatunki preferują stanowiska półcieniste lub cieniste oraz żyzne, próchnicze, głęboko uprawione, przepuszczalne i stale lekko wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie znoszą suszy oraz silnego słońca, dlatego posadzone na w złym miejscu, nie kwitną i tracą swoje walory ozdobne. Mimo iż ich oczekiwania w stosunku do żyzności gleby są dość wysokie, rośliny nie lubią sztucznych nawozów, dlatego lepiej zasilać je nawozami organicznymi takimi jak kompost czy biohumus.
Tawułki doskonale nadają się do uprawy w cienistych zakątkach ogrodu i wspaniale prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami o podobnych wymaganiach, np. paprociami, funkiami, żurawkami, runiankami, języczkami). Pięknie też wyglądają posadzone w dużych, jednogatunkowych grupach, choć mogą być również uprawiane na skalniakach i w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Byliny cieniolubne w ogrodzie. Rośliny, które dobrze rosną w cieniu

Ogromna liczba odmian tawułek, daje duże możliwości wyboru roślin odpowiadających naszym upodobaniom. Do grona najciekawszych zaliczają się następujące odmiany: tawułki Arendsa:

 • 'Showstar' - kwiaty wielobarwne od białych, przez jasno różowe do prawie czerwone, wys. 40-50 cm, kwitnie VII-VIII,
 • 'Augustleuchten' - kwiaty czerwone, liście czerwonawe wiosną, zielone latem, wys. 70-80 cm, kwitnie VII-IX,
 • 'Burgundy Red' - kwiaty ciemne, czerwonoróżowe, wys. 60-70 cm'
 • 'Bressinghambeauty' - kwiaty duże, koraloworóżowe, wys. 70-90 cm, kwitnie VI-VIII,
 • 'Cattleya' - kwiatostany jasnoróżowe, rozgałęzione i gęste, znosi większe nasłonecznienie, wys. 70 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Diamant' - kwiaty czysto białe, duże, gęste, wys. ok. 80 cm, kwitnie VII-VIII,
 • 'Fanal' - kwiaty ciemnoczerwone, liście wiosną brązowoczerwone i błyszczące, później zielone i matowe, wys. ok. 60 cm, kwitnie VII-VIII,
 • 'Federsee' - kwiaty gęste, różowoczerwone, pędy czerwono nabiegłe, liście ciemnozielone, wys. ok. 60 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Federsee' - kwiaty gęste, fioletoworóżowe, wys. ok. 70 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Mont Blanc' - duże, gęste, białe kwiatostany, liście zielone, wys. ok. 1 m, kwitnie VIII,
 • 'Weisse Gloria' - kwiaty białe, wys. 60-90 cm, kwitnie VII-IX,
 • 'Zuster Theresa' - kwiatostany jasnoróżowe, gęste, puszyste, liście ciemnozielone, wys. 50-60 cm, kwitnie VII-VIII.

Na uwagę zasługują też ciekawe odmiany tawułki chińskiej np.:

 • 'Christian' - kwiatostany gęste, puszyste, jasnoróżowe, wys. 30-60 cm, kwitnie VIII-IX,
 • 'Pumila' - odmiana karłowa, kwiaty gęste, różowe, kwitnie VIII-IX , wys. 30-40 cm,
 • 'Purpurkerze' - kwiatostany smukłe, purpuroworóżowe, wys. 90-100 cm, kwitnie VIII-IX,
 • 'Superba' - kwiatostany gęste, pierzaste, lilioworóżowe, wys. 80-100 cm, kwitnie VIII-IX.

>>Przeczytaj też: Tawuły i tawułki – czym się różnią te rośliny ozdobne?

Inne gatunki tawułek do sadzenia w ogrodach

Oprócz tawułek chińskich i Arendsa, w ogrodach można też czasem spotkać trzy inne gatunki:

 • tawułkę japońską (Astilbe japonica),
 • tawułkę kędzierzawą (Astilbe crispa),
 • tawułkę Thunberga (Astilbe Thunbergii).

Nie są one wprawdzie tak popularne, jak ich kuzyni, ale także zasługują na uwagę. Tawułka japońska jest podobna do tawułki Arendsa, ale wcześniej kwitnie (VI-VII) i znosi większe zacienienie. Podobnie jak inne tawułki, posiada też kilka ciekawych odmian, do których należą m.in.:

 • 'Washington' - kwiatostany gęste, białokremowe, mocno rozgałęzione, liście początkowo brązowozielone, później zielone, wys. ok. 70 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Red Sentinel' - kwiatostany duże, luźne, jaskrawo ubarwione, czerwonoróżowe, wys. 60-70 cm, kwitnie VI-VII,
 • 'Montgomery' - kwiatostany duże, gęste, czerwonoróżowe, pędy czerwonobrązowe, wys. 60-70 cm, kwitnie VI-VII.

Nieco inaczej wygląda natomiast tawułka Thunberga. Roślina jest wyższa od innych tawułek (dorasta do 1-1,2 m wysokości), rozwija luźniejsze, łukowato przewieszające się kwiatostany i oczekuje bardziej wilgotnego podłoża. Najlepiej czuje się w miejscach cienistych i bardzo wilgotnych, dlatego może być sadzona nad brzegami oczek wodnych. Posiada też kilka ciekawych odmian o białych i różowych kwiatach ('Professor van der Wielen','Straussenfeder', 'Moerheims Glory').
Przeciwieństwem tawułki Thunberga jest natomiast malutka tawułka kędzierzawa (osiąga 10-30 cm wysokości), posiadająca zielone, błyszczące, mocno karbowane i pomarszczone liście. Wśród jej odmian znajdziemy głównie rośliny o kwiatach jasno- i ciemnoróżowych (np. 'Perkeo', 'Liliput', 'Moulin Rouge').

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną, latem, jesienią i zimą - najważniejsze prace

Tawułki
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE