10 najpopularniejszych krzewów liściastych do ogrodu

2014-08-25 15:02 Opracowanie: redakcja serwisu

Wśród najpopularniejszych krzewów liściastych do ogrodu znajdziemy gatunki pięknie kwitnące i te, które są ozdobne z liści. Poznaj 10 najpopularniejszych krzewów liściastych polecanych do ogrodów.

Wybierając krzewy liściaste do ogrodu kierujmy się nie tylko ich walorami ozdobnymi, ale pamiętajmy również o docelowych rozmiarach wybranych gatunków. Dla każdej rośliny musimy zaplanować odpowiednio dużo miejsce, aby po kilku czy kilkunastu latach nie okazało się, że krzewy rosną w zbyt dużym zagęszczenia albo zasłaniają inne dekoracyjne elementy ogrodu.
Wśród krzewów liściastych znajdziemy gatunki zarówno pięknie i długo kwitnące, jak i te, które mają ozdobne liście. Jakie krzewy liściaste najchętniej są sadzone w ogrodach?

Najpopularniejsze krzewy liściaste do ogrodu: krzewy o ozdobnych kwiatach

  • Migdałek trójklapowy – osiąga około 2 m wysokości, ale często jest w sprzedaży oferowana forma szczepiona na pniu. Kwitnie wiosną – pędy krzewu są gęsto pokryte atrakcyjnymi, jasnoróżowymi kwiatami. Doskonale prezentuje się zarówno jako soliter, jak i posadzony z innymi roślinami na rabacie.
  • Forsycja pośrednia – jej dekoracyjne, żółte kwiaty rozwijają się jeszcze przed pojawieniem się liści. To jeden z symboli wiosny. Krzew dorasta do 2–3 m wysokości. W sprzedaży dostępne są liczne odmiany, różniące się m.in. intensywnością wzrostu. Forsycja potrzebuje lekkich, ale żyznych gleb.
  • Żylistek szorstki – kwitnie obficie od czerwca do lipca, dorasta do 2 m wysokości. Można go posadzić w ogrodzie pojedynczo albo w grupach. Potrzebuje stale wilgotnego podłoża – w przeciwnym razie może więdnąć podczas suszy. Najlepsze dla niego jest stanowisko lekko zacienione.
  • Pięciornik krzewiasty – to najdłużej kwitnący krzew liściasty (kwitnie nawet od połowy maja do października). Odmiany różnią się m.in. kolorem kwiatów (może być biały, żółty, pomarańczowy, różowy czy czerwony). Osiąga około 1 m wysokości. Wymaga słonecznego stanowiska i lekkiego, przepuszczalnego podłoża. Można go sadzić pojedynczo lub w grupach, doskonale nadaje się także na obwódki i niskie żywopłoty.
  • Jaśminowiec wonny – dorasta do 2–3 m wysokości, ma długie, przewisające pędy i pachnące kwiaty, które pojawiają się w maju. Roślina ta ma małe wymagania glebowe i przeciętne wilgotnościowe, ale podczas długotrwałej suszy jej liście więdną. Można sadzić ją pojedynczo lub w grupach.

Najpopularniejsze krzewy liściaste do ogrodu: krzewy o ozdobnych liściach

  • Bukszpan wieczniezielony – to zimozielony, wolno rosnący krzew o drobnych, jajowatych, błyszczących, skórzastych i ciemnozielonych liściach. Doskonale znosi cięcie, dlatego znakomicie nadaje się na strzyżone żywopłoty i obwódki. Można go formować w różne kształty. Bukszpan dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne.
  • Irga błyszcząca – dorasta do 1–2 m wysokości, ma ciemnozielone i błyszczące liście, które jesienią przebarwiają się na brunatnoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Może rosnąć stanowisku słonecznym bądź półcienistym. Jest całkowicie odporna na mróz i wytrzymała na suszę. Doskonale znosi cięcie – to jeden z najlepszych krzewów liściastych na żywopłoty formowane.
  • Trzmielina Fortune’a – zimozielony, gęsty, wolno rosnący, płożący krzew. Ma skórzaste, drobne, jajowate lub eliptyczne liście. Można ją sadzić pojedynczo bądź w grupach, sprawdza się jako roślina okrywowa i obwódkowa. Dobrze rośnie zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym.
  • Berberys Thunberga – silnie rozgałęziony krzew, o drobnych liściach zebranych po kilka w różyczkowate wiązki. Dodatkową ozdobą rośliny są jasnoczerwone, błyszczące owoce, które pojawiają się jesienią. Liczne odmiany różnią się m.in. barwą liści (może być ciemnozielona, czerwona, różowoczerwona, pomarańczowoczerwona, złocistozielona, jasnozielona). Krzew można sadzić pojedynczo lub w grupach. Znakomicie nadaje się także na żywopłoty. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale może też być sadzony na stanowiskach półcienistych.
  • Pęcherznica kalinolistna – w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, które różnią się przede wszystkim wzrostem (od 1 do 3 m wysokości) i kolorem liści (zielone, żółte, czerwone, bordowe). Roślina nie ma szczególnych wymagań co do podłoża i stanowiska. Może rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i lekko zacienionym. Jest odporna na mróz i suszę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE