Sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów do doniczek i skrzynek

2020-09-01 12:36 Opracowanie: redakcja serwisu
cebulki-kwiatowe-w-doniczkach
Autor: www.thinkstockphotos.com Jesień to czas na sadzenie do pojemników cebulek kwiatowych roślin kwitnących wiosną

Warto posadzić jesienią kwiaty cebulowe w pojemnikach. Gdy rośliny cebulowe posadzone jesienią zakwitną wiosną, będą pięknie zdobić balkon bądź taras, murki, schody czy ogrodowe rabaty. Sadzimy cebulki kwiatowe do doniczek i skrzynek.

Zaletą uprawy roślin cebulowych w doniczkach jest możliwość ustawianie ich na balkonie, tarasie czy w ogrodzie wtedy, gdy są najbardziej dekoracyjne, czyli podczas kwitnienia. Natomiast po przekwitnięciu, gdy staja się nieatrakcyjne, można je przestawić w mniej widoczne miejsce w ogrodzie. Łatwiejsza jest pielęgnacja tak uprawianych roślin cebulkowych. Sadzenie roślin cebulowych do małych doniczek ułatwi skomponowanie wiosennych rabat w ogrodzie oraz aranżacji w większych pojemnikach (na przykład płaskich koszach wiklinowych czy glinianych korytach).

Kiedy i jak sadzić cebulki kwiatowe do pojemników?

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzimy do pojemników jesienią (nieco później niż do gruntu - zazwyczaj w październiku, a nawet w listopadzie). Do sadzenia najlepiej kupić gotowe podłoże dla roślin balkonowych. Doniczki, w które posadzimy cebulki, powinny być głębokie i mieć duże otwory w dnie, umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Cebulki kwiatowe przed posadzeniem do doniczek należy dokładnie obejrzeć i odrzucić te, które mają jakiekolwiek oznaki chorób bądź obecności szkodników, a także cebulki mechanicznie uszkodzone. Przed sadzeniem cebule warto przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym (Kaptan, Benlate albo Funaben w stężeniu zalecanym na opakowaniu preparatu). Cebulki w doniczkach sadzimy płycej niż w gruncie, bo na głębokość równą dwukrotnej wysokości cebulki. Pojemniki powinny być na tyle głębokie, by pod warstwa podłoża pod cebulkami wynosiła przynajmniej 3 cm. Po posadzeniu cebulek ziemię w doniczkach podlewamy. Do wystąpienia mrozów podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne.

>>Przeczytaj też: Kwitnące zimą tulipany w doniczkach: zimowe pędzenie tulipanów

Po posadzeniu doniczki z cebulkami kwiatowymi dołujemy w zacisznym zakątku ogrodu albo ustawiamy na balkonie czy tarasie w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru. Po pierwszych przymrozkach doniczki zadołowane w ogrodzie należy okrwamy stroiszem (gałązkami iglaków), a te pozostawione na balkonie czy tarasie, umieszczamy w dużej drewnianej skrzyni – doniczki można ustawić piętrowo, opierając je krawędziami, wolne przestrzenie należy wypełnić styropianem, torfem bądź trocinami. Gdy ustaną mrozy, doniczki z cebulkami wydobywamy z okryć i ustawiamy w miejscach, w których chcemy je wyeksponować. Od tego momentu zaczynamy cebulki regularnie podlewać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE