Zakładanie przydomowego sadu jesienią - przygotowanie gleby, sadzenie drzew i krzewów
Jesień to dobra pora na zakładanie przydomowego sadu. Panują wtedy optymalne warunki pogodowe do przyjęcia drzew i krzewów owocowych. Trzeba pamiętać, że sad to inwestycja długoterminowa. Aby była opłacalna, nie można dopuścić do „zmęczenia gleby”. Zakładanie przydomowego sadu jesienią – przygotowanie gleby, rozplanowanie i sadzenie drzew i krzewów owocowych.
Autor: GettyImages
Drzewa owocowe najlepiej sadzić jesienią
Owoce z własnego ogrodu do marzenie wielu osób. Jest ono możliwe do spełnienia, nawet jeśli ogród jest mały. Uprawa drzew i krzewów owocowych w ogrodzie wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz systematyczności. Samo założenie sadu jest łatwiejsze niż późniejsza pielęgnacja roślin sadowniczych. Aby plon owoców był zadowalający, drzewa i krzewy trzeba nawadniać, nawozić, regularnie przycinać i chronić przed chorobami oraz szkodnikami. Aby ułatwić sobie późniejszą pielęgnację, sad przydomowy powinno się założyć z zachowaniem pewnych zasad. Podpowiadamy jak zakładać przydomowy sad jesienią.
Zakładanie przydomowego sadu jesienią - wybór dobrego miejsca i gatunków roślin owocowych
Większość roślin sadowniczych dobrze rośnie w podłożu gliniasto-piaszczystym. Gleba powinna być umiarkowanie przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Należy unikać podłoży kamienistych, jałowych lub zalewanych wodą. Optymalne są stanowiska słoneczne, szczególnie usytuowane w kierunku południowo-zachodnich. Sadu nie można zakładać w miejscu zastoin mrozowych. Przy wyborze odmian należy sprawdzać ich siłę wzrostu, termin owocowania i odporność na choroby. W małym ogrodzie odpowiedniejsze będą drzewa szczepione na podkładkach karłowych, w dużym możemy być pod tym względem bardziej elastyczni. Oprócz tego warto sprawdzić czy dany gatunek jest samopylny (w przeciwnym wypadku będzie potrzebował zapylacza).
>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze krzewy, krzewinki i pnącza owocowe do przydomowego sadu
Standardowo w przydomowych ogródkach uprawia się:
- drzewa ziarnkowe i pestkowe,
- porzeczki,
- agrest,
- orzech włoski,
- leszczynę,
- malinę,
Coraz większą popularność zyskuje borówka amerykańska, jagoda kamczacka i aktinidia.
Drzewa i krzewy najlepiej kupować w licencjonowanych szkółkach. Jesienią z powodzeniem można sadzić zarówno okazy z uformowaną bryłą korzeniową, jak i gołym korzeniem.
>>Przeczytaj też: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu
Zakładanie przydomowego sadu jesienią - przygotowanie i poprawienie jakości podłoża
Drzewa i krzewy będą uprawiane na danym stanowisku przez co najmniej kilkanaście lat. Dlatego bardzo ważne jest dobre przygotowanie gleby. Należy ją oczyścić, głęboko przekopać (orka, glebogryzarka, ewentualnie szpadel) i wyrównać. Warto sprawdzić odczyn gleby. Większość roślin najlepiej rośnie, gdy pH wynosi 6,2-7,0. Gleb kwaśnych (pH 5,5-6,2) wymaga agrest, malina i truskawka a bardzo kwaśnych (pH poniżej 5,0) poziomka, borówki i żurawina. Jeśli zastosujemy CaO, w danym sezonie nie można wykorzystywać innych nawozów. W przypadku gdy odczyn gleby jest odpowiedni bez stosowania wapnia, podłoże warto użyźnić nawozami organicznymi. Szczególnie przydatny jest obornik oraz kompost.
Zakładanie przydomowego sadu jesienią - sadzenie drzew i krzewów
Rośliny sadownicze należy sadzić zachowując optymalne odległości. Zależy to głównie od rodzaju użytek podkładki i związanej z tym siły wzrostu. Jabłonie karłowe można sadzić w odległości 1-2 x 3m. Śliwy, morele, brzoskwinie i wiśnie standardowo sadzi się w rozstawie 2-3 x 4,5m. Czereśnie oraz orzechy włoskie wymagają więcej miejsca (4,0-4,5 m). Ten ostatni w dodatku najlepiej sadzić w odosobnieniu (może wydzielać związki blokujące rozwój innych gatunków). Każdorazowo roślinom wykopuje się nieco większy dołek niż wymagają tego korzenie. Korzeni nie można zwijać i zgniatać – w skrajnym przypadku lepiej je przyciąć. Na dnie dołka warto nasypać trochę żyznej gleby lub kompostu. Glebę wokół pnia należy dokładnie ubić a drzewka solidnie podlać. Optymalnym terminem sadzenia jest październik.
Zakładanie przydomowego sadu jesienią - pielęgnacja roślin
Drzewa i krzewy po posadzeniu wymagają regularnego podlewania. Ponadto mogą wymagać przycięcia – np. jeśli nie są rozgałęzione. Sposób cięcia warto sprawdzać indywidualnie – w odniesieniu do danego gatunku. Później zabiegi usuwania pędów przeprowadza się regularnie. Drzewka zaleca się przywiązywać do palików, aby zapewnić im prosty wzrost, stabilizację i ochronę przed wykrzywieniem czy złamaniem. Międzyrzędzia warto obsiać roślinami na nawóz zielony. Szczególnie przydatne będą te osiągające niski wzrost (np. koniczyna) i nie utrudniające prac pielęgnacyjnych.
Zakładanie przydomowego sadu jesienią - ogrodzenie sadu, ściany osłonowe
Nawet przydomowy sad powinno się szczelnie ogrodzić. To go ochroni przed zwierzyną i innymi nieproszonymi gośćmi. Sad warto także zabezpieczyć przed silnym wiatrem, zwłaszcza od strony wschodniej (to częsty powód przemarzania drzew). W tym celu można posadzić drzewa osłonowe – w jednym rzędzie co 2-2,5 m. Dobrze sprawdzają się szybko rosnące topole, osiki, brzozy a także świerki. Osłonę najczęściej tworzy się w odległości 10-15m od sadu. W małych ogrodach odległość będzie oczywiście mniejsza.