Zakładanie przydomowego sadu jesienią - przygotowanie gleby, sadzenie drzew i krzewów

2016-09-07 15:59

Jesień to dobra pora na zakładanie przydomowego sadu. Panują wtedy optymalne warunki pogodowe do przyjęcia drzew i krzewów owocowych. Trzeba pamiętać, że sad to inwestycja długoterminowa. Aby była opłacalna, nie można dopuścić do „zmęczenia gleby”. Zakładanie przydomowego sadu jesienią – przygotowanie gleby, rozplanowanie i sadzenie drzew i krzewów owocowych.

Owoce z własnego ogrodu do marzenie wielu osób. Jest ono możliwe do spełnienia, nawet jeśli ogród jest mały. Uprawa drzew i krzewów owocowych w ogrodzie wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz systematyczności. Samo założenie sadu jest łatwiejsze niż późniejsza pielęgnacja roślin sadowniczych. Aby plon owoców był zadowalający, drzewa i krzewy trzeba nawadniać, nawozić, regularnie przycinać i chronić przed chorobami oraz szkodnikami. Aby ułatwić sobie późniejszą pielęgnację, sad przydomowy powinno się założyć z zachowaniem pewnych zasad. Podpowiadamy jak zakładać przydomowy sad jesienią.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią - wybór dobrego miejsca i gatunków roślin owocowych

Większość roślin sadowniczych dobrze rośnie w podłożu gliniasto-piaszczystym. Gleba powinna być umiarkowanie przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Należy unikać podłoży kamienistych, jałowych lub zalewanych wodą. Optymalne są stanowiska słoneczne, szczególnie usytuowane w kierunku południowo-zachodnich. Sadu nie można zakładać w miejscu zastoin mrozowych. Przy wyborze odmian należy sprawdzać ich siłę wzrostu, termin owocowania i odporność na choroby. W małym ogrodzie odpowiedniejsze będą drzewa szczepione na podkładkach karłowych, w dużym możemy być pod tym względem bardziej elastyczni. Oprócz tego warto sprawdzić czy dany gatunek jest samopylny (w przeciwnym wypadku będzie potrzebował zapylacza).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze krzewy, krzewinki i pnącza owocowe do przydomowego sadu

Standardowo w przydomowych ogródkach uprawia się:

  • drzewa ziarnkowe i pestkowe,
  • porzeczki,
  • agrest,
  • orzech włoski,
  • leszczynę,
  • malinę,

Coraz większą popularność zyskuje borówka amerykańska, jagoda kamczacka i aktinidia.

Drzewa i krzewy najlepiej kupować w licencjonowanych szkółkach. Jesienią z powodzeniem można sadzić zarówno okazy z uformowaną bryłą korzeniową, jak i gołym korzeniem.

>>Przeczytaj też: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

Zakładanie przydomowego sadu jesienią - przygotowanie i poprawienie jakości podłoża

Drzewa i krzewy będą uprawiane na danym stanowisku przez co najmniej kilkanaście lat. Dlatego bardzo ważne jest dobre przygotowanie gleby. Należy ją oczyścić, głęboko przekopać (orka, glebogryzarka, ewentualnie szpadel) i wyrównać. Warto sprawdzić odczyn gleby. Większość roślin najlepiej rośnie, gdy pH wynosi 6,2-7,0. Gleb kwaśnych (pH 5,5-6,2) wymaga agrest, malina i truskawka a bardzo kwaśnych (pH poniżej 5,0) poziomka, borówki i żurawina. Jeśli zastosujemy CaO, w danym sezonie nie można  wykorzystywać innych nawozów. W przypadku gdy odczyn gleby jest odpowiedni bez stosowania wapnia, podłoże warto użyźnić nawozami organicznymi. Szczególnie przydatny jest obornik oraz kompost.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią - sadzenie drzew i krzewów

Rośliny sadownicze należy sadzić zachowując optymalne odległości. Zależy to głównie od rodzaju użytek podkładki i związanej z tym siły wzrostu. Jabłonie karłowe można sadzić w odległości 1-2 x 3m. Śliwy, morele, brzoskwinie i wiśnie standardowo sadzi się w rozstawie 2-3 x 4,5m. Czereśnie oraz orzechy włoskie wymagają więcej miejsca (4,0-4,5 m). Ten ostatni w dodatku najlepiej sadzić w odosobnieniu (może wydzielać związki blokujące rozwój innych gatunków). Każdorazowo roślinom wykopuje się nieco większy dołek niż wymagają tego korzenie. Korzeni nie można zwijać i zgniatać – w skrajnym przypadku lepiej je przyciąć. Na dnie dołka warto nasypać trochę żyznej gleby lub kompostu. Glebę wokół pnia należy dokładnie ubić a drzewka solidnie podlać. Optymalnym terminem sadzenia jest październik.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią - pielęgnacja roślin

Drzewa i krzewy po posadzeniu wymagają regularnego podlewania. Ponadto mogą wymagać przycięcia – np. jeśli nie są rozgałęzione. Sposób cięcia warto sprawdzać indywidualnie – w odniesieniu do danego gatunku. Później zabiegi usuwania pędów przeprowadza się regularnie. Drzewka zaleca się przywiązywać do palików, aby zapewnić im prosty wzrost, stabilizację i ochronę przed wykrzywieniem czy złamaniem. Międzyrzędzia warto obsiać roślinami na nawóz zielony. Szczególnie przydatne będą te osiągające niski wzrost (np. koniczyna) i nie utrudniające prac pielęgnacyjnych.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią - ogrodzenie sadu, ściany osłonowe

Nawet przydomowy sad powinno się szczelnie ogrodzić. To go ochroni przed zwierzyną i innymi nieproszonymi gośćmi. Sad warto także zabezpieczyć przed silnym wiatrem, zwłaszcza od strony wschodniej (to częsty powód przemarzania drzew). W tym celu można posadzić drzewa osłonowe – w jednym rzędzie co 2-2,5 m. Dobrze sprawdzają się szybko rosnące topole, osiki, brzozy a także świerki. Osłonę najczęściej tworzy się w odległości 10-15m od sadu. W małych ogrodach odległość będzie oczywiście mniejsza.

Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE