Zatrwiany – gatunki zatrwianów do ogrodu. Uprawa i zastosowanie zatrwianów

2015-07-23 12:29 Michał Mazik

Zatrwiany to kwiaty wykorzystywane głównie jako kwiaty cięte i na suszone bukiety. Ale zatrwiany mogą też być ciekawym urozmaiceniem ogrodowych rabat. Podpowiadamy, jakie gatunki zatrwianów można uprawiać w ogrodzie. Uprawa zatrwianów i zastosowanie zatrwianów w ogrodzie.

Zatrwiany (łac. Limonium) to rośliny o niewielkich wymaganiach i tolerancji w stosunku do niekorzystynych warunków. A do tego zatrwiany obficie kwitną.
Zatrwiany posadzone na ogrodowych rabatach, mogą być ich ciekawym urozmaiceniem i stanowić ich cenną dekorację. Przede wszystkim jednak zatrwiany są uprawiane na kwiat cięty i wykorzystywane do tworzenia suszonych bukietów. Poszczególne gatunki zatrwianów różnią się między sobą, ale ich uprawa jest podobna

Gatunki zatrwianów do uprawy w ogrodzie

W Polsce uprawia się zaledwie kilka z kilkuset gatunków zatrwianów. Najczęściej można spotkać zatrwian wrębny (Limonium sinuatum), zatrwian tatarski (Limonium tataricum), zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) i zatrwian Suworowa (Limonium Suworowie). Mają zróżnicowany wygląd, jednak ich wymagania są podobne. Najczęściej uprawia się je na kwiat cięty i suche bukiety.

  • Zatrwian wrębny – w polskim klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Zwykle osiąga około 50 cm wysokości. Tworzy dwa rodzaje liści: odziomkowe zebrane w kępy i pędowe o niewielkich rozmiarach. Pięciopłatkowe kwiaty mają różową lub fioletową barwę. Tworzą kłosy. Kwitnie od sierpnia do października.
  • Zatrwian tatarski – to roślina wieloletnia, osiągająca około 40 cm wysokości. Tworzy rozety łopatkowatych liści. Kwiaty są bardzo drobne, białoróżowe, zebrane w kłosowate kwiatostany. Kwitnie od lipca do września.
  • Zatrwian szerokolistny – to bylina osiągająca około 30 cm wysokości. Posiada podługowato-eliptyczne liście zebrane w rozety. Kwiaty są drobne, zebrane w piramidalne wiechy. Mają jasnofioletową barwę. Roślina kwitnie od lipca do sierpnia.
  • Zatrwian Suworowa – uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Tworzy niskie kępy złożone z długich, wąskich liści. Kwiaty są drobne, lilioworożowe, zebrane w kłosy. Kwitnie od lipca do sierpnia. Wyróżnia go rozmiar – dorasta do około 70 cm wysokości.

Uprawa zatrwianów w ogrodzie

Zatrwiany preferują ciepłe, słoneczne miejsca. Tolerują różne typy gleb – poza ciężkimi i podmokłymi. Zatrwiany najlepiej uprawiać z rozsady. Pod koniec zimy lub na początku wiosny nasiona wysiewa się do skrzyń umieszczonych w pomieszczeniu zabezpieczonych od mrozu. Młode sadzonki można wysadzać na miejsce stałe od drugiej połowy maja. Zatrwiany nie wymagają nawożenia. W czasie długotrwałych susz zaleca się rośliny podlewać. Zatrwiany są dość podatne na choroby grzybowe (szczególnie jeśli rosną zbyt gęsto i w zacienionym miejscu). Dlatego warto profilaktycznie stosować ekologiczne preparaty z roślin (pokrzywy, czosnku, wrotyczu, itd.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE