Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany

2019-03-06 22:16 Opracowanie: redakcja serwisu

Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną – są bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Podpowiadamy jak pielęgnować tulipany posadzone w ogrodzie.

Tulipany to jedne z najczęściej sadzonych w ogrodach roślin kwitnących wiosną. Kwiaty tulipanów zdobią wiosenny ogród. Do wyboru jest ogromna liczba odmian tulipanów, różniących się kolorem i kształtem kwiatów, terminem kwitnienia oraz wysokością. Tulipany nie są roślinami wymagającymi, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Tulipany - jak pielęgnować tulipany w ogrodzie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzić każdego roku, jest usunięcie przekwitniętych kwiatów tulipanów, czyli tzw. ogłowienie. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych. Nie należy przy tym usuwać liści – pozostawia się je na roślinie aż do zaschnięcia. Tulipany należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście.Po zaschnięciu wszystkich liści, cebule tulipanów należy wykopać, przesuszyć, oczyścić z resztek ziemi i przechować w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do momentu sadzenia, czyli do jesieni. Cebule tulipanów najlepiej wykopywać co roku – jeśli nie wykopiemy cebul, to w następnych latach rośliny będą coraz słabiej kwitły, a cebule będą coraz bardziej się zagłębiać, aż w końcu w ogóle zginą.

>>Przeczytaj też:

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe! [WIDEO]

Tulipany - pielęgnacja: gdzie i jak sadzić tulipany

Tulipany najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, w żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej i niezbyt zwięzłej glebie o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem cebul glebę zasila się wolno działającym nawozem mineralnym.

Cebule tulipanów sadzi się jesienią: we wrześniu i w październiku. Do nadejścia zimy zdążą się ukorzenić. Cebule tulipanów sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Warto posadzić cebule tulipanów w specjalnych plastikowych koszyczkach, które chronią cebule przed gryzoniami oraz ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi przy wykopywaniu.

Tulipany - pielęgnacja: zimowe osłony

Przed zimą należy zabezpieczyć rabaty z tulipanami, przykrywając je ściółką, korą, torfem, słomą lub stroiszem (gałązkami świerku lub sosny) – ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Świerk i słomę należy zdjąć wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu można zostawić na wiosnę i lato. Jeśli przed sadzeniem cebul tulipanów nie zasilono gleby nawozem wieloskładnikowym, trzeba nawieźć tulipany tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.