Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany

2019-03-06 22:16

Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną – są bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Podpowiadamy jak pielęgnować tulipany posadzone w ogrodzie.

Tulipany to jedne z najczęściej sadzonych w ogrodach roślin kwitnących wiosną. Kwiaty tulipanów zdobią wiosenny ogród. Do wyboru jest ogromna liczba odmian tulipanów, różniących się kolorem i kształtem kwiatów, terminem kwitnienia oraz wysokością. Tulipany nie są roślinami wymagającymi, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Tulipany - jak pielęgnować tulipany w ogrodzie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzić każdego roku, jest usunięcie przekwitniętych kwiatów tulipanów, czyli tzw. ogłowienie. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych. Nie należy przy tym usuwać liści – pozostawia się je na roślinie aż do zaschnięcia. Tulipany należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście.Po zaschnięciu wszystkich liści, cebule tulipanów należy wykopać, przesuszyć, oczyścić z resztek ziemi i przechować w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do momentu sadzenia, czyli do jesieni. Cebule tulipanów najlepiej wykopywać co roku – jeśli nie wykopiemy cebul, to w następnych latach rośliny będą coraz słabiej kwitły, a cebule będą coraz bardziej się zagłębiać, aż w końcu w ogóle zginą.

>>Przeczytaj też:

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe! [WIDEO]

Tulipany - pielęgnacja: gdzie i jak sadzić tulipany

Tulipany najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, w żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej i niezbyt zwięzłej glebie o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem cebul glebę zasila się wolno działającym nawozem mineralnym.

Cebule tulipanów sadzi się jesienią: we wrześniu i w październiku. Do nadejścia zimy zdążą się ukorzenić. Cebule tulipanów sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Warto posadzić cebule tulipanów w specjalnych plastikowych koszyczkach, które chronią cebule przed gryzoniami oraz ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi przy wykopywaniu.

Tulipany - pielęgnacja: zimowe osłony

Przed zimą należy zabezpieczyć rabaty z tulipanami, przykrywając je ściółką, korą, torfem, słomą lub stroiszem (gałązkami świerku lub sosny) – ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Świerk i słomę należy zdjąć wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu można zostawić na wiosnę i lato. Jeśli przed sadzeniem cebul tulipanów nie zasilono gleby nawozem wieloskładnikowym, trzeba nawieźć tulipany tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE