Tulipany liliokształtne - charakterystyka, zastosowanie, odmiany
Tulipany liliokształtne mają duże, kielichowate, wysmukłe kwiaty o długich, wąskich, ostro zakończonych, wygiętych płatkach. Znakomicie nadają się na kwiat cięty. Poznaj najciekasze odmiany tulipanów liliokształtnych.
Wspaniałe, barwne tulipany to jedne z najpiękniejszych kwiatów wiosny. Ich niezliczone odmiany zachwycają oryginalnym kształtem lub pięknymi kolorami, stając się jedną z największych atrakcji wiosennego ogrodu. Ogromna liczba odmian tulipanów wymusiła ich podział na grupy, z których każda skupia rośliny o podobnych cechach i wyglądzie. Jedną z takich grup są tulipany liliokształtne, których zgrabny pokrój, smukłe kwiaty i czyste barwy sprawiają, że rośliny uznawane są wyjątkowe elegantki wśród tulipanów.
Grupy tulipanów. Na jakie grupy dzieli się tulipany? >>>
Charakterystyka tulipanów liliokształtnych
Do elitarnej grupy tulipanów liliokształtnych należą późno kwitnące (koniec kwietnia-maj) odmiany pochodzące od tulipanów Darwina i Tulipa retroflexa.
Tulipany liliokształtne mają klasyczne, szeroko-lancetowate, zielonoszare liście i rozwijają pojedyncze, duże, smukłe kwiaty osadzone na wzniesionych, ale dość wiotkich łodyżkach (pod ciężarem kwiatów, łodygi lubią się wyginać). Kwiaty zgodnie ze swoją nazwą mają liliowaty lub kielichowaty kształt (pękate u dołu, węższe po środku i rozszerzające się u góry) i zbudowane są z dwóch okółków dość wąskich, ostro zakończonych na szczycie płatków. W miarę przekwitania kwiaty stają się mniej zwarte i nieco rozchylają swoje płatki na boki.
Wiele tulipanów liliokształtnych ma kwiaty w jednym kolorze, ale jest też sporo odmian dwukolorowych, np. z szerokim, kontrastowym obrzeżem płatków lub barwnym cieniowaniem.
Odmiany tulipanów liliokształtnych
Tulipany liliokształtne ze względu na swój smukły pokrój i elegancki wygląd są roślinami bardzo lubianymi i cenionymi, dlatego często spotyka się je na ogrodowych rabatach.
- Wśród ich licznych odmian na uwagę zasługuje bardzo popularny tulipan liliokształtny 'Pretty Woman' (wys. ok. 50 cm.) o dużych, smukłych kwiatach w pięknym, soczyście czerwonym kolorze. Nie mniej atrakcyjna jest też wysoka (50-60 cm wysokości) i bardzo elegancka odmiana 'West Point' o smukłych, zaostrzonych na wierzchołku płatkach w czystym, intensywnie żółtym kolorze.
- Śnieżnobiałymi, smukłymi kwiatami mogą pochwalić się natomiast tulipan liliokształtny 'White Triumphator' (50-60 cm wys.), 'Tres Chic' (40-50 cm wys.) oraz ]Sapporo] (ok. 60 cm wys.).
- Piękną, choć stosunkowo niską (35-40 cm wys.) odmianą jest z kolei 'China Pink' o intensywnie różowych kwiatach z jaśniejszym brzegiem płatków i białą podstawą.
Tulipany po kwitnieniu – co robić z tulipanami, gdy przekwitną? >>>
Oprócz klasycznych odmian jednobarwnych, w grupie tulipanów liliokształtnych znajdziemy też całkiem sporo odmian dwukolorowych.
- Należy do nich między innymi atrakcyjna odmiana 'Aladdin' (50-60 cm wys.) o smukłych, intensywnie czerwonych kwiatach, posiadających na płatach szerokie, żółte obrzeże.
- Do popularnych odmian należy też wysoka (ok. 60 cm wys.) 'Claudia', posiadająca bordowo-czerwone kwiaty ozdobione na brzegach płatków białym obrzeżem i posiadające żółtą plamę na dnie kielicha.
- Piękna i smukła jest też 'Ballade' (50-55 cm wys.) o dużych, ciemnoróżowych kwiatach z białym obrzeżem na płatkach.
- Na uwagę zasługuje także 'Mona Lisa' (około 55 cm wys.) której duże, smukłe, żółte kwiaty ozdobione są na zewnątrz i wewnątrz szeroką, czerwoną smugą, biegnącą przez środek płatków.
- Wyjątkowo piękną odmianą jest również dorastająca do 50-60 cm wysokości 'Marilyn' o dużych kwiatach i dość szerokich, białych płatkach, ozdobionych biegnącą przez ich środek na zewnątrz i wewnątrz czerwoną smugą.
Autor: GettyImages
Tulipan liliokształtny 'Mona Lisa'
- Bardzo atrakcyjna jest także odmiana 'Balerina' o intensywnie pomarańczowych, smukłych kwiatach, których płatki mają jaśniejsze, lekko żółte obrzeże i żółtą podstawę.
- Subtelniejszą urodą kwiatów może się natomiast pochwalić wysoka (55-60 cm. wys.) odmiana 'Elegant Lady', której smukłe, kremowe kwiaty ozdobione są na brzegach płatków jasnoróżowymi przebarwieniami.
Zastosowanie tulipanów liliokształtnych
Tulipany liliokształtne ze względu na swój szlachetny pokrój i elegancki wygląd, doskonale nadają się do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych i na podwyższeniach np. na skarpie wzdłuż tarasu. Pięknie prezentują się w jednoodmianowych, jednobarwnych grupach, ale nadają się również do tworzenia kompozycji z innymi tulipanami (ładnie będzie wyglądać jasnoróżowa odmiana, zestawiona z odmianą o ciemnoróżowych kwiatach z białym obrzeżem płatków lub z odmianą o białych kwiatach).
Tulipany liliokształtne mogą również tworzyć piękne zestawienia z innymi wiosennymi kwiatami np. cesarską koroną (wysoka różowa odmiana tulipana z bardzo wysoką, żółtą odmianą cesarskiej korony), narcyzami, szafirkami, niezapominajkami czy wcześnie kwitnącymi liliowcami (np. liliowiec Dumortiera).
Ich smukłe, wysokie kwiaty można także ścinać do wazonu i wykorzystywać do tworzenia bukietów. Niektóre z odmian nadają się też do przyspieszonej uprawy w doniczkach (pędzenia) np. „Pretty Woman”.
Przeczytaj też:
Polecany artykuł:
Autor: Archiwum serwisu
Tulipany - wiosenne kwiaty (fot. www.thinkstockphotos.com)