Tulipany liliokształtne - charakterystyka, zastosowanie, odmiany

2021-02-12 12:57
Tulipany liliokształtne
Autor: GettyImages Tuliapn liliokształtny 'Aladdin'

Tulipany liliokształtne mają duże, kielichowate, wysmukłe kwiaty o długich, wąskich, ostro zakończonych, wygiętych płatkach. Znakomicie nadają się na kwiat cięty. Poznaj najciekasze odmiany tulipanów liliokształtnych.

Wspaniałe, barwne tulipany to jedne z najpiękniejszych kwiatów wiosny. Ich niezliczone odmiany zachwycają oryginalnym kształtem lub pięknymi kolorami, stając się jedną z największych atrakcji wiosennego ogrodu. Ogromna liczba odmian tulipanów wymusiła ich podział na grupy, z których każda skupia rośliny o podobnych cechach i wyglądzie. Jedną z takich grup są tulipany liliokształtne, których zgrabny pokrój, smukłe kwiaty i czyste barwy sprawiają, że rośliny uznawane są wyjątkowe elegantki wśród tulipanów. 

Grupy tulipanów. Na jakie grupy dzieli się tulipany? >>>

Charakterystyka tulipanów liliokształtnych

Do elitarnej grupy tulipanów liliokształtnych należą późno kwitnące (koniec kwietnia-maj) odmiany pochodzące od tulipanów Darwina i Tulipa retroflexa.

Tulipany liliokształtne mają klasyczne, szeroko-lancetowate, zielonoszare liście i rozwijają pojedyncze, duże, smukłe kwiaty osadzone na wzniesionych, ale dość wiotkich łodyżkach (pod ciężarem kwiatów, łodygi lubią się wyginać). Kwiaty zgodnie ze swoją nazwą mają liliowaty lub kielichowaty kształt (pękate u dołu, węższe po środku i rozszerzające się u góry) i zbudowane są z dwóch okółków dość wąskich, ostro zakończonych na szczycie płatków. W miarę przekwitania kwiaty stają się mniej zwarte i nieco rozchylają swoje płatki na boki.

Wiele tulipanów liliokształtnych ma kwiaty w jednym kolorze, ale jest też sporo odmian dwukolorowych, np. z szerokim, kontrastowym obrzeżem płatków lub barwnym cieniowaniem.

Odmiany tulipanów liliokształtnych

Tulipany liliokształtne ze względu na swój smukły pokrój i elegancki wygląd są roślinami bardzo lubianymi i cenionymi, dlatego często spotyka się je na ogrodowych rabatach.

  • Wśród ich licznych odmian na uwagę zasługuje bardzo popularny tulipan liliokształtny 'Pretty Woman' (wys. ok. 50 cm.) o dużych, smukłych kwiatach w pięknym, soczyście czerwonym kolorze. Nie mniej atrakcyjna jest też wysoka (50-60 cm wysokości) i bardzo elegancka odmiana 'West Point' o smukłych, zaostrzonych na wierzchołku płatkach w czystym, intensywnie żółtym kolorze.
  • Śnieżnobiałymi, smukłymi kwiatami mogą pochwalić się natomiast tulipan liliokształtny 'White Triumphator' (50-60 cm wys.), 'Tres Chic' (40-50 cm wys.) oraz ]Sapporo] (ok. 60 cm wys.).
  • Piękną, choć stosunkowo niską (35-40 cm wys.) odmianą jest z kolei 'China Pink' o intensywnie różowych kwiatach z jaśniejszym brzegiem płatków i białą podstawą.

Tulipany po kwitnieniu – co robić z tulipanami, gdy przekwitną? >>>

Tulipany liliokształtne
Autor: GettyImages Tulipan liliokształtny 'White Triumphator'

Oprócz klasycznych odmian jednobarwnych, w grupie tulipanów liliokształtnych znajdziemy też całkiem sporo odmian dwukolorowych.

  • Należy do nich między innymi atrakcyjna odmiana 'Aladdin' (50-60 cm wys.) o smukłych, intensywnie czerwonych kwiatach, posiadających na płatach szerokie, żółte obrzeże.
  • Do popularnych odmian należy też wysoka (ok. 60 cm wys.) 'Claudia', posiadająca bordowo-czerwone kwiaty ozdobione na brzegach płatków białym obrzeżem i posiadające żółtą plamę na dnie kielicha.
  • Piękna i smukła jest też 'Ballade' (50-55 cm wys.) o dużych, ciemnoróżowych kwiatach z białym obrzeżem na płatkach.
  • Na uwagę zasługuje także 'Mona Lisa' (około 55 cm wys.) której duże, smukłe, żółte kwiaty ozdobione są na zewnątrz i wewnątrz szeroką, czerwoną smugą, biegnącą przez środek płatków.
  • Wyjątkowo piękną odmianą jest również dorastająca do 50-60 cm wysokości 'Marilyn' o dużych kwiatach i dość szerokich, białych płatkach, ozdobionych biegnącą przez ich środek na zewnątrz i wewnątrz czerwoną smugą.
  • Bardzo atrakcyjna jest także odmiana 'Balerina' o intensywnie pomarańczowych, smukłych kwiatach, których płatki mają jaśniejsze, lekko żółte obrzeże i żółtą podstawę.
  • Subtelniejszą urodą kwiatów może się natomiast pochwalić wysoka (55-60 cm. wys.) odmiana 'Elegant Lady', której smukłe, kremowe kwiaty ozdobione są na brzegach płatków jasnoróżowymi przebarwieniami.

Zastosowanie tulipanów liliokształtnych

Tulipany liliokształtne ze względu na swój szlachetny pokrój i elegancki wygląd, doskonale nadają się do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych i na podwyższeniach np. na skarpie wzdłuż tarasu. Pięknie prezentują się w jednoodmianowych, jednobarwnych grupach, ale nadają się również do tworzenia kompozycji z innymi tulipanami (ładnie będzie wyglądać jasnoróżowa odmiana, zestawiona z odmianą o ciemnoróżowych kwiatach z białym obrzeżem płatków lub z odmianą o białych kwiatach).

Tulipany liliokształtne mogą również tworzyć piękne zestawienia z innymi wiosennymi kwiatami np. cesarską koroną (wysoka różowa odmiana tulipana z bardzo wysoką, żółtą odmianą cesarskiej korony), narcyzami, szafirkami, niezapominajkami czy wcześnie kwitnącymi liliowcami (np. liliowiec Dumortiera).

Ich smukłe, wysokie kwiaty można także ścinać do wazonu i wykorzystywać do tworzenia bukietów. Niektóre z odmian nadają się też do przyspieszonej uprawy w doniczkach (pędzenia) np. „Pretty Woman”.

Przeczytaj też:

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE