Kiedy sadzić tulipany? Jak sadzić cebulki tulipanów, by pięknie wyrosły?

2021-08-30 11:53
Sadzenie cebulek tulipanów
Autor: GettyImages Cebulki tulipanów najlepiej sadzić we wrześniu i październiku - wtedy zdążą sie ukorzenić przed zimą

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Kiedy i jak sadzić tulipany, aby ich piękne kwiaty ubarwiły wiosną nasze ogrody? Sprawdzone sposoby - poradnik sadzenia tulipanów.

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, które zdobią nasze ogrody. Aby ich piękne kwiaty pojawiły się wiosną, trzeba je posadzić jesienią. Cebulki tulipanów muszą bowiem przezimować w gruncie - aby zakwitły potrzebują okresu chłodu.

Spis treści

  1. Sadzenie tulipanów - jakie cebule tulipanów wybierać do sadzenia?
  2. Gdzie sadzić tulipany - stanowisko i gleba
  3. Sadzenie tulipanów - kiedy i jak sadzić tulipany
  4. Czy posadzone cebulki tulipanów trzeba zabezpieczyć na zimę?

Sadzenie tulipanów - jakie cebule tulipanów wybierać do sadzenia?

Jesienią oferta cebulek tulipanów w sklepach i centrach ogrodniczych jest ogromna. Do wyboru mamy mnóstwo odmian tulipanów różniących się kolorami i kształtem kwiatów, wysokością roślin oraz terminem kwitnienia.

Przeczytaj też: Na jakie grupy dzieli się tulipany? >>>

Kupując cebule tulipanów warto dobrze się im przyjrzeć. Wybieramy tylko cebule o największych rozmiarach, zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Nie należy kupować cebul miękkich, przebarwionych, z plamami, pozbawionych łusek okrywających, zwiędniętych lub wyschniętych, ze śladami uszkodzeń przez szkodniki i porażenia przez choroby (głównie pleśń i zgniliznę). Cebule nie powinny też mieć wyrośniętych liści bądź widocznych małych korzeni (takie cebule rozpoczęły już wegetację i istnieje niebezpieczeństwo, że przemarzną zimą.

Gdzie sadzić tulipany - stanowisko i gleba

Tulipany najlepiej rosną na słonecznym stanowisku w żyznej, wilgotnej, niezbyt zwięzłej glebie próchnicznej z domieszką kompostu lub torfu, o odczynie obojętnym. Należy unikać ciężkich gleb gliniastych i podmokłych. Przed posadzeniem cebul tulipanów glebę zasila się wolno działającym nawozem mineralnym (w dawce około 50 g/m2).

Sadzenie tulipanów - kiedy i jak sadzić tulipany

Cebule tulipanów najlepiej sadzić bezpośrednio po zakupie, zbyt długie przechowywanie może bowiem doprowadzić do ich przesuszenia. Jeśli jednak konieczne jest przetrzymanie, bo cebulki zakupiono zbyt wcześnie, to umieszczamy je w pojemniku przesypując piaskiem, trocinami lub suchym torfem i wstawiamy do chłodnej piwnicy.

Jeśli posadzisz tulipany jesienią, zakwitną i będą zdobić ogród czy taras wiosną. Najlepszym terminem sadzenia cebulek tulipanów jest okres od połowy września do końca października. Zbyt późne sadzenie tulipanów uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie się i opóźni kwitnienie.

Tulipany sadzi się w ziemi na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Polecane jest sadzenie cebul w specjalnie skonstruowanych do tego celu plastikowych koszyczkach – ażurowe dno i ścianki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, chronią cebule przed gryzoniami i ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi latem. Odległość między cebulami może wynosić 10-15 cm.

Jeśli podczas przygotowywania gleby nie zastosowano nawozu wieloskładnikowego, zasilamy rośliny tuż po rozpoczęciu wzrostu wiosną i po przekwitnięciu. Dzięki temu uzyskamy dorodne kwiaty i duże cebule.

Czy posadzone cebulki tulipanów trzeba zabezpieczyć na zimę?

Na zimę cebule tulipanów należy zabezpieczyć przykrywając rabaty ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny. Skutecznie ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Świerk i słomę zdejmujemy wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu możemy pozostawić na wiosnę i lato.

warto wiedzieć

Po przekwitnięciu tulipanów konieczne jest oberwanie resztek kwiatów. Rośliny należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście. Po zaschnięciu liści cebule należy wykopać, oczyścić, przesuszyć i przechować w suchym i chłodnym miejscu. Nie wolno zapomnieć o przeglądaniu cebulek i usuwaniu tych z widoczną pleśnią lub zgnilizną. Cebulki pozostawione w ziemi zakwitną w przyszłym roku i w następnych, ale kwiaty będą coraz drobniejsze i znacznie zwiększy się zagęszczenie roślin.

Prace ogrodowe: sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE