Tulipany - sadzenie cebulek. Kiedy i jak sadzić tulipany

2015-09-07 11:47 Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Kiedy i jak sadzić tulipany, aby ich piękne kwiaty ubarwiły wiosną nasze ogrody?

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych. Aby ich piękne kwiaty ubarwiły wiosną nasze ogrody, trzeba je posadzić jesienią. Posadź tulipany jesienią, a zakwitną i będą cieszyć nasze oczy wiosną.

>>Nie przegap: Ognisko w ogrodzie: czy można palić ognisko we własnym ogródku? Czy spalanie suchych liści jest legalne?

Jakie cebule tulipanów wybierać do sadzenia

Kupując cebule tulipanów wybieramy te o największych rozmiarach, zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Nie należy kupować cebul miękkich, przebarwionych, z plamami, pozbawionych łusek okrywających, zwiędniętych lub wyschniętych, ze śladami uszkodzeń przez szkodniki i porażenia przez choroby (głównie pleśń i zgniliznę). Nie należy także wybierać cebul z wyrośniętymi liśćmi bądź widocznymi małymi korzeniami.
Cebule tulipanów najlepiej sadzić  bezpośrednio po zakupie, zbyt długie przechowywanie może bowiem doprowadzić do ich przesuszenia. Jeśli jednak konieczne jest przetrzymanie, bo cebulki zakupiono zbyt wcześnie, to umieszczamy je w pojemniku przesypując piaskiem, trocinami lub suchym torfem i wstawiamy do chłodnej piwnicy.

Tulipany najlepiej rosną na słonecznym stanowisku w żyznej, wilgotnej, niezbyt zwięzłej glebie próchnicznej z domieszką kompostu lub torfu, o odczynie obojętnym. Należy unikać ciężkich gleb gliniastych i podmokłych. Przed posadzeniem cebul glebę zasila się wolnodziałającym nawozem mineralnym (w dawce około 50 g/m2).

>>Przeczytaj też: Grupy tulipanów. Na jakie grupy dzieli się tulipany?

Kiedy sadzić tulipany

Najlepszym terminem sadzenia cebulek tulipanów jest okres od połowy września do końca października. Zbyt późne sadzenie uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie się i opóźni kwitnienie. Tulipany sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Polecane jest sadzenie cebul w specjalnie skonstruowanych do tego celu plastikowych koszyczkach – ażurowe dno i ścianki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, chronią cebule przed gryzoniami i ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi latem.

Na zimę należy je zabezpieczyć przykrywając rabaty ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny. Skutecznie ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Świerk i słomę zdejmujemy wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu możemy pozostawić na wiosnę i lato. Jeśli podczas przygotowywania gleby nie zastosowano nawozu wieloskładnikowego, zasilamy rośliny tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu. Dzięki temu uzyskamy dorodne kwiaty i duże cebule.

>>Przeczytaj też: Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany

Po przekwitnięciu tulipanów konieczne jest oberwanie resztek kwiatów. Rośliny należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście. Po zaschnięciu liści cebule należy wykopać, oczyścić, przesuszyć i przechować w suchym i chłodnym miejscu. Nie wolno zapomnieć o przeglądaniu cebulek i usuwaniu tych z widoczną pleśnią lub zgnilizną. Cebulki pozostawione w ziemi zakwitną w przyszłym roku i w następnych, ale kwiaty będą coraz drobniejsze i znacznie zwiększy się zagęszczenie roślin.

Zobacz film: Sadzenie cebulek kwiatowych jesienią

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
M
|

A ja mam kilkanaście czerwonych i żółtych tulipanów w ogrodzie, które rosną bez niczyjej pomocy. Ani ich nie wykopuję, ani nie trzymam w koszyczkach. Nie czekam aż zaschną tylko miesiąc po przekwitnięciu tnę razem z trawnikiem. Rosną w trudnym suchym miejscu w zbitej na beton glebie i co roku są piękne. Aż trudno uwierzyć jak zaprzeczają wszystkim poradom specjalistów. Mutanty czy co?

siwka
|

tulipany są znakomite!! i to że wiosną ich pełno!:)ja kupiłam sobie dużo cebulek, nei wydałam majątku bo dobrą cenę za cebulkę znalazłam na Domisad. pl i tylko czekam aż rozkwitną za te dwa meisiace!!

lacha
|

tulipan to sliczny kwiat

Anonymous
|

na pewno skorzystam z Twojego pomysłu

Maryla
|

Co roku mój dom wiosną otoczony jest stylowymi wazami z pięknymi tulipanami. Już we wrześniu realizuje plan upiększenia domu wiosna poprzez wysadzanie tulipanów do ażurowych koszyczków oraz ażurowych doniczek. Następnie zakopuję koszyczki i doniczki w wyznaczonej na ten cel części ogródka. Wiosną , gdy rośliny maja liście wyjmuje koszyczki i umieszczam je w wazach z ziemią. Muszę powiedziec, że nie ma osoby, która nie zatrzyma się przed moim domem, aby podziwiac tulipanową dekorację otoczenia. Poza tym w głębi ogrodu kwitną dorodne różnokolorowe krokusy i żonkile. Po prostu jest cudnie. Żeby tak było , należy już jesienia zaaranżowac tego rodzaju kompozycję. Polecam serdecznie ten pomysł wszystkim tym, którzy dbają o otoczenie domu.

@alianda
|

Przed posadzeniem cebul zaprawiam je Funabentem T i wtedy gryzonie ich nie ruszają a dodatkowo są chronione przed pleśnią i zgnilizną.Pięknie kwitły w tym roku i myślę że w przyszłym roku też będą pięknie kwitły.Ponadto wykopuję je rokrocznie chociaż niektóre żródła polecają pozostawić je na 2-3 lata w jednym miejscu.pozdrawiam

joanna
|

Posadziłam sobie jesienią piękne tulipany i na wiosnę żaden z nich nie wyrósł.Zbyt późno dowiedziałam się,że cebulki kwiatów trzeba sadzić w koszyczkach,a ja tylko nakarmiłam nimi jakieś gryzonie,pozdrawiam.

Renia
|

Na twaniku mam donicę o wysokości 60 cm,średnicy 1 m ,a warstwa ziemi w donicy okolo 40 cm,proszę o radę ,które kwiety mam posadzić i na jakiej glębokości żebym mogla caly rok cieszyć się ich widokiem.
Jak postępować?Proszę.