Tulipany po kwitnieniu – co robić z tulipanami, gdy przekwitną?

2019-05-07 9:19 Michał Mazik

Tulipany to bardzo popularne rośliny cebulowe kwitnące wiosną, chętnie sadzone w ogrodach. Choć niezwykle dekoracyjne podczas kwitnienia, to po nim stają się mało atrakcyjne. Dowiedz się, co zrobić z tulipanami, gdy już przekwitną. Czy cebulki tulipanów należy wykopać, kiedy i jak to zrobić, co robić z cebulkami po wykopaniu.

Tulipany (łac. Tulipa) to jedne z najpiękniejszych roślin rabatowych, spotykane niemal w każdym ogrodzie. To obszerna grupa obejmująca setki gatunków i tysiące odmian, które różnią się wyglądem oraz rozmiarami, z reguły jednak mają podobne wymagania i sposób pielęgnacji.

>>Przeczytaj też: Grupy tulipanów. Na jakie grupy dzieli się tulipany?

Co robić z tulipanami po kwitnieniu?

Tulipan to jedna z najcenniejszych roślin kwitnących wiosną. Tulipany kwitną - w zależności od grupy - od kwietnia do maja, budząc podziw zróżnicowanymi kwiatami. Niestety, po przekwitnięciu tulipany tracą całkowicie walory dekoracyjne. Na rabacie pozostają jedynie szerokie, eliptyczne liście i goły pęd kwiatostanowy. Taki „kwiat” warto jeszcze przez pewien czas podlewać, aby pozwolić cebuli na solidniejszą regenerację. Po kilku tygodniach od przekwitnięcia nadziemna część rośliny zaczyna obumierać. Gdy tak się stanie, tulipan pozostawia się w gruncie (obsadzając rabatę innymi gatunkami tak, aby nie uszkodzić cebuli) lub wykopuje i przechowuje aż do jesieni.

Wykopywanie i przechowywanie cebul tulipanów

Cebule tulipanów zwykle można wykopywać już od czerwca. Warto je oczyścić (oddzielając przy tym drobne cebulki przybyszowe), przesuszyć (naturalnie) a następnie przenieść do umiarkowanie chłodnego, ciemnego, przewiewnego pomieszczenia. Cebule przechowuje się luzem lub w skrzyniach wyłożonych jednolitym podłożem (np. piaskiem lub torfem). Na stałe wysadza się je od drugiej połowy września. Warto użyć ażurowych koszyczków, chroniących rośliny przed szkodnikami i ułatwiającymi późniejsze znajdowanie cebul. Tulipany można również zaprawić przeciwko chorobom grzybowym.

>>Przeczytaj też: Tulipany - sadzenie cebulek. Kiedy i jak sadzić tulipany

Dlaczego cebulki tulipanów trzeba wykopywać?

Tulipany – jak w zasadzie każde rośliny – potrzebują przejść okres spoczynku. Dlatego warto o pewien czas (np. raz na dwa lata) pozwolić im odpocząć. Cebule wykopuje się po kwitnieniu i sadzi z powrotem do gruntu dopiero jesienią. Takie działanie sprawia, że tulipany kwitną obficie co sezon, rzadziej chorują i są odporniejsze na szkodniki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE