Tulipany po kwitnieniu – co robić z tulipanami, gdy przekwitną?

2021-05-12 21:54
Tulipan
Autor: www.thinkstockphotos.com Gdy tulipany przekwitną, trzeba je ogłowić

Tulipany to bardzo popularne rośliny cebulowe kwitnące wiosną, chętnie sadzone w ogrodach. Choć niezwykle dekoracyjne podczas kwitnienia, to po nim stają się mało atrakcyjne. Dowiedz się, co zrobić z tulipanami, gdy już przekwitną. Czy cebulki tulipanów należy wykopać, kiedy i jak to zrobić, co robić z cebulkami po wykopaniu?

Tulipany (łac. Tulipa) to jedne z najpiękniejszych roślin rabatowych, spotykane niemal w każdym ogrodzie. To obszerna grupa obejmująca setki gatunków i tysiące odmian, które różnią się wyglądem oraz rozmiarami, z reguły jednak mają podobne wymagania i sposób pielęgnacji.

Co robić z tulipanami po kwitnieniu?

Tulipany to jedne z najcenniejszych roślin kwitnących wiosną. Rośliny te kwitną - w zależności od grupy - od kwietnia do maja, budząc podziw zróżnicowanymi kwiatami. Niestety, po przekwitnięciu tulipany tracą całkowicie walory dekoracyjne. Na rabacie pozostają jedynie szerokie, eliptyczne liście i goły pęd kwiatostanowy. Taki „kwiat” warto jeszcze przez pewien czas podlewać, aby pozwolić cebuli na solidniejszą regenerację. Jednak po opadnięciu płatków należy tulipany ogłowić, czyli usunąć znajdujące się na końcu pędu kwiatowego słupek i torebki nasienne. Można zrobić to ścinając ostrym nożem, sekatorem bądź nożyczkami pęd tuż pod przekwitłym kwiatem albo ją wyłamać palcami.

Po kilku tygodniach od przekwitnięcia nadziemna część tulipana zaczyna obumierać. Gdy tak się stanie, roślinę pozostawia się w gruncie (obsadzając rabatę innymi gatunkami tak, aby nie uszkodzić cebuli) lub wykopuje i przechowuje aż do jesieni.

Ogławianie tulipanów
Autor: GettyImages Pęd tulipana ułamujemy lub ścinamy tuż pod przekwitłym kwiatem (miejsca zaznaczono czerwoną kreską)

Wykopywanie i przechowywanie cebul tulipanów

Cebule tulipanów zwykle można wykopywać już od czerwca. Warto je oczyścić (oddzielając przy tym drobne cebulki przybyszowe), przesuszyć (naturalnie) a następnie przenieść do umiarkowanie chłodnego, ciemnego, przewiewnego pomieszczenia. Cebule tulipanów przechowuje się luzem lub w skrzyniach wyłożonych jednolitym podłożem (np. piaskiem lub torfem). Na stałe wysadza się je od drugiej połowy września. Warto użyć ażurowych koszyczków, chroniących rośliny przed szkodnikami i ułatwiającymi późniejsze znajdowanie cebul. Tulipany można również zaprawić przeciwko chorobom grzybowym.

Przeczytaj też:

Wykopywanie cebul i bulw kwiatowych roślin kwitnących wiosną >>>

Kiedy i jak sadzić tulipany>>>

Tulipany
Autor: www.thinkstockphotos.com Po przekwitnięciu tulipany tracą walory dekoracyjne
warto wiedzieć

Dlaczego cebulki tulipanów trzeba wykopywać?

Tulipany – jak w zasadzie każde rośliny – potrzebują przejść okres spoczynku. Dlatego warto o pewien czas (np. raz na dwa lata) pozwolić im odpocząć. Cebule wykopuje się po kwitnieniu i sadzi z powrotem do gruntu dopiero jesienią. Takie działanie sprawia, że tulipany kwitną obficie co sezon, rzadziej chorują i są odporniejsze na szkodniki.

tulipany-wykopywanie-cebul
Autor: www.thinkstockphotos.com Cebulki tulipanów wykopuje się po przekwitnięciu (latem), suszy, czyści i sadzi ponownie do gruntu jesienią

Poznaj bliżej różne grupy tulipanów:

Tulipany strzępiaste >>>

Tulipany liliokształtne >>>

Tulipany botaniczne >>>

Tulipany papuzie >>>

Tulipany Kaufmanna >>>

Tulipany Greiga >>>

Polecamy!
Ogród dla każdego

Autor: Murator

"Ogród dla każdego" - Numer Specjalny Muratora w wersji cyfrowej

Najnowszy poradnik dla urządzających ogrody już do pobrania! Dowiesz się z niego między innymi jak urządzić piękny ogród, by cieszył przez lata, czym się kierować, wybierając styl ogrodu i rośliny, jak założyć i pielęgnować trawnik, które urządzenia i narzędzia przydadzą się do pielęgnacji ogrodu, czym wykończyć ścieżki i podjazdy, z czego wybudować taras i jaką nawierzchnię na nim położyć.

Tulipany po przekwitnięciu - ogławianie tulipanów

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE