Tulipany strzępiaste - charakterystyka, zastosowanie, odmiany

2021-02-12 12:59
Tulipany strzępiaste
Autor: GettyImages Tulipany strzępiaste na tle innych tulipanów wyróżniają się ciekawą budową kwiatów

Tulipany strzępiaste mają kwiaty o drobno postrzępionych brzegach płatków (ang. crisp – kruchy, kędzierzawy) i są szczególnie polecane na kwiat cięty. Poznaj najpiękniejsze odmiany tulipanów strzępiastych.

Trudno wyobrazić sobie wiosenny ogród bez tulipanów. Te piękne, kolorowe kwiaty potrafią rozweselić każdą rabatę i uatrakcyjnić najsmutniejszy ogród. Na rynku istnieje całe mnóstwo ciekawych odmian tulipanów, dlatego podzielono je na grupy, skupiające rośliny o podobnych cechach i wyglądzie. Jedną z grup stanowią tulipany strzępiaste nazywane też fryzowanymi, które na tle innych tulipanów wyróżniają się ciekawą budową kwiatów. 

Tulipany strzępiaste - charakterystyka grupy

Tulipany strzępiaste to późno kwitnące (koniec kwietnia - maj) wielokrotne mieszańce, dawniej zaliczane do grupy tulipanów papuzich. Mają klasyczne, szeroko-lancetowate, zielonoszare liście i rozwijają na szczytach mocnych, wzniesionych, sztywnych łodyg duże kwiaty o kielichowatym lub kubkowatym kształcie, z mocno fryzowanymi i postrzępionymi igiełkowo brzegami płatków (płatki wyglądają jak otoczone gęstą koronką). Poszczególne odmiany mogą posiadać kwiaty pojedyncze lub pełne, jednobarwne lub wielokolorowe, a także osiągać różną wysokość (od 30 do70 cm).

Grupy tulipanów. Na jakie grupy dzieli się tulipany? >>>

Najpiękniejsze odmiany tulipanów strzępiastych

Do grupy tulipanów strzępiastych należy mnóstwo ciekawych odmian, dlatego każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie.

 • Miłośnicy kwiatów jednokolorowych powinni zainteresować się odmianą 'Fringed Elegance' (wys. ok. 60 cm) o dużych, jasnożółtych kwiatach z niewielkim, subtelnym fryzowaniem na płatkach (czasami na brzegach płatków widoczne są delikatne, czerwone smugi).
 • Znacznie bardziej postrzępione płatki ma natomiast czysto żółta odmiana 'Hamilton' (65-70 cm wys.).
 • Uroczymi jednobarwnymi odmianami są też śnieżnobiałe 'Swan Wings' i 'Estafette' (wys. ok. 50 cm), o mocno postrzępionych na brzegach płatkach.
 • Piękną odmianą o subtelniejszym fryzowaniu płatków jest natomiast 'Curly Sue' (ok. 50 cm. wys.), posiadająca kwiaty w eleganckim, bordowo-czerwonym kolorze.

Tulipany po kwitnieniu – co robić z tulipanami, gdy przekwitną? >>>

 • Jeszcze ciemniejszy kolor kwiatów, ale mocniej fryzowane brzegi płatków posiada odmiana 'Gorilla' (wys. 40-45 cm), a także ciemnoczerwona odmiana 'Labrador' (wys. ok. 50 cm).

Jeśli wolimy kwiaty o nieco bardziej fantazyjnym wyglądzie, poszukajmy odmian jednobarwnych z kontrastowym fryzowaniem płatków.

 • Należy do nich między innymi piękna, ale niska (30-35 cm wys.) odmiana 'Fabio' o czerwonych kwiatach i płatkach z żółtym fryzowaniem oraz podobna do niej, ale wyższa i posiadająca szersze, żółte obrzeże płatków 'Lambada' (50-60 cm wys.).
 • Na uwagę zasługuje też odmiana 'Canasta' (40-45 cm.wys.) o czerwonych kwiatach z postrzępionym, białym obrzeżem płatków.
 • Wyjątkowo ciekawa jest też odmiana 'Cummins' (50-60 cm wys.) o różowo-fioletowych kwiatach i biało fryzowanych płatkach.
 • Nieco subtelniejszą urodą może pochwalić się z kolei odmiana 'Blue Heron' (wys. 50-60 cm) o ciemnofioletowych kwiatach z jasnoróżowym fryzowaniem płatków.
 • Jaśniejszymi barwami zachwyca natomiast 'Huis ten Bosch' (wys. ok. 40 cm) o kwiatach cieniowanych, biało-różowych.
 • Jedną z bardziej płomiennych odmian w tej grupie jest natomiast 'Real Time' (ok. 50 cm wys.) o cieniowanych, czerwono-pomarańczowo-żółtych kwiatach.

Wśród tulipanów strzępiastych znajdzie się też coś dla amatorów wyjątkowych oryginałów, do których można zaliczyć wielobarwne odmiany o dużych, pełnych kwiatach i mocno postrzępionych na brzegach płatkach.

 • Jedną z najpiękniejszych jest 'Bastia' (wys. ok. 40 cm), o pełnych wielobarwnych, pstrych, czerwono-żółto-pomarańczowych kwiatach, a także 'Gold Dust' (wys. 40-45 cm) o pełnych, czerwonych kwiatach z szerokim, postrzępionym, żółtym brzegiem płatków.
 • Uroku trudno odmówić też odmianie 'Esprite' (35-40 cm wys.) o pełnych, żółtych kwiatach z mocno fryzowanymi płatkami i pomarańczowymi przebarwieniami.
 • Pięknie prezentuje się także 'Crispion Sweet' (wys. 50-60 cm), rozwijająca pełne, pstre, różowo-białe kwiaty oraz podobna do niej, ale jaśniejsza, biało-różowo-kremowa 'Cool Crystal' (wys. ok. 40 cm).
 • Na uwagę zasługuje też 'Snow Crystal' (50-60 cm wys.), bo choć jej pełne kwiaty są śnieżnobiałe i jedynie na zewnętrznych płatkach ozdobione zielonymi smugami, w porze kwitnienia wygląda zjawiskowo, gdyż przypomina oszronioną, śnieżną kulę.
 • Żadna z odmian nie zaskakuje jednak tak bardzo, jak niezwykle oryginalna i absolutnie wyjątkowa 'Purple Tower' (ok. 50 cm wys.). Jej strzępiaste, pełne, fioletowo-purpurowe kwiaty układają się w rodzaj wieży lub deseru lodowego, którego podstawę stanowią zachodzące na siebie i rosnące piętrowo w górę, zielone, postrzępione, mięsiste „płatki”, przypominające nieco karczocha.

Zastosowanie tulipanów strzępiastych w ogrodzie

Ze względu na wyjątkowo urocze kwiaty, tulipany strzępiaste doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie romantycznym lub wiejskim. Pięknie prezentują się w jednoodmianowych, dużych grupach, ale ładnie wyglądają też w towarzystwie innych tulipanów oraz kwiatów wiosennych, takich jak narcyzy, hiacynty, szafirki, szachownice czy kwitnące wiosną liliowce (np. liliowiec Dumortiera). Ze względu na mocne, sztywne, proste łodygi, znakomicie nadają się też na kwiat cięty.

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE