Wiosenne kwiaty w ogrodzie - jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną i jak o nie dbać?

2024-02-15 11:55

Wiosenne kwiaty w ogrodzie to między innymi rośliny cebulowe. Czy ktoś może wyobrazić sobie wiosnę w ogrodzie bez tulipanów, narcyzów, krokusów czy hiacyntów? Jakie wiosenne kwiaty cebulowe zdobią ogród? Jak uprawiać i pielęgnować rośliny cebulowe kwitnące wiosną?

Spis treści

  1. Jakie kwiaty cebulowe kwitną wiosną?
  2. Miejsce w ogrodzie dla wiosennych kwiatów cebulowych
  3. Galeria zdjęć: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną
  4. Kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe, które kwitną wiosną?
  5. Jak dbać o wiosenne kwiaty cebulowe?
  6. Jak chronić wiosenne rośliny cebulowe przed chorobami?

Po długim, męczącym dla nas okresie krótkich dni, wcześnie zapadających ciemności, zimna i chlapy, a dla większości roślin czasie spoczynku nadchodzi wreszcie wiosna. Jeszcze przed rozwojem liści pojawią się pierwsze kwiaty, a gdy zrobi się ciepło, nasz ogród będzie zachwycał wspaniałymi barwami i zapachami.

Jakie kwiaty cebulowe kwitną wiosną?

Wiosenne kwiaty to przede wszystkim kwitnące rośliny cebulowe - zwiastun i symbol wiosny. Najwcześniejsze przebijają się przez śnieg i kwitną już w lutym.

  • Zanim stopnieje śnieg, pojawią się pierwsze przebiśniegi, śnieżyce, śnieżniki, ranniki.
  • Po nich przychodzi czas na wczesne tulipany botaniczne, krokusy, cebulice, puszkinie, narcyzy i hiacynty.
  • Następne w kolejności są szafirki, szachownice, psizęby i tulipany (odmian jest tyle, że trudno zdecydować, które są najpiękniejsze), a także mało u nas znanych ifejonów, kamasji, śniedków i czosnków ozdobnych.

Miejsce w ogrodzie dla wiosennych kwiatów cebulowych

Wiosenne kwiaty cebulowe najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych (na przykład w świetle rozproszonym pod koronami drzew). Dobrze, jeśli stanowisko jest zaciszne. Ponieważ rosną bardzo intensywnie przez mniej więcej trzy miesiące, po czym przechodzą w stan spoczynku, powinny być sadzone w takich miejscach, w których ich zniknięcie nie będzie raziło.

Dobrym towarzystwem dla wczesnowiosennych roślin cebulowych są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost – na przykład funkie czy rodgersje – a także niskie byliny płożące, przez gąszcz których rośliny cebulowe łatwo przerastają.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe, które kwitną wiosną?

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Około 2-3 tygodnie przed posadzeniem cebul i bulw należy przygotować glebę: przekopać ją, usunąć chwasty, a następnie dodać kompostu (rozłożyć 2-centymetrową warstwę i wymieszać z glebą) lub nawozu wieloskładnikowego (w ilości zalecanej na opakowaniu).

Przy sadzeniu roślin cebulowych należy pamiętać o zasadzie, by cebule i bulwy umieszczać w glebie na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak na glebach lekkich, piaszczystych sadzi się je nieco głębiej, na ciężkich, gliniastych – płycej. Jeśli gleba jest lekka, warto na dno dołka nasypać nieco kompostu, jeśli jest ciężka i nieprzepuszczalna – piasku. Taki drenaż jest szczególnie polecany dla lilii, które nie znoszą stojącej w glebie wody – w zbyt mokrych miejscach ich korzenie zaczynają gnić.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie sadzi się jesienią – większość we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej posadzić wcześniej – pod koniec sierpnia lub na początku września. Cebulki i bulwy powinny być w stanie spoczynku – bez liści, a jedynie z niewielkimi delikatnymi korzonkami, zdrowe, bez plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych. Im są dorodniejsze i większe, tym piękniej kwitną. Przed posadzeniem warto cebule zaprawić, czyli przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym (Kaptan, Benlate albo Funaben w stężeniu zalecanym na opakowaniu). Dotyczy to szczególnie cebulek wykopywanych z ogródka, ale przyda się także tym kupionym w sklepie.

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)

Jak dbać o wiosenne kwiaty cebulowe?

  • Jeśli wiosna jest sucha, rośliny trzeba regularnie podlewać. Niedobór wody powoduje słaby wzrost i kwitnienie. Latem – od chwili, gdy zaczną zasychać liście – rośliny potrzebują suszy.
  • Co roku wczesną wiosną rośliny warto zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym (zalecaną na opakowaniu dawkę należy podzielić na dwie porcje – pierwszą zastosować, gdy rośliny rozpoczną wzrost, drugą, gdy zaczną kwitnąć).
  • Warto obrywać przekwitające kwiaty (ale zostawiać liście) – dzięki temu cebule i bulwy będą dorodne. Jest to wskazane szczególnie u czosnków olbrzymich, hiacyntów, lilii, narcyzów, szachownic cesarskich i tulipanów.
  • Okrycia na zimę wymagają: cebulice, hiacynty, ifejony, iksje, kosaćce, lilie, narcyzy, psizęby. Gdy wierzchnia warstwa gleby jest już zmrożona, należy na niej rozsypać 3 cm kory lub torfu albo położyć świerkowe gałęzie (wcześniejsze okrywanie stwarza dobre warunki dla żerowania gryzoni, które mogą uszkodzić cebule). Podczas silnych mrozów warto położyć dodatkową warstwę okrycia.
  • Co 1-2 lata trzeba wykopywać cebulki tulipanów i hiacyntów, a co 2-4 lata ifejonów, lili, narcyzów i psizębów. Pozostałe rośliny cebulowe i bulwiaste należy wykopywać dopiero, gdy nadmiernie się zagęszczą i zaczną słabiej kwitnąć. Cebule i bulwy wykopuje się latem, gdy zaczną zasychać liście.Wykopane cebule i bulwy wkłada się do ażurowych skrzynek i przenosi na kilka dni do ciepłego i przewiewnego miejsca. Gdy przeschną, rozdziela się je, czyści i przechowuje – do momentu sadzenia – w przewiewnym, ciemnym miejscu, w temperaturze 17-20 st.C.
warto wiedzieć

Jak chronić wiosenne rośliny cebulowe przed chorobami?

  • Sadź tylko zdrowe cebule i bulwy. Pokryte plamami, pleśnią, gnijące – najlepiej zniszcz. Jeśli uszkodzenia są małe, możesz je wyciąć i ranę obsypać węglem drzewnym z dodatkiem Kaptanu.
  • Nie sadź tam, gdzie wcześniej rosły rośliny cebulowe, ogórki, pomidory, warzywa kapustne, fasola, groch, poziomki lub truskawki, bo wiele chorób tych roślin może niszczyć rośliny cebulowe i bulwiaste.
  • Nie mocz liści podczas podlewania, bo choroby grzybowe i wirusowe łatwo przenoszą się z kroplami wody.
  • Oddzielaj od zdrowych roślin i spalaj te, które mają zniekształcone lub plamiste liście albo kwiaty, nalot lub objawy zgnilizny.
#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie? PREMIERA nowego cyklu!
Nasi Partnerzy polecają