Kwiaty wiosenne: tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy. Jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną?

2018-04-23 12:36

Wiosenne kwiaty na ogrodowych rabatach to m.in. rośliny cebulowe. Czy ktoś może wyobrazić sobie wiosnę w ogrodzie bez tulipanów, narcyzów, krokusów czy hiacyntów?

Dopiero kwiaty pokazują urodę roślin cebulowych kwitnących wiosną. Jako pierwsze zakwitają przebiśniegi i śnieżyce. Już w lutym pojawiają się ich niewielkie białe dzwonkowate kielichy. W marcu dołączają dumnie wystające spod śniegu lub wśród trawy szafranowe, białe albo żółte kielichy krokusów. W kwietniu prym wiodą białe i żółte narcyzy, które rozmaitością kształtów płatków korony chcą dorównać tulipanom. Te jednak biją je na głowę paletą barw, kształtem korony kwiatowej i formą płatków. Nad wszystkimi dominuje hiacynt, którego groniasty kwiatostan składa się z 10-35 gwiazdkowatych, odurzająco pachnących kwiatów.

Kwiaty wiosenne - jak sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Najczęściej kwiaty cebulowe sadzi się w dość luźnych grupach, bo należy pamiętać, że wytwarzają cebulki przybyszowe, w związku z tym z każdym rokiem kępa będzie się rozrastała i gęstniała. Dobrze jest je sadzić obok roślin o bujnych i ciekawych liściach, które wypełnią puste miejsca po wykopanych lub przekwitłych okazach. Te luki warto wypełnić kwiatami jednorocznymi.

Kwiaty cebulowe świetnie udają się w pojemnikach, na skalniakach, a nawet na trawniku. Można z nich także komponować parterowe klomby. Pięknie wyglądają wiosenne kobierce złożone z kęp tulipanów, narcyzów czy hiacyntów wystających z łanu niezapominajek i stokrotek. Czasem posadzony pojedynczo hiacynt, narcyz lub tulipan może stanowić nieoczekiwaną ozdobę wyrastającą np. wśród pędów płożących jałowców.

Kwiaty drobnocebulowe (przebiśniegi, śnieżyce, ranniki, szafirki, krokusy, cebulice, puszkinie, śnieżniki) pięknie wyglądają jako łany pod drzewami lub krzewami, nadają się także na obwódki ścieżek i rabat z niskorosłych bylin lub grupy na skalniakach i rabatach bylinowych.

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe! [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE