TOP 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną - musisz je mieć w ogrodzie!
Jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną? Kwitnące krokusy czy tulipany to symbol wiosny. Poznaj 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Te wiosenne kwiaty cebulowe po prostu musisz mieć w ogrodzie!
Autor: GettyImages
Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną to must have wiosennego ogrodu
Spis treści
Jednym z symboli wiosny są kwitnące o tej porze roku rośliny cebulowe. Warto posadzić je w ogrodzie. Pierwsze kwiaty roślin cebulowych pojawiają się wczesną wiosną – zdarza się, że przebijają się przez śnieżną pokrywę, która jeszcze nie znikła.
Pamiętajmy, że aby kwiaty te cieszyły nasze oczy wiosną, trzeba je posadzić jesienią (od sierpnia do października). Wybierzmy dla nich miejsce dobrze nasłonecznione i zaciszne. Dobrym towarzystwem na rabacie dla roślin cebulowych kwitnących wiosną są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost (gdy po przekwitnięciu rośliny cebulowe nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, swój rozwój zaczynają byliny, które stają się ozdobą rabaty w ogrodzie).
Oto TOP 5 roślin cebulowych kwitnących wiosną. Ich nie może zabraknąć w ogrodzie!
Krokusy
Krokusy to jedne z najwcześniej kwitnących wiosną roślin – zakwitają w marcu, czasem wtedy, gdy jeszcze leży śnieg. Kwiaty krokusów, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne (paskowane). Krokusy wymagają gleby próchniczej, łatwo nagrzewającej się, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym (źle znoszą nadmiar wapnia). Najlepiej rosną na słonecznym bądź lekko ocienionym stanowisku. Bulwy krokusów sadzi się we wrześniu i na początku października.
Krokusy najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Rosnąc na tym samym miejscu kilka lat tworzą gęste kępy. Znakomicie nadają się do sadzenia na brzegach rabat, pod drzewami i krzewami oraz na skalniakach i trawnikach. Krokusy można również sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.
Autor: photos.com
Krokusy sadzimy do gruntu jesienią
Hiacynty
Hiacynty zachwycają dekoracyjnymi i intensywnie pachnącymi kwiatami, które mogą przybierać barwę białą, żółtą, pomarańczową, łososiową, czerwoną, różową lub fioletową. Hiacynty uprawiane w ogrodzie zakwitają w kwietniu i w maju. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiaty (powstające z nich owoce mogą osłabić wzrost cebul).
Hiacynty lubią lekkie, przepuszczalne, żyzne podłoże o odczynie obojętnym, choć tolerują prawie wszystkie gleby, z wyjątkiem bardzo kwaśnych lub o wysokim poziomie wód gruntowych. Stanowisko dla hiacyntów powinno być nasłonecznione, ale dopuszczalne jest lekko zacienione (na takim będą dłużej kwitły). Miejsce nie powinno być narażone na silne wiatry.
Cebule hiacyntów sadzi się do gruntu pod koniec września lub na początku października. Głębokość sadzenia hiacyntów powinna być równa trzykrotnej wysokości cebul. Cebule hiacyntów trzeba sadzić piętką do dołu.
Autor: photos.com
Hiiacynty to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną
Szafirki
Szafirki kwitną w kwietniu i maju. Kwiaty mogą mieć kolor szafirowy, niebieski, różowy lub biały. Znakomicie nadają się na obwódki, obrzeża ścieżek, do ogródków skalnych. Szafirki mają nieduże wymagania glebowe, rosną praktycznie w każdej glebie, ale preferują gleby przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Należy sadzić je na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
Cebulki szafirków wykopuje się w czerwcu i lipcu, a sadzi pod koniec września lub na początku października. Szafirki mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat, ale trzeba je co roku wiosną zasilać nawozami.
Autor: GettyImages
Szafirki to rośliny cebulowe doskonale nadające się na rabaty
Narcyzy
Narcyzy kwitną od marca do maja – w zależności od odmiany. Kwiaty narcyzów mają najróżniejsze odcienie barwy białej, żółtej i pomarańczowej. Kwiat narcyza składa się z sześciu płatków okwiatu i charakterystycznej rurki zwanej przykoronkiem. Płatki mogą być białe lub w różnych odcieniach barwy żółtej, natomiast przykoronek – biały, żółty, intensywnie pomarańczowy, różowy, a czasem czerwony.Narcyzy nie są zbyt wymagające – rosną praktycznie na każdej glebie, z wyjątkiem bardzo lekkich i jałowych, a także ciężkich i podmokłych. Najlepsze jednak dla nich jest podłoże próchniczne i wilgotne.
Narcyzy lubią miejsca słoneczne, ale mogą tez rosnąć w lekkim półcieniu. Mogą pozostawać bez przesadzania na jednym miejscu kilka lat. Narcyzy lubią miejsca słoneczne, ale tolerują także stanowiska lekko ocienione.Cebule narcyzów sadzi się pod koniec sierpnia i na początku września, a wykopuje pod koniec lipca, po zaschnięciu liści (nie jest to jednak konieczne – cebule można pozostawić w ziemi, ale trzeba zaprzestać podlewania, aby zapewnić im okres spoczynku).
Narcyzy znakomicie nadają się na wiosenne rabaty, można je także sadzić na trawniku i uprawiać w doniczkach (zdobiąc nimi balkony i tarasy, a także wnętrza).
Autor: photos.com
Tulipany
Wybór dostępnych w sprzedaży odmian tulipanów jest ogromny. Różnią się one nie tylko terminem kwitnienia – od marca do maja, ale także kształtem i barwami kwiatów oraz wysokością roślin. Tulipany najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach. Wybierając odmiany różniące się terminem kwitnienia możemy stworzyć unikalną rabatę z tulipanów, która będzie ozdobą ogrodu przez nawet dwa miesiące. Tulipany sadzimy we wrześniu i w październiku, a wykopujemy w lecie, gdy po kwitnieniu zżółkną liście. Najlepiej wykopywać cebule tulipanów co roku. Przekwitłe pędy kwiatowe należy wycinać.
Autor: GettyImages
Tulipany najlepiej sadzić w grupach