Tulipany Greiga - charakterystyka, zastosowanie, odmiany

2021-03-17 10:24

Tulipany Greiga kwitną już na przełomie marca i kwietnia. Ich charakterystyczną cechą są duże, pofalowane liście z czerwonobrązowymi kropkami lub kreskami. Poznaj najpiękniejsze odmiany tulipanów Greiga.

Tulipany Greiga
Autor: GettyImages Tulipan 'Toronto'

Tulipany to najpiękniejsze i najbardziej kolorowe kwiaty wiosny. W ogrodach najwięcej pojawia się ich w maju, ale są też rośliny, które kwitną już znacznie wcześniej. Należą do nich między innymi pochodzące z Azji Środkowej (głównie z Turkiestanu) tulipany Greiga, zaliczane do tulipanów botanicznych, choć obecnie uprawiane są głównie w postaci odmian mieszańcowych (mieszańce Greiga).

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe!

Tulipany Greiga - charakterystyka grupy

Tulipany Greiga w zależności od odmiany mogą znacznie różnić się wysokością, dlatego znajdziemy wśród nich zarówno miniaturki (15-20 cm wysokości), jak i rośliny całkiem wysokie (25-35/45 cm wys.). Ich cechą charakterystyczną są duże, szerokie, pofalowane na brzegach, szarozielone liście, ozdobione z wierzchu brunatnymi cętkami, smugami lub prążkami.Rośliny zakwitają wcześniej od klasycznych tulipanów, bo już w kwietniu rozwijają duże, smukłe, kielichowate kwiaty, zwykle w jednolitym, czerwonym kolorze. Płatki korony są szerokie, zwężone na końcu i lekko wywinięte na zewnątrz w połowie wysokości. U ich podstawy widoczna jest zielonoszara plama, zwykle na żółtym tle. Kwiaty czystego gatunku najczęściej są czerwone, ale u odmian mogą być też żółte, różowe, kremowe, pomarańczowe, a także wielobarwne lub pstre.

Grupy tulipanów. Na jakie grupy dzieli się tulipany? >>>

Najpiękniejsze odmiany tulipanów Greiga

 • Jedną z bardziej kolorowych odmian w tej grupie tulipanów jest 'Selim' (wys. 20-25 cm). Jej białokremowe kwiaty ozdobione są szerokimi, czerwonymi plamami, przebarwieniami i prążkami, a u podstawy płatków widoczna jest duża, żółta plama.
 • Intensywnymi barwami może pochwalić się też dwukolorowa odmiana 'Cape Cod' (wys. 20-30 cm), której jaskrawo żółte płatki ozdobione są szeroką, czerwoną pręgą, biegnącą przez ich środek, a na dnie kwiatowym widoczna jest czarna plama.
 • Piękną, dwukolorową odmianą jest 'Pinocchio' (25-35 cm wys.), której czerwone płatki ozdobione są szerokimi, wyrazistymi, kremowobiałymi pasami na brzegach, natomiast na dnie kwiatowym widoczna jest żółta plama.
 • Podobną do niej odmianą jest 'Plaisir' (15-25 cm wys.), która także ma czerwone kwiaty z jasnym, kremowobiałym obrzeżem na płatkach, ale jest ono jaśniejsze niż u poprzedniej odmiany i bardziej rozmyte.

Tulipany po kwitnieniu – co robić z tulipanami, gdy przekwitną? >>>

 • Atrakcyjną, wielobarwną odmianą jest 'Quebec' (20-25 cm wys.), której duże, kremowobiałe kwiaty ozdobione są licznymi, nieregularnymi różowo-czerwonymi smugami, pręgami i przebarwieniami. Podstawa płatków i dno kwiatowe jest żółte, a kwiaty rozwijają się na pędzie pojedynczo lub po kilka.
 • Interesującą odmianą jest 'Turkish Delight' (15-25 cm wys.), której kremowe kwiaty posiadają płatki ozdobione z zewnątrz szeroką, czerwoną plamą i czerwonymi smugami, a od środka są lekko zaróżowione. Dno kwiatowe u tej odmiany jest czarne z szeroką, czerwono-żółtą obwódką.
 • Jedną z wyższych odmian wśród tulipanów Grejga jest 'White Fire' (40-50 cm wys.), której kremowobiałe kwiaty ozdobione są na zewnętrznej stronie płatków dwiema podłużnymi, schodzącymi się na szczycie smugami w różowo-czerwonym kolorze.
 • Do ciekawszych odmian wielobarwnych należą też: 'Czaar Peter', 'Addis' oraz 'First Love'.
Tulipany Greiga
Autor: GettyImages Tulipan 'Authority'

Wśród tulipanów Greiga nie brak jednak też odmian jednobarwnych, które nie są wprawdzie tak oryginalne jak odmiany wielokolorowe, za to ich wyraziste, czyste barwy zachwycają pięknem i elegancją.

 • Do absolutnych klasyków należy tu najpopularniejsza z odmian 'Red Riding Hood' (ok. 20 cm wys.), nazywana żartobliwie „Czerwonym kapturkiem”. Jej kwiaty są duże, szkarłatnoczerwone z ciemniejszą podstawą płatków, natomiast dno kwiatowe ma kolor czarny. Odmiana ma cały szereg zastosowań i nadaje się do pędzenia. Ma też swoją bliźniaczą odmianę o podwójnych kwiatach 'Double Red Riding Hood' (wys. 25-30 cm).
 • Kolejną jednobarwną pięknością jest 'Toronto' (ok. 20 cm wys.) o łososioworóżowych kwiatach i ciemniejszej podstawie płatków (na pędzie może rozwinąć się kilka kwiatów).
 • Pięknymi, intensywnie żółtymi kwiatami i słabo paskowanymi, szarozielonymi liśćmi może pochwalić się z kolei odmiana 'Gold West' (wys. ok. 15 cm).
 • Do ciekawszych odmian o jednobarwnych lub delikatnie cieniowanych kwiatach należą też: 'Little Girl', 'Alibaba', 'Joanne Woodward', 'Für Elise', 'Oratorio' czy 'Golden Tango'.

Zastosowanie tulipanów Greiga w ogrodzie

Tulipany Greiga to jedne z najbardziej uniwersalnych i najliczniejszych tulipanów botanicznych, uprawianych w ogrodach. Ich wyższe odmiany nadają się zarówno na rabaty, jak i na kwiat cięty, a niższe są idealne do sadzenia na skalniakach i obwódkach. Rośliny dobrze wyglądają też w ogródkach żwirowych i ogrodach orientalnych. Można z nich tworzyć jednogatunkowe grupy lub zestawiać z innymi roślinami kwitnącymi w podobnej porze roku (np. hiacynty, narcyzy, szafirki, gęsiówka kaukaska, floks szydlasty, stokrotki, szachownice, np. Michałowskiego lub kostkowata).

Ponieważ tulipany Greiga kwitną bardzo wcześnie, można sadzić je też jako podszycie pod bezlistnymi jeszcze o tej porze roku krzewami i drzewami liściastymi. Wiele odmian doskonale nadaje się również do uprawy w donicach na balkonach i tarasach (m.in. popularna odm. 'Red Riding Hood') .

Poznaj też inne grupy tulipanów:

Tulipany strzępiaste >>>

Tulipany liliokształtne >>>

Tulipany papuzie >>>