Projekt ogrodu z tulipanami: tulipany na rabacie

2018-05-24 16:02

Projekt ogrodu z tulipanami to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mają monotonne rabaty z zimozielonych roślin. Jeżeli wiosną chcesz się cieszyć feerią barw zakwitających tulipanów, musisz o to zadbać już jesienią, bo to czas sadzenia roślin cebulowych, wśród których prym wiodą tulipany.

Rabata z tulipanami
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Zimozielona rabata rozbłyśnie barwami, gdy w maju zakwitną piękne odmiany tulipanów

Rośliny wieloletnie w ogrodzie: iglaste (jałowce i sosny) oraz liściaste dobrze znoszące zimę (półzimozielone macierzanki, odmiany płomyka szydlastego, juki okrywające dość szczelnie podłoże to atrakcyjne i niekłopotliwe sąsiedztwo dla tarasu. Gleba na stoku nie ulega erozji pod wpływem słońca, wiatru i deszczu. Taka rabata w ogrodzie przez cały rok nie traci urody, jednak ta jej niewątpliwa zaleta z czasem może stać się wadą, gdy od niemal niezmiennej kompozycji zaczyna wiać nudą. Coraz częściej tęsknimy za urozmaiceniem w aranżacji ogrodu, a takie uczucia pojawiają się zwłaszcza po zimie, kiedy zmęczeni otaczającym nas szaroburym krajobrazem czekamy na kolorową wiosnę. Dobrym sposobem na ożywienie rabaty będą tulipany.

Projekt ogrodu z tulipanami - sposób na ożywienie zimozielonej rabaty

Rozwiązaniem efektownym w projekcie ogrodu, łatwym do wykonania, a następnie mało wymagającym w pielęgnacji – zatem przyjaznym nawet osobom rzadko oddającym się pracom ogrodniczym - jest posadzenie na skarpie tulipanów, których cebule zimują w gruncie i zakwitają wiosną. Można je umieścić tam, gdzie pomiędzy jałowcami, sosnami, jukami i płożącymi się pędami bylin pozostały wolne fragmenty podłoża.

>>> Przeczytaj też: Grupy tulipanów. Poznaj odmiany tulipanów - zdjęcia

Zawsze modne tulipany!

Projekt ogrodu z tulipanami - sadzenie i pielęgnacja tulipanów

Już od końca sierpnia można kupić cebule rozmaitych odmian tulipanów. Jest ich tak wiele, że trudno się zdecydować. Na projektowaną rabatę w ogrodzie dobrano takie tulipany, które zestawione razem stworzą kompozycję zimną. Posadzono tulipany w dwóch odcieniach purpury, jasny fiolet, jasny róż i białym będą się bardzo efektownie prezentować na tle zielononiebieskich i zielonożółtych iglaków.Cebule tulipanów sadzimy w dołkach na głębokości równej ich trzykrotnej średnicy i obsypujemy żyznym podłożem (kompostem lub ziemią ogrodniczą), a następnie podlewamy. I to wszystko. Tulipany zakwitną w maju i przez kilka lub nawet kilkanaście dni będą zachwycać barwą i kształtami kwiatów, które będą się otwierać w południe, a rano i wieczorem, gdy temperatura będzie niższa – stulą płatki.

Rabata z iglakami
Autor: Piotr Mastalerz Kompozycje zimozielonych roślin można ożywić, sadząc między nimi rosliny cebulowe

>>> Przeczytaj też: Sadzenie tulipanów w ogrodzie. Kiedy sadzić tulipany?

Po przekwitnięciu należy usunąć łodygi z resztkami kwiatów tulipanów, a następnie (kiedy zwiędną i pożółkną) także liście. Cebule możemy pozostawić w ziemi przez kilka sezonów – rabata z tulipanami kolejnej wiosny będzie podobna, choć nie identyczna, bo część z nich może zmarnieć, inne wydadzą cebulki przybyszowe i wiosną zamiast jednego tulipana zakwitnie cała kępa. Warto też uzupełnić zestaw odmian tulipanów w już istniejącej aranżacji rabaty ogrodowej. Innym, bardziej zalecanym sposobem postępowania jest wykopanie cebul tulipanów, sprawdzenie ich stanu zdrowia (te z wilgotnymi plamami, śladem pleśni czy uszkodzone trzeba wyrzucić), przesuszenie i ponowne posadzenie jesienią. To drugie rozwiązanie pozwala całkowicie zmienić aranżację ogrodu z tulipanami – inaczej rozmieścić barwy lub posadzić tulipany kwitnące w innej gamie kolorystycznej.

Przeczytaj też:

Projekt rabaty z tulipanów
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Odmiany tulipanów zostały oznaczone kolorowymi kropkami na planie oraz przy zdjęciach

Projekt ogrodu z tulipanami - pielęgnacja tulipanowej rabaty

  • Wrzesień/październik. Sadzimy cebulki tulianów na głębokość ich trzykrotnej średnicy. Dołek można wykopać łopatką, ale najwygodniej użyć w tym celu ręcznej sadzarki (jeżeli sadzimy razem kilka cebul, można przygotować jeden szeroki dołek). Na dno sypiemy kompost lub ziemię urodzajną, umieszczamy w nim cebulę i zasypujemy ziemią. Podlewamy. 
  • Grudzień. Miejsce wysadzenia cebul warto okryć stroiszem, czyli gałązkami iglaków (zwłaszcza jeśli zapowiada się sroga zima).
  • Marzec/kwiecień. Usuwamy stroisz. Jeśli wiosna jest sucha, podlewamy rabatę i rozkładamy kompost lub stosujemy nawóz wieloskładnikowy do tulipanów (ewentualnie do roślin kwitnących).
  • Maj. Gdy tulipany przekwitną, wycinamy łodygi nieco nad liśćmi i pozwalamy cebuli gromadzić substancje odżywcze. Liście stopniowo zanikną (gdy pożółkną i zwiędną, warto je delikatnie usunąć, by nie szpeciły rabaty).
  • Czerwiec/lipiec. Możemy wykopać cebule, przesuszyć je i przechowywać je w suchym miejscu albo pozostawić w ziemi (choć możemy wtedy niektóre stracić, bo będą gorzej zimowały).
  • Wrzesień/październik. Sadzimy przechowywane lub nowe cebule.
Rabata z tulipanami
Autor: www.thinkstockphotos.com Tulipany ożywiają wiosenną rabatę
Pozostałe podkategorie