Projekt ogrodu z tulipanami: tulipany na rabacie

2018-05-24 16:02
Rabata z tulipanami
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Zimozielona rabata rozbłyśnie barwami, gdy w maju zakwitną piękne odmiany tulipanów

Projekt ogrodu z tulipanami to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mają monotonne rabaty z zimozielonych roślin. Jeżeli wiosną chcesz się cieszyć feerią barw zakwitających tulipanów, musisz o to zadbać już jesienią, bo to czas sadzenia roślin cebulowych, wśród których prym wiodą tulipany.

Rośliny wieloletnie w ogrodzie: iglaste (jałowce i sosny) oraz liściaste dobrze znoszące zimę (półzimozielone macierzanki, odmiany płomyka szydlastego, juki okrywające dość szczelnie podłoże to atrakcyjne i niekłopotliwe sąsiedztwo dla tarasu. Gleba na stoku nie ulega erozji pod wpływem słońca, wiatru i deszczu. Taka rabata w ogrodzie przez cały rok nie traci urody, jednak ta jej niewątpliwa zaleta z czasem może stać się wadą, gdy od niemal niezmiennej kompozycji zaczyna wiać nudą. Coraz częściej tęsknimy za urozmaiceniem w aranżacji ogrodu, a takie uczucia pojawiają się zwłaszcza po zimie, kiedy zmęczeni otaczającym nas szaroburym krajobrazem czekamy na kolorową wiosnę. Dobrym sposobem na ożywienie rabaty będą tulipany.

Projekt ogrodu z tulipanami - sposób na ożywienie zimozielonej rabaty

Rozwiązaniem efektownym w projekcie ogrodu, łatwym do wykonania, a następnie mało wymagającym w pielęgnacji – zatem przyjaznym nawet osobom rzadko oddającym się pracom ogrodniczym - jest posadzenie na skarpie tulipanów, których cebule zimują w gruncie i zakwitają wiosną. Można je umieścić tam, gdzie pomiędzy jałowcami, sosnami, jukami i płożącymi się pędami bylin pozostały wolne fragmenty podłoża.

>>> Przeczytaj też: Grupy tulipanów. Poznaj odmiany tulipanów - zdjęcia

Zawsze modne tulipany!

Projekt ogrodu z tulipanami - sadzenie i pielęgnacja tulipanów

Już od końca sierpnia można kupić cebule rozmaitych odmian tulipanów. Jest ich tak wiele, że trudno się zdecydować. Na projektowaną rabatę w ogrodzie dobrano takie tulipany, które zestawione razem stworzą kompozycję zimną. Posadzono tulipany w dwóch odcieniach purpury, jasny fiolet, jasny róż i białym będą się bardzo efektownie prezentować na tle zielononiebieskich i zielonożółtych iglaków.Cebule tulipanów sadzimy w dołkach na głębokości równej ich trzykrotnej średnicy i obsypujemy żyznym podłożem (kompostem lub ziemią ogrodniczą), a następnie podlewamy. I to wszystko. Tulipany zakwitną w maju i przez kilka lub nawet kilkanaście dni będą zachwycać barwą i kształtami kwiatów, które będą się otwierać w południe, a rano i wieczorem, gdy temperatura będzie niższa – stulą płatki.

Rabata z iglakami
Autor: Piotr Mastalerz Kompozycje zimozielonych roślin można ożywić, sadząc między nimi rosliny cebulowe

>>> Przeczytaj też: Sadzenie tulipanów w ogrodzie. Kiedy sadzić tulipany?

Po przekwitnięciu należy usunąć łodygi z resztkami kwiatów tulipanów, a następnie (kiedy zwiędną i pożółkną) także liście. Cebule możemy pozostawić w ziemi przez kilka sezonów – rabata z tulipanami kolejnej wiosny będzie podobna, choć nie identyczna, bo część z nich może zmarnieć, inne wydadzą cebulki przybyszowe i wiosną zamiast jednego tulipana zakwitnie cała kępa. Warto też uzupełnić zestaw odmian tulipanów w już istniejącej aranżacji rabaty ogrodowej. Innym, bardziej zalecanym sposobem postępowania jest wykopanie cebul tulipanów, sprawdzenie ich stanu zdrowia (te z wilgotnymi plamami, śladem pleśni czy uszkodzone trzeba wyrzucić), przesuszenie i ponowne posadzenie jesienią. To drugie rozwiązanie pozwala całkowicie zmienić aranżację ogrodu z tulipanami – inaczej rozmieścić barwy lub posadzić tulipany kwitnące w innej gamie kolorystycznej.

Przeczytaj też:

Projekt rabaty z tulipanów
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Odmiany tulipanów zostały oznaczone kolorowymi kropkami na planie oraz przy zdjęciach

Projekt ogrodu z tulipanami - pielęgnacja tulipanowej rabaty

  • Wrzesień/październik. Sadzimy cebulki tulianów na głębokość ich trzykrotnej średnicy. Dołek można wykopać łopatką, ale najwygodniej użyć w tym celu ręcznej sadzarki (jeżeli sadzimy razem kilka cebul, można przygotować jeden szeroki dołek). Na dno sypiemy kompost lub ziemię urodzajną, umieszczamy w nim cebulę i zasypujemy ziemią. Podlewamy. 
  • Grudzień. Miejsce wysadzenia cebul warto okryć stroiszem, czyli gałązkami iglaków (zwłaszcza jeśli zapowiada się sroga zima).
  • Marzec/kwiecień. Usuwamy stroisz. Jeśli wiosna jest sucha, podlewamy rabatę i rozkładamy kompost lub stosujemy nawóz wieloskładnikowy do tulipanów (ewentualnie do roślin kwitnących).
  • Maj. Gdy tulipany przekwitną, wycinamy łodygi nieco nad liśćmi i pozwalamy cebuli gromadzić substancje odżywcze. Liście stopniowo zanikną (gdy pożółkną i zwiędną, warto je delikatnie usunąć, by nie szpeciły rabaty).
  • Czerwiec/lipiec. Możemy wykopać cebule, przesuszyć je i przechowywać je w suchym miejscu albo pozostawić w ziemi (choć możemy wtedy niektóre stracić, bo będą gorzej zimowały).
  • Wrzesień/październik. Sadzimy przechowywane lub nowe cebule.
Rabata z tulipanami
Autor: www.thinkstockphotos.com Tulipany ożywiają wiosenną rabatę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie