Macierzanki – gatunki, uprawa, zastosowanie macierzanek

2019-02-15 9:57

Macierzanki to krzewinki, które w ogrodzie znajdują szerokie zastosowanie. Znakomicie nadają się na skalniaki oraz do wypełniania wolnych przestrzeni między roślinami. Poznaj najpopularniejsze gatunki macierzanek do ogrodu i ich zastosowanie. Warunki uprawy macierzanek w ogrodzie.

Należące do rodziny jasnowatych macierzanki (łac. Thymus), wyglądają zwykle dość niepozornie, ale ich rola w ogrodzie jest nie do przecenienia.

Macierzanki - zastosowanie w ogrodzie

Macierzanki to rośliny, które mają formę półkrzewinek i mogą tworzyć piękne, gęste dywany lub okazałe, zielone poduchy. Z tego względu idealnie nadają się do wypełniania wolnych przestrzeni między roślinami bylinowymi, cebulowymi oraz kompozycjami z iglaków. Ze względu na swoje niewielkie wymagania, doskonale nadają się też do sadzenia na skalniakach i do obsadzania skarp oraz do wypełnienia szczelin między płytami chodnikowymi, kamieniami i murkami.

>>Przeczytaj też: Wąski ogródek: jak zagospodarować wąski pas wzdłuż elewacji budynku

Macierzanki - warunki uprawy

Macierzanki to rośliny łatwe w uprawie. Oczekują wprawdzie słonecznego stanowiska, ale doskonale znoszą suszę i mają minimalne wymagania pokarmowe. Preferują gleby piaszczyste, przepuszczalne, suche i ubogie w składniki pokarmowe, dlatego nie trzeba ich nawozić ani polewać. Macierzanki to rośliny zimotrwałe lub półzimotrwałe, dobrze znoszące niskie temperatury. Niektóre z nich w surowe zimy mogą przemarzać, ale wiosną dobrze regenerują uszkodzenia.

Dodatkową zaletą macierzanek są urocze kwiaty, które w zależności od gatunku i odmiany mogą być liliowe, różowe lub białe i pojawiają się na pędach od maja do października (macierzanka piaskowa i zwyczajna) lub od czerwca do lipca (macierzanka cytrynowa). Niektóre z gatunków zachwycają też pięknym aromatem liści (macierzanka cytrynowa).

Macierzanki - gatunki macierzanek do uprawy w ogrodzie

Istnieje pond 300 gatunków macierzanek, jednak w ogrodzie spotyka się zaledwie kilka z nich:

  • macierzanka piaskowa (łac. Thymus serpyllum) - dorasta do 5-20 cm wysokości, ma pędy owłosione na całej powierzchni. Wśród odmian uprawnych na uwagę zasługują: 'Albus', 'Aureus' i 'Coccineum'.
  • macierzanka zwyczajna (łac. Thymus pulegioides) - dorasta do 20-30 cm wysokości, jej sztywne, czerwonawe, owłosione na brzegach pędy są wzniesione. Roślina kwitnie od maja do późnej jesieni i jest silnie miododajna. Gatunek często spotykany na leśnych polanach i na łąkach.
  • macierzanka cytrynowa (łac. Thymus citriodorus) - to niewielka, dorastająca do 10-20 cm wysokości krzewinka, o płożących lub lekko wzniesionych, delikatnych pędach. Jej drobne, wydłużone, nagie, lekko wygięte na końcach liście mają piękny, cytrusowy aromat. Rośliny kwitną od czerwca do lipca, ale w sprzyjających warunkach kwitnienie może się przedłużyć. Wśród odmian macierzanki cytrynowej na uwagę zasługują: 'Aureus', 'Silver Queen', 'Golden Dwarf' i 'Highland Cream'.
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE