Kiedy sadzić tulipany w ogrodzie? Wszystko, co musisz wiedzieć o sadzeniu cebulek tulipanów

Kiedy i jak sadzić tulipany do gruntu, aby ich piękne kwiaty ubarwiły wiosną ogród? Przypominamy, że sezon na sadzenie tulipanów powoli się zbliża. Jak prawidłowo sadzić tulipany do ziemi, jak głęboko? Jak zadbać o cebulki tulipanów zimą, aby rozkwitły na wiosnę?

Spis treści

  1. Kiedy sadzić tulipany do gruntu?
  2. Czy można sadzić cebulki tulipanów wiosną?
  3. Jakie cebule tulipanów wybierać do sadzenia?
  4. Gdzie sadzić tulipany - stanowisko i gleba
  5. Jak sadzić tulipany?
  6. Jak głęboko sadzić cebulki tulipanów?
  7. Jak gęsto można posadzić cebulki?
  8. Czy posadzone cebulki tulipanów trzeba zabezpieczyć na zimę?
  9. Czy cebulki tulipanów należy wykopywać?
  10. Sadzenie tulipanów - pytania i odpowiedzi

Kiedy sadzić tulipany do gruntu?

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, które zdobią nasze ogrody. Aby ich piękne kwiaty pojawiły się wiosną, trzeba je posadzić jesienią. Cebulki tulipanów muszą bowiem przezimować w gruncie - aby zakwitły potrzebują okresu chłodu. Najlepszym terminem sadzenia jest okres od połowy września do końca października, choć można zaryzykować sadzenie nawet w listopadzie, jeśli jest bardziej jesienna niż zimowa pogoda. Jednak zbyt późne sadzenie tulipanów uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie się i opóźni kwitnienie.

Czy można sadzić cebulki tulipanów wiosną?

Nie. Wiosną tulipanów nie sadzimy. Trzeba z tym zabiegiem zaczekać do jesieni. Cebulki posadzone jesienią ukorzenią się i bezpiecznie przezimują do wiosny. Trzeba wiedzieć, że okres chłodu jest niezbędny do zainicjowania kwitnienia tulipanów! Jeżeli tulipany nie przemarzną, to nie zakwitną!

Jakie cebule tulipanów wybierać do sadzenia?

Jesienią oferta cebulek tulipanów w sklepach i centrach ogrodniczych jest ogromna. Do wyboru mamy mnóstwo odmian tulipanów różniących się kolorami i kształtem kwiatów, wysokością roślin oraz terminem kwitnienia.

Kupując cebule tulipanów, warto dobrze się im przyjrzeć. Wybieramy tylko cebule o największych rozmiarach, zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Nie należy kupować cebul miękkich, przebarwionych, z plamami, pozbawionych łusek okrywających, zwiędniętych lub wyschniętych, ze śladami uszkodzeń przez szkodniki i porażenia przez choroby (głównie pleśń i zgniliznę).

Cebule nie powinny też mieć wyrośniętych liści bądź widocznych małych korzeni (takie cebule rozpoczęły już wegetację i istnieje niebezpieczeństwo, że przemarzną zimą.

Sadzenie cebulek tulipanów

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Kupując cebule tulipanów wybieramy te o największych rozmiarach, zdrowe, jędrne, bez uszkodzeń mechanicznych

Gdzie sadzić tulipany - stanowisko i gleba

Tulipany najlepiej rosną na słonecznym stanowisku w żyznej, wilgotnej, niezbyt zwięzłej glebie próchnicznej z domieszką kompostu lub torfu, o odczynie obojętnym. Należy unikać ciężkich gleb gliniastych i podmokłych. Przed posadzeniem cebul tulipanów glebę zasila się wolno działającym nawozem mineralnym (w dawce około 50 g/m2).

Jak sadzić tulipany?

Cebule tulipanów najlepiej sadzić bezpośrednio po zakupie, zbyt długie przechowywanie może bowiem doprowadzić do ich przesuszenia. Jeśli jednak konieczne jest przetrzymanie, bo cebulki zakupiono zbyt wcześnie, to umieszczamy je w pojemniku przesypując piaskiem, trocinami lub suchym torfem i wstawiamy do chłodnej piwnicy.

Jak głęboko sadzić cebulki tulipanów?

Tulipany sadzi się w ziemi na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Polecane jest sadzenie cebul tulipanów w specjalnych plastikowych koszyczkach – ażurowe dno i ścianki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, chronią cebule przed gryzoniami i ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi latem.

Jeśli podczas przygotowywania gleby nie zastosowano nawozu wieloskładnikowego, zasilamy rośliny tuż po rozpoczęciu wzrostu wiosną i po przekwitnięciu. Dzięki temu uzyskamy dorodne kwiaty i duże cebule.

Jak gęsto można posadzić cebulki?

Odległość między cebulami może wynosić 10-15 cm.

Czy posadzone cebulki tulipanów trzeba zabezpieczyć na zimę?

Na zimę cebule tulipanów należy zabezpieczyć przykrywając rabaty ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny. Skutecznie ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Świerk i słomę zdejmujemy wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu możemy pozostawić na wiosnę i lato.

Warto wiedzieć

Czy cebulki tulipanów należy wykopywać?

Po przekwitnięciu tulipanów konieczne jest oberwanie resztek kwiatów. Rośliny należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście. Po zaschnięciu liści cebule należy wykopać, oczyścić, przesuszyć i przechować w suchym i chłodnym miejscu. Nie wolno zapomnieć o przeglądaniu cebulek i usuwaniu tych z widoczną pleśnią lub zgnilizną. Cebulki pozostawione w ziemi zakwitną w przyszłym roku i w następnych, ale kwiaty będą coraz drobniejsze i znacznie zwiększy się zagęszczenie roślin.

Sadzenie tulipanów - pytania i odpowiedzi

  • Czy w grudniu można sadzić tulipany?

Koleżanka przywiozła mi z Holandii cebulki tulipanów. Swoje posadziłam na początku października, bo tak je się sadzi. Nie wiem teraz co zrobić z tymi darowanymi. Czy można je posadzić jeszcze teraz w grudniu, czy dopiero na wiosnę? - pyta czytelniczka.

Radziłabym posadzić je teraz do pojemników i gdy miną silne mrozy, wynieść na zewnątrz. Aby zakwitły potrzebują okresu chłodu. Przetrzymane do wiosny przeschną, a nawet jeśli uda się utrzymać ich żywotność - nie zakwitną - radzi ekspert: Anna Skórkowska

  • Co zrobić z cebulkami tulipanów w styczniu?

Ponieważ sama nie do końca byłam pewna, czy lepsze będzie przechowywanie, czy ryzykowne posadzenie wiosną, poradziłam się fachowca - producenta tulipanów. Okazało się, że przepis dla amatorów jest banalnie prosty! Wystarczy cebule przetrzymać w suchym, przewiewnym pomieszczeniu do jesieni. Najlepiej, jeśli będą one umieszczone w papierowych torebkach po kilka sztuk lub w otwartym, przewiewnym pojemniku, poprzekładane np. zmiętymi gazetami. Kiedy jesienią temperatura podłoża spadnie do około 10°C (pod koniec października) - wysadzamy do gruntu i na wiosnę cieszymy się pięknymi kwiatami - radzi ekspert: Agnieszka Mike-Jeziorska.

  • Czy można posadzić tulipany w gazonie?

Można oczywiście posadzić cebule tulipanów lub innych kwitnących wiosną roślin cebulowych także w pojemnikach, donicach i gazonach. Problem tkwi jedynie w odpowiednim zabezpieczeniu tych donic przed zimą, aby cebule nie przemarzły. Sposobów na zabezpieczenie roślin w donicach przed mrozem jest wiele: można wcześniej (już w czasie sadzenia cebul) ocieplić ściany pojemnika od wewnątrz styropianem; po pierwszych przymrozkach można też przykryć glebę w gazonie dodatkową warstwą torfu lub kory albo okryć gałązkami świerka lub jodły (stroiszem) - radzi ekspert: Maciej Aleksandrowicz.

  • Czy posadzone cebulki tulipanów zgniły?

Moje tulipany zimowały i w tym roku jest tylko parę cebulek z pączkami. Co z zeszłorocznymi cebulami? Czyżby cebulki były jednoroczne? Wiem, że cebulki należy wykopywać, ale mam kłopotliwą ziemię - straszny ił i jak sadziłam cebulki, to musiałam w dołki dawać próchnicę, dlatego więc kłopot z wykopaniem - pyta czytelniczka.

Ziemia mogła być zbyt wilgotna i cebule wygniły, mogły też przemarznąć jeśli przy długotrwałym mrozie nie było śniegu, a rabata nie była okryta. Mogły zostać zjedzone przez myszy i nornice. Cebule po jednym sezonie zamierają, ale obok tworzą się młode, które zakwitają wiosną. Po kilku latach rosną zbyt gęsto i są coraz słabsze - dlatego warto je wykopywać, przesuszać i sadzić ponownie jesienią. Aby uniknąć strat powodowanych żerowaniem gryzoni można sadzić cebule po kilka w specjalnych koszyczkach z tworzywa sztucznego (są do nabycia w sklepach ogrodniczych). To może też ułatwić ich wykopywanie - radzi ekspert: Anna Skórkowska.

  • Co zrobić, żeby wiewiórki nie wygrzebywały z ziemi cebulek tulipanów?

To kłopotliwa sprawa, bo wiewiórki są sprytne i uparte. Może wystarczy ustawiać różne „straszaki”, np. wiatraczki, rosochate gałęzie itp. w tych miejscach, gdzie zostały posadzone cebulki tulipanów. Co kilka dni trzeba zmieniać przedmioty, bo zwierzęta się przyzwyczajają - radzi ekspert: Anna Skórkowska.

  • Co zjadło posadzone cebulki tulipanów?

Posadziłem cebulki tulipanów w plastikowych skrzynkach po owocach cytrusowych. Na początku marca zobaczyłem, że w trzech skrzynkach tulipany nie wyrastają. Wykopałem i okazało się, iż z tulipanów pozostały jedynie korzonki, a u tych które wzeszły, pędy "siedziały" w ziemi, a cebul też już nie było. Tulipanów było około 150 cebulek. Co mogło je tak dokładnie zjeść? - pyta czytelnik.

Niestety, wiele zwierząt należy do "smakoszy" cebulek kwiatowych. Ciężko podpowiedzieć, co je zjadło. Mogły to być myszy, nornice lub karczowniki. Te ostatnie można poznać po widocznych kopcach - podobnych do krecich, tylko mniejszych i spłaszczonych. Nie sądzę bowiem, aby owady tak dokładnie żerowały na cebulach. Jeśli tak by się stało, znalazłby Pan w skrzyni larwy, postaci dorosłe lub chociaż ślady ich żerowania - radzi ekspert: Michał Mazik.

  • Cebulki tulipanów - co z nimi zrobić wiosną?

Znalazłam zapomniane pudło z cebulkami tulipanów i zastanawiam się, co z nimi zrobić o takiej porze roku (już wiosna!). Wsadzić do ogrodu czy przechować do jesieni? - pyta czytelniczka.

O tym czy z cebul wyrosną rośliny, decyduje czas, przez jaki znajdowały się w zapomnianym pudle i warunki przechowywania. Sam jednak sprawdziłbym czy coś z "magicznego pudełka" wyrośnie. Na razie cebule proponuję przechowywać w suchym, umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu - można w piasku lub trocinach. Może wcześniej trzeba będzie je oczyścić i wyrzucić okazy chore i nadgniłe. Narcyzy najlepiej wysadzić do gruntu pod koniec sierpnia lub na początku września, krokusy i tulipany - pod koniec września - radzi ekspert: Michał Mazik.

  • Przesadzanie tulipanów pod koniec marca

Czy wiosną (koniec marca) można wykopać i przesadzić tulipany? Czy one zakwitną jeszcze w tym roku?

Jeśli nie ma wyjścia to można przesadzić tulipany pod koniec marca, choć raczej trzeba unikać takiego rozwiązania. Tulipan może nie zakwitnąć lub zakwitnie w późniejszym terminie. W obu przypadkach nie będzie to korzystne dla rośliny. Jej zegar biologiczny zostanie zachwiany i może później chorować - radzi ekspert: Michał Mazik.

.

Murator Google News
Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?
Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
#MuratorOgroduje: Rośliny cebulowe
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.