Rośliny cebulowe i bulwiaste zimujące w gruncie: sadzenie i pielęgnacja

2014-09-10 11:41

Wiele roślin cebulowych i bulwiastych zimuje w gruncie. Podpowiadamy, kiedy sadzić te rośliny, jak je pielęgnować i kiedy wykopywać.

Swoją przygodę z roślinami cebulowymi zimującymi w gruncie rozpoczynamy zazwyczaj w sierpniu lub we wrześniu, gdy zachwyceni ich urodą uwiecznioną na zdjęciach w katalogu czy na opakowaniu oferowanym w sklepie decydujemy się na zakup. Pamiętajmy, aby wybierać takie cebule i bulwy, które nie mają śladów pleśni, miejsc miękkich lub wilgotnych, nie są też uszkodzone mechanicznie, zwiędnięte lub suche. Lepiej też, żeby nie rozpoczęły wegetacji, czyli nie miały widocznych liści, a najwyżej młode, delikatne korzenie. Im cebule i bulwy są dorodniejsze i większe, tym piękniej zakwitną. Aby cieszyły nas przez wiele lat, wystarczy stosować się do podstawowych zasad uprawy.

Podłoże dla roślin cebulowych i bulwiastych

Zanim umieścimy cebule i bulwy w ziemi, musimy – najlepiej trzy tygodnie wcześniej – przygotować podłoże. Miejsce trzeba starannie odchwaścić, a następnie zadbać o strukturę gleby. Jeżeli jest gliniasta, warto przekopać rabatę na głębokość szpadla, dodając piasek i kompost, jeśli piaszczysta – wymieszać ją z kompostem (w proporcjach 1:1) lub zwięzłą ziemią i kompostem (w proporcjach 2:1:2). Sprawdźmy też kwasowość gleby – najlepsza jest obojętna, czyli jej pH powinno wynosić 6,8-7,2.

Sadzimy cebulki i bulwy kwiatowe

Większość roślin cebulowych zimujących w gruncie sadzi się we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej umieścić w gruncie wcześniej – pod koniec sierpnia lub na początku września. W sierpniu sadzimy też krokusy jesienne i zimowity, które we wrześniu będą kwitły w stanie bezlistnym (liście pojawiają się w maju, a w lipcu zanikają). Cebule kupione w sklepie powinny być przygotowane do sadzenia, czyli oczyszczone i zaprawione środkiem grzybobójczym. Te, które przechowaliśmy przez zimę, warto przed posadzeniem przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym (Kaptan, Benlate albo Funaben w stężeniu zalecanym na opakowaniu). Zgodnie z ogólną zasadą cebule i bulwy powinny się znaleźć na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak na glebach lekkich, piaszczystych sadzi się je nieco głębiej, na ciężkich, gliniastych – płycej.

Okrywamy na zimę rośliny cebulowe i bulwiaste

Jesienią, gdy temperatura spadnie poniżej –5°C, posadzone cebule okrywamy suchymi liśćmi lub stroiszem (gałązkami drzew iglastych). Nie warto robić tego wcześniej, bo myszy i inne gryzonie chętnie skorzystają z takiego schronienia. Jeżeli zdarzy się, że temperatura na dłużej spadnie poniżej –10°C, przyda się dodatkowa warstwa okrycia. Wiosną, gdy temperatura wzrośnie do –2-3°C, zdejmujemy górną warstwę, a gdy ustabilizuje się powyżej 0°C – cały materiał osłaniający.

Nawożenie roślin cebulowych i bulwiastych

Jeżeli użyjemy nawozu wieloskładnikowego takiego jak Azofoska, Fruktus 1 lub 2, warto zastosować go pierwszy raz wiosną, gdy rozpoczyna się wegetacja, i kolejny raz przed kwitnieniem (w dawce zalecanej na opakowaniu). Jeżeli natomiast zdecydujemy się na jeden z oferowanych na rynku nawozów wolno działających, które są wygodne w użyciu, bo po wymieszaniu z glebą uwalniają stopniowo składniki przez trzy lub sześć miesięcy – wystarczy zastosować go tylko raz – wczesną wiosną.

Pielęgnacja roślin cebulowych i bulwiastych

Rośliny cebulowe nie wymagają szczególnych zabiegów. Wystarczy co jakiś czas odchwaścić i spulchnić wokół nich podłoże. Należy to robić delikatnie, bo cebule i bulwy korzenią się słabo i łatwo można je uszkodzić. Podlewamy tak, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna. Pamiętajmy, że znacznie szkodliwsze od okresowej suszy jest ich zalewanie. Po przekwitnięciu ścinamy pędy kwiatowe (pozostawiamy liście), bo dzięki temu rośliny będą „inwestować” substancje odżywcze nie w nasiona, ale w cebule i bulwy, które jeszcze przez kolejnych kilka tygodni gromadzą składniki pokarmowe i rosną.

Kiedy wykopywać cebule i bulwy?

W czerwcu lub na początku lipca cebule i bulwy możemy wykopać. Tulipany, iksje i iksjoliriony co roku, a pozostałe co kilka lat, chyba że kępy zagęściły się zbyt silnie i odbija się to na jakości kwitnienia. Po wydobyciu z ziemi i wysuszeniu czyścimy z resztek podłoża i obumarłych starych cebul, oddzielamy młode cebule przybyszowe i segregujemy, usuwając wszystkie uszkodzone, spleśniałe, gnijące. Zdrowe egzemplarze przechowujemy w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu.

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)