Krokusy - wiosenne kwiaty cebulowe. Kiedy i jak sadzić krokusy

2018-09-28 10:45 Jolanta Piekarz

Krokusy to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną - ich kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Kiedy i jak sadzić krokusy? Jak pielęgnować krokusy?

Krokusy to rośliny bulwiaste, którym nie przeszkadzają nocne przymrozki, jedynym utrudnieniem może być gruba warstwa śniegu, przez którą trudno jest im się przedostać.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku. Sadzenie roślin cebulowych

W ogrodach i parkach najczęściej spotykamy krokusy wielkokwiatowe. Ich odmiany wywodzą się od szafranu wiosennego (Crocus vernus) i kwitną na fioletowo - np. ‘Grand Maitre’, ‘Flower Record’, ‘Remembrance i biało - np. ‘Jeanne d’Arc’. Wyhodowano również odmiany o kwiatach dwukolorowych, paskowanych, np. fioletowo-biała ‘Pickwick’. Wielkokwiatowe krokusy o kwiatach żółtych pochodzą od gatunku Crocus flavus (krokus żółty). Najpopularniejszą odmianą tej grupy jest ‘Golden Yellow’.

Coraz częściej do ogrodów wybierane są tzw. krokusy botaniczne, o nieco delikatniejszych kwiatach, ale bardziej zróżnicowanej kolorystyce. Do najciekawszych odmian należą: kremowo-żółta ‘Romance’, liliowo-żółto-biała ‘Tricolor’, liliowa ‘Whitewell Purple’, biało-granatowa ‘Prins Claus’, żółta z brązowymi paskami ‘Fuscotinctus’, różowo-liliowa ‘Firefly’.

Kiedy i jak sadzić krokusy

Krokusy najlepiej wyglądają posadzone w dużych grupach. Najlepiej sadzić je po kilkanaście–kilkadziesiąt sztuk w rozstawie 8 x 8 cm. W kolejnych latach kwiaty wyrosną także z bulwek przybyszowych, tworząc przepiękną, zwartą kępę.
Krokusy sadzimy jesienią, najlepiej we wrześniu, ale jeśli aura jest sprzyjająca można też w październiku. Wybieramy stanowiska słoneczne, z glebą próchniczną i przepuszczalną. Bulwki krokusów zakopujemy na głębokość 6–8 cm. Rabatę możemy wyściółkować niezbyt grubą warstwą kory lub torfu – zapobiegnie to rozwojowi chwastów. Wiosną 2–3-krotnie zasilamy rośliny niewielką ilością mineralnych nawozów wieloskładnikowych. Jeśli ta pora roku jest wyjątkowo sucha, konieczne jest podlewanie.

>>Przeczytaj też: Tulipany - sadzenie cebulek. Kiedy i jak sadzić tulipany

Po kwitnieniu liście krokusów pozostają zielone do początku czerwca. Gdy zaczną zasychać, możemy je oberwać lub skosić, żeby nie psuły wyglądu rabaty. Jeśli rośliny zbytnio się zagęściły lub z innego powodu trzeba je przesadzić, to najlepszym okresem na wykopywanie bulwek jest początek czerwca. Przesuszone przechowujemy w koszyczkach w przewiewnym pomieszczeniu do pory jesiennego sadzenia.

Ze względu na niewielkie rozmiary krokusy dobrze prezentują się w ogródkach skalnych, ładnie wyglądają również wśród iglaków i zimozielonych krzewów. Sadzimy je także na trawnikach, ale w tym przypadku z pierwszym koszeniem trawy należy wstrzymać się do czasu, kiedy liście krokusów zaczną zasychać (jeśli zetniemy je zbyt wcześnie, rośliny nie zgromadzą zapasów na kwitnienie w następnym roku). Krokusy w wielu ogrodach to pierwsze kwitnące po zimie rośliny. Pamiętajmy jednak o tym, że aby cieszyły nasze oczy wiosną, należy posadzić je jesienią.

Zobacz wideo: Jakie rośliny cebulowe sadzimy jesienią

Kiedy i jak sadzić cebulki roślin kwitnących wiosną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
anwa2
|

mam kilka funkii i rozmnażam je wczesną wiosna, kiedy wyjda z ziemi, przez wykopanie kępy i podzielenie szpadlem

Anonymous
|

Prosimy zadać pytanie na naszym forum http://forum.wymarzonyogrod...

dus0@op.pl
|

Witam,mam funkie pierwszy rok nie wiem czy mogę rozmnożyć jesli tak to kiedy i jak

krokusy
|

Są krokusy