Jakie rośliny cebulowe sadzi się wiosną. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną

2014-03-13 12:00

Niektóre gatunki roślin cebulowych sadzi się wiosną, ponieważ nie mogą zimować w gruncie. Poznaj rośliny cebulowe, które sadzi się wiosną. Gatunki roślin cebulowych, bulwiastych i kłączowych sadzonych wiosną.

Rośliny cebulowe dzielimy na te, które sadzi się jesienią i kwitną wiosną oraz te, które sadzi się wiosną, a kwitną latem i jesienią. Rośliny cebulowe sadzone wiosną wykopuje się z gruntu co roku i przechowuje w pomieszczeniach zabezpieczonych od mrozu. Te kwiaty cebulowe nie mogą zimować w gruncie – zimowy mróz zniszczyłby je. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną zakwitną latem.
Kwiaty cebulowe, bulwiaste i kłączowe niezimujące w gruncie możemy sadzić zarówno w ogrodzie na rabatach, jak i w pojemnikach (donicach, skrzynkach itp.). Na rabaty w ogrodzie wybieramy miejsce ciepłe i słoneczne, o lekko wilgotnym podłożu. Przed sadzeniem cebul w gruncie należy odpowiednio przygotować ziemię: dokładnie ją odchwaścić i spulchnić, a także zasilić dużą dawką kompostu. Cebule, bulwa i kłącza można też posadzić w pojemnikach, pamiętając o warstwie drenażu na dnie. Głębokość sadzenia roślin cebulowych sadzonych wiosną zależy od wielkości cebuli, bulwy czy kłącza, a termin sadzenia – od gatunku (zazwyczaj do gruntu sadzi się pod koniec kwietnia i w maju).

Rośliny cebulowe sadzone wiosną

 • Agapant – zwany jest lilią afrykańską, ma duże i bardzo dekoracyjne kuliste kwiatostany złożone z białych lub niebieskich kwiatów; do pojemników sadzi się w kwietniu, a na zewnątrz wystawia po 15. maja; do gruntu sadzi się po 15. maja.
 • Begonia bulwiasta – dostępnych jest wiele odmian różniących się wielkością i kształtem kwiatów (pełne, półpełne, pojedyncze); do pojemników sadzi się w marcu i kwietniu, ale na zewnątrz wystawia dopiero po 15. maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków; raczej nie sadzi się begonii bulwiastej bezpośrednio do gruntu.
 • Dalia – zwana georginią; dostępnych jest wiele odmian różniących się wysokością, budową kwiatostanów, i kolorem kwiatów; do pojemników wysadza się pod koniec marca i w kwietniu, ale na zewnątrz wystawia się po 15. maja; do gruntu sadzi się po 15. maja.
 • Eukomis – tworzy dekoracyjny kwiatostan w postaci grona posiada, który na górze kończy się kępką liści; do pojemników sadzi się w kwietniu, ale na zewnątrz wystawia po 15. maja, do gruntu sadzi się po 15. maja.
 • Frezja – ma dekoracyjne dzwonkowate kwiaty, przyjemnie pachnące, o barwie żółtej, białej, fioletowej, różowej, pomarańczowej lub purpurowej; kwiaty zebrane są w kwiatostany wygięte na bok; do gruntu sadzi się po 15. maja.
 • Galtonia – zwana letnim hiacyntem letnim, ma pachnące, dzwonkowate, białe kwiaty zebrane w kwiatostany osadzone na wysokim pędzie; do gruntu sadzi się w drugiej połowie kwietnia.
 • Iksja – ma liczne gwiazdkowate kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwonej, zebrane w kłosowate kwiatostany; do gruntu sadzi się w drugiej połowie kwietnia.
 • Inkarwilla – ma duże kielichowate kwiaty, najczęściej różowoczerwone (ale mogą też być białe lub jasnofioletowe), w środku żółte; dekoracyjne są także ciemnozielone liście, które kształtem przypominają liście paproci; do pojemników sadzi się pod koniec marca i w kwietniu, a na zewnątrz wystawia po 15. maja; do gruntu sadzi się po 15. maja.
 • Ismena – na wysokim pędzie tworzy duże, białe lub żółte kwiaty o oryginalnej budowie; do pojemników sadzi się w kwietniu, a na zewnątrz wystawia po 15. maja; do gruntu sadzi się po 15. maja.
 • Krokosmia – ma pomarańczowe, pomarańczowoczerwone lub żółte kwiaty zebrane w luźne kłosowate kwiatostany; do gruntu sadzi się w drugiej połowie kwietnia i na początku maja.
 • Kanna (paciorecznik ) – liczne odmiany różnią się wysokością roślin, kolorem kwiatów oraz liści; do pojemników sadzi się pod koniec marca i w pierwszej połowie kwietnia, a na zewnątrz wystawia po 15. maja. Zazwyczaj nie sadzi się kłączy kanny bezpośrednio do gruntu – konieczne jest wcześniejsze podpędzenie w pojemnikach, aby zakwitła do jesieni.
 • Mieczyk – ma duże kwiaty o różnych barwach zebrane okazałe groniaste kwiatostany; dostępne są liczne odmiany; do gruntu sadzi się od połowy kwietnia do połowy czerwca (w zależności od odmiany).
 • Sparaksis – ma lśniące, kolorowe kwiaty; do gruntu sadzi się w drugiej połowie kwietnia.
 • Tygrysówka – ma kwiaty o oryginalnym kształcie: trzy zewnętrzne listki okwiatu są większe i lekko wygięte na dół, a wewnętrzne są mniejsze i wyprostowane; do gruntu sadzi się w drugiej połowie kwietnia.
 • Zefirant – ma białe, żółte, różowe lub czerwone kwiaty lejkowatego kształtu, wyrastające pojedynczo na nagich pędach; do gruntu sadzi się w drugiej połowie kwietnia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE