Begonia bulwiasta - sadzenie bulw, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie begonii bulwiastej

2023-05-12 15:38
Begonia bulwiasta
Autor: GettyImages Begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta (łac. Begonia tuberhybrida) to jedna z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących bylin bulwiastych. Podpowiadamy, jak sadzić bulwy begonii i jak dbać o roślinę w sezonie i po jego zakończeniu. Uprawa i pielęgnacja begonii bulwiastej.

Spis treści

  1. Kwiaty begonii bulwiastej
  2. Gdzie sadzić begonię bulwiastą?
  3. Begonia bulwiasta galeria zdjęć
  4. Warunki uprawy begonii bulwiastej
  5. Sadzenie bulw begonii bulwiastej - kiedy sadzić?
  6. Jak pielęgnować begonie bulwiaste?
  7. Rozmnażanie begonii bulwiastej
  8. Wykopywanie bulw begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta (łac. Begonia tuberhybrida), znana także jako ukośnica (ze względu na niesymetryczny, ścięty kształt liści), to jedna z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących bylin. Ma wszechstronne zastosowanie – jest cenioną ozdobą ogrodów, balkonów, tarasów, a także wnętrz. Zapewnienie dobrych warunków i odpowiednia pielęgnacja sprawią, że roślina ukaże pełnię swojej krasy.

Kwiaty begonii bulwiastej

Begonie bulwiaste w odpowiednich warunkach kwitną od końca wiosny aż do późnojesiennych przymrozków. Wybór begonii na rynku jest ogromny - odmiany różnią się kolorem i wyglądem kwiatów oraz pokrojem i rozmiarami roślin. Ta różnorodność sprawia, że z begonii można tworzyć barwne jednogatunkowe kompozycje. Najbardziej efektowne są odmiany pełnokwiatowe i strzępiaste.

Gdzie sadzić begonię bulwiastą?

Begonia bulwiasta nadaje się do dekoracji balkonów, tarasów, drzwi wejściowych, głównych nawierzchni (na przykład ścieżek prowadzących do domu), obiektów małej architektury ogrodowej. Begonie sadzone w gruncie mogą tworzyć rabaty (lub obrzeża) oraz dekorować oczka wodne.

Begonia bulwiasta galeria zdjęć

Warunki uprawy begonii bulwiastej

Rośliny nie są kapryśne – najważniejsze w uprawie jest niedopuszczenie do zalewania bulw, ochrona przed bezpośrednim nasłonecznieniem i innymi niekorzystnymi czynnikami.

Dla begonii bulwiastej optymalne jest stanowisko lekko osłonięte (z dużą ilością światła rozproszonego) – wtedy roślina najobficiej kwitnie. W całkowitym cieniu radzi sobie trochę słabiej, jest mniej atrakcyjna. Pełne nasłonecznienie jest niewskazane. Najlepiej wybierać miejsca zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów.

Begonia lubi żyzne, próchnicze i przede wszystkim przepuszczalne podłoża. Uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych powinno się rozluźnić, np. piaskiem.

Begonia to typowa roślina sezonowa, którą na zewnątrz uprawia się w okresie, gdy nie ma zagrożenia przymrozkami i mrozami. Optymalna temperatura wzrostu wynosi ok. 20 st. C, dlatego roślina dobrze sobie radzi w warunkach pokojowych (tam może być uprawiana przez cały rok).

Sadzenie bulw begonii bulwiastej - kiedy sadzić?

Najpopularniejsza (i najwygodniejsza) metoda uprawy begonii to uprawa w pojemnikach. Bulwy begonii sadzi się do doniczek już w drugiej połowie lutego (nie później niż do połowy marca). W takim wypadku rośliny powinny zakwitnąć w maju lub czerwcu. Pojemnik na 1-2 rośliny powinien mieć średnicę przynajmniej 15-20 cm. Na dnie należy usypać solidną warstwę drenażową. Bulwy sadzi się na głębokość 5-8 cm (górna część powinna się znajdować pod ziemią na około 2 cm głębokości). Wklęsła część bulwy ma być skierowana do góry. Bulwy begonii można wcześniej potraktować zaprawą grzybobójczą. Optymalny termin sadzenia bulw begonii bezpośrednio do gruntu to druga dekada maja. Wtedy jednak będą kwitły znacznie później – zazwyczaj w drugiej połowie lata. Powinno się je sadzić w rozstawie 20x25 cm (należy przy tym uwzględnić, że dokładne odległości zależą od wielkości odmiany).

>>Przeczytaj też: Gnicie łodyg begonii

Bulwy begonii
Autor: www.thinkstockphotos.com Bulwy begonii sadzi się do doniczek w drugiej połowie lutego

Jak pielęgnować begonie bulwiaste?

  • Podlewanie begonii bulwiastej

Najważniejsza praca związana z pielęgnacją begonii to regularne podlewanie. Roślina źle reaguje na niedobór wody - objawami są: obsychanie kwiatów, utrata turgoru – uprawiane okazy są oklapłe. Ale z podlewaniem nie można przesadzać – woda nie powinna zalegać w pojemniku/podstawce/gruncie. Przy zbyt nadgorliwym nawadnianiu może dojść do porażenia rośliny przez choroby grzybowe i tym samym do gnicia bulw. Podczas wykonywania zabiegu należy unikać moczenia liści i kwiatów.

  • Nawożenie begonii bulwiastej

Roślinę można dokarmiać co 2-3 tygodnie nawozami dla roślin pokojowych kwitnących (zawierają mniej azotu a więcej fosforu). Nawozy zaleca się stosować od wiosny przez cały okres kwitnienia.

  • Ochrona begonii bulwiastej przed chorobami

Profilaktycznie do ochrony begonii można wykorzystywać gnojówki z roślin, np. z pokrzywy (m.in. na plamistości liści, mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego, szarą pleśń, mszyce, przędziorki).

Begonie warto przenosić do pomieszczenia przed burzami i gradem - opady mogą doprowadzić do zniszczenia kwiatów.

W uprawie gruntowej dobre rezultaty osiąga się przez ściółkowanie podłoża, które ogranicza wyparowywanie wody z gleby oraz hamuje wzrost chwastów.

Rozmnażanie begonii bulwiastej

Bylinę najlepiej rozmnażać przez podział bulw (na przełomie lutego i marca), wtedy potomstwo zachowa cechy fizjologiczne (tzn. wygląd) rośliny matecznej. Rozmnażanie generatywne (z nasion) jest znacznie trudniejsze, pracochłonne i z reguły praktykuje się je w warunkach produkcyjnych.

Wykopywanie bulw begonii bulwiastej

Jesienią – gdy pojawią się pierwsze przymrozki – bulwy należy wykopać. Po oczyszczeniu przenosi się je do chłodnego pomieszczenia (optymalna temperatura wynosi 7-12 st. C). Można je umieszczać w skrzyniach wypełnionych mieszanką piasku i torfu.

>>Przeczytaj też:

Begonia bulwiasta: co zrobić z begoniami przed zimą?

Begonia zwisająca Tenella
Begonia zwisająca Tenella

Autor: S&G Flowers

Begonia Tenella

Tenella F1 jest begonią bulwiastą o pokroju zwisającym. Tworzy duże, pełne kwiaty o fryzowanych brzegach płatków.Odznacza się wyjątkowo wczesnym kwitnieniem oraz ciekawym pokrojem. Pierwszy kwiat pojawia się na wierzchołku rośliny (a nie z boku, jak u innych begonii).Na miejscu stałym Tenella ładnie się rozrasta tworząc liczne zwisające pędy. Obficie kwitnie tworząc kaskady kwiatów.

Begonia Tenella odznacza się również dużą tolerancją na niekorzystne warunki pogodowe. Jest to doskonała roślina do skrzyń balkonowych i okiennych oraz do stojących i zawieszanych pojemników.

materiały prasowe firmy SG Flowers

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Poznaj różne odmiany begonii
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają