Eukomis - lilia ananasowa, lilia grzywiasta – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

2023-07-26 8:23

Eukomis, znany tez jako lilia ananasowa czy lilia grzywiasta, to jedna z mniej znanych roślin cebulowych sadzonych w ogrodach. Jak uprawiać eukomis, kiedy należy go sadzić i czy przetrzyma zimę w gruncie?

Eukomis (łac. Eucomis) to gatunek z rodziny hiacyntowatych (Hyacinthaceae). Pochodzi z Afryki Południowej. Nazywany jest lilią ananasową (pineapple lily) bądź lilia grzywiastą.Eukomis nie należy do najchętniej sadzonych w ogrodach roślin cebulowych, choć niewątpliwie zasługuje na uwagę ze względu na swój wyjątkowej urody, oryginalny kwiatostan.

Spis treści

  1. Eukomis – gatunki
  2. Jak wygląda eukomis?
  3. Jakie warunki należy zapewnić lilii ananasowej?
  4. Sadzenie cebul eukomisa do gruntu i do donic
  5. Jak pielęgnować eukomis?
  6. Gdzie sadzić eukomisy?

Eukomis – gatunki

Gatunków eukomisa jest kilka, ale w sprzedaży najczęściej można spotkać:

  • Eukomis dwubarwny (łac. Eucomis bicolor), o zielonkawych kwiatach z bordową obwódką,
  • Eukomis jesienny (Eucomis autumnalis) o białych kwiatach i jasnozielonych, podłużnych liściach.

Do innych gatunków z rodzaju Eucomis należą:

  • Eukomis kropkowany (eukomis cętkowany, łac. Eucomis punctata)
  • Eukomis czubaty (eukomis kosmaty, łac. Eucomis comosa)
  • Eukomis królewski (Eucomis regia).

Jak wygląda eukomis?

Eukomis to bylina cebulowa o wzniesionym, kępiastym pokroju, dorastająca do 40-60 cm wysokości (liczone razem z pędem kwiatostanowym). Z cebuli początkowo wyrasta rozeta kilku (6-8) długich, dość szerokich liści o zielonym kolorze, od spodu brązowo nakrapianych. Są one dekoracyjne, ale największą ozdobą eukomisa jest długi kwiatostan składający się z licznych gwiazdkowatych, gęsto osadzonych kwiatów, na szczycie zwieńczony jest pióropuszem liści (podobnych jak na owocach ananasa – stąd potoczna nazwa rośliny: lilia ananasowa). Kwiaty u poszczególnych gatunków i odmian eukomisa mogą być zielono-białe, zielono-żółte lub zielono-różowe. Eukomis zakwita po około dwóch miesiącach od posadzenia cebul (lipiec-sierpień). Nektar kwiatów wabi do rośliny pszczoły i inne owady zapylające.

Zobacz eukomis w galerii zdjęć

Jakie warunki należy zapewnić lilii ananasowej?

  • Eukomis - temperatura. Obszar pochodzenia eukomisa warunkuje wymagania rośliny, przede wszystkim pod względem temperatury uprawy. Eukomis jest rośliną ciepłolubną i wrażliwą na niską temperaturę. Z tego względu w naszych warunkach klimatycznych niestety nie przetrwa zimy na zewnątrz i trzeba go przechowywać w pomieszczeniach zabezpieczonych od mrozu.
  • Eukomis - stanowisko. Eukomis lubi słońce i najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Dlatego wybierzmy dla niego stanowisko dobrze nasłonecznione, ale osłonięte od wiatrów. Możemy pokusić się o uprawę eukomisa w miejscach lekko ocienionych, ale wtedy może on słabiej kwitnąć.
  • Eukomis - podłoże. Podłoże dla eukomisa powinno być żyzne, próchniczne, przepuszczalne, lekko wilgotne (nie mokre!).
Eukomis
Autor: GettyImages Tak wyglądają cebule eukomisa

Sadzenie cebul eukomisa do gruntu i do donic

Eukomis należy do roślin cebulowych niezimujących w gruncie. Dlatego cebule eukomisa sadzi się do gruntu wiosną – zazwyczaj już pod koniec kwietnia bądź na początku maja. Wcześniej zadbajmy o odpowiednie podłoże. Cebule sadzimy co 30 cm, na taką głębokość, by wierzchołek cebuli nieco wystawał nad poziom ziemi (przykrywamy tylko cienką warstwą podłoża).

Eukomis możemy również uprawiać w pojemnikach. W takiej uprawie cebule sadzimy podobnie, jak w uprawie gruntowej, dodatkowo pamiętając, aby w donicy pod cebulą znajdowało się kilka centymetrów ziemi. Donica (lub inny pojemnik) musi mieć spore otwory do odpływu nadmiaru wody, a na spodzie koniecznie ułóżmy warstwę drenażu (np. z keramzytu, drobnych kamyków albo nawet potłuczonych starych glinianych donic). Doniczki z posadzonymi cebulami eukomisa na zewnątrz wynosimy dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

Eukomis
Autor: GettyImages Eukomis można uprawiać w donicy

Jak pielęgnować eukomis?

Eukomis najlepiej rośnie w podłożu umiarkowanie wilgotnym, dlatego koniecznie zadbajmy o systematyczne podlewanie rośliny, szczególnie w okresach bezdeszczowych. Roślinę podlewać należy częściej, ale niewielkimi dawkami wody. O systematycznym podlewaniu nie wolno zapominać, gdy eukomis uprawiamy w pojemnikach (rośliny są bardzo wrażliwe na przesuszenie). Zadbać jednak należy o to, by nie dopuścić do zalewania cebul (może to być przyczyną pojawienia się chorób grzybowych).

Gdy pojawią się kwiaty rozpoczynamy nawożenie eukomisu. Przez cały okres kwitnienia stosujemy raz na dwa tygodnie nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiatostan (ścinając go ostrym nożem lub sekatorem) – czynimy to po to, aby roślina nie wysilała się na wydanie owoców, ale gromadziła substancje zapasowe w cebuli. Po przekwitnięciu eukomis zasilamy nawozem do roślin zielonych.

Cebule eukomisa wykopujemy w październiku (trzeba zdążyć, nim nadejdą mrozy), oczyszczamy i przesuszamy przez 1-2 tygodnie, a następnie umieszczamy np. w skrzynce przesypując piaskiem bądź trocinami i przenosimy do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, w którym temperatura wynosi 6-8 st. C.

Cebul eukomisów uprawianych w donicach można nie wykopywać, ale pozostawić je w pojemnikach, które należy przenieść przed przymrozkami do przechowalni. W czasie przechowywania roślin nie podlewamy!

Gdzie sadzić eukomisy?

Eukomisy to doskonałe rośliny na rabaty bylinowe i skalniaki – efektownie prezentują się szczególnie w okresie kwitnienia. To również znakomite rośliny na sezonowe obwódki.Lilie grzywiaste z powodzeniem można również uprawiać w pojemnikach ustawianych na tarasach lub balkonach, a także we wnętrzach. Donice z eukomisami mogą także zdobić schody czy wejście do domu.

Nie przegap:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną
Nasi Partnerzy polecają