Wykopywanie i przechowywanie bulw i kłączy roślin ozdobnych niezimujących w gruncie

2016-09-08 14:22

Niektóre z roślin cebulowych i bulwiastych uprawianych w ogrodzie są wrażliwe na mróz. Dlatego nie można ich pozostawić na zimę w gruncie nawet przy zastosowaniu solidnej warstwy okrywającej. Wykopywanie podziemnych części najczęściej wykonuje się we wrześniu oraz w pierwszej połowie października. Jak później postępować z roślinami?

Dalie
Autor: GettyImages Bulwy dalii należy wykopać z ziemi przed zimą

Większość roślin cebulowych i roślin bulwiastych uprawianych w ogrodach może zimować w gruncie. Według zaleceń powinno się je wykopywać po kwitnieniu (i lekkim zaschnięciu), aby umożliwić  przejście w stan spoczynku w dobrych warunkach. To zapewni obfite kwitnienie co roku oraz większą odporność na choroby oraz szkodniki. Jeśli takie działanie jest zbyt pracochłonne, warto cebule wykopywać przynajmniej raz na kilka lat. Dobrze przy tym co pewien czas zmienić im stanowisko.Bardziej restrykcyjne wymagania mają byliny wrażliwe na mróz, czyli rośliny cebulowe i bulwiaste niezimujące w gruncie.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie

Byliny niezimujące w gruncie

Z popularnych gatunków roślin cebulowych i bulwiastych niezimujących w gruncie należą: mieczyk, dalia, begonia bulwiasta, paciorecznik (kanna), frezja. Grupa tych roślin jest jednak znacznie liczniejsza, nie brakuje w niej również roślin egzotycznych. W polskich ogrodach spotyka się m.in.: galtonia, tygrysówka, krokosmia, błonczatka (ismena), iksja, jaskry.

Wiele z tych gatunków negatywnie reaguje nawet na niewielkie ujemne temperatury. W tym wypadku wykopanie przed nastaniem mrozów staje się więc koniecznością.

Kiedy wykopywać cebule i bulwy?

Termin wykopywania cebul i bulw jest uzależniony od pogody, stadium rozwoju roślin oraz oczywiście gatunku. Uniwersalna zasada mówi, że część podziemną powinno się wykopać wtedy, gdy nadziemna jest już w 2/3 zaschnięta. Z zabiegiem nie powinno się zbyt długo czekać – chłodna, wilgotna pogoda może doprowadzić do zniszczenia bulw, kłączy czy cebul.

Termin wykopywania:

  • do końca września: mieczyki, begonia bulwiasta, sprekelia, jaskier, błonczatka, iksja, zawilec wieńcowy, sparaksis;
  • październik: dalia, krokosmia, galtonia, nerina, frezja, paciorecznik, glorioza.

Jak wykopywać cebule i bulwy?

W przypadku cebul dużym ułatwieniem jest uprawa w ażurowych koszyczkach. To dobra ochrona przed szkodnikami, która jednocześnie ułatwia lokalizację i wykopanie roślin. Małe cebule najlepiej wykopywać z użyciem łopatki. Bulwy i kłącza wykopuje się szpadlem. Należy przy tym uważać aby ich nie uszkodzić. Szpadel najlepiej wbijać w odległości 10cm od przewidywanego miejsca położenia części podziemnych. Suche liście w większości przypadków usuwa się dopiero po wykopaniu (do wyjątków należy m.in. dalia i paciorecznik). Przeschniętych kwiatów warto natomiast pozbyć się od razu, aby nie osłabiały roślin.

Przechowywanie wykopanych bulw i cebulek

Cebule i bulwy po wykopaniu należy lekko przesuszyć (około 2 tygodnie w warunkach pokojowych) i oczyścić. Później należy przenieść je do umiarkowanie chłodnego, przewiewnego pomieszczenia. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 8-15 st. C. Zwykle dobrymi miejscami do przezimowania są suche piwnice oraz budynki gospodarcze. Materiał porażony przez choroby lub zaatakowany przez szkodniki powinno się od razu spalić. Warto zaznaczyć, że cebule i bulwy zaprawia się preparatami profilaktycznie. Doraźna walka z użyciem tej metody jest z reguły nieskuteczna.

Bulwy można układać w drewnianych skrzyniach, koszyczkach, papierowych tackach, płóciennych workach i w innych pojemnikach przepuszczających powietrze. Kluczowe jest, aby nie dopuścić do zawilgocenia przechowywanego materiału. Bulwy begonii, krokosmi i pacioreczników najlepiej przechowywać w lekko wilgotnym torfie lub piasku. Wiosną należy dokonać inspekcji sprawdzając stan roślin. Te porażone, z widocznymi oznakami choroby, plamami i ciemnymi punkcikami powinno się wyrzucić. Posadzone do gruntu mogą doprowadzić do zniszczenia także innych roślin.

Rozmnażanie roślin cebulowych i bulwiastych przy okazji wykopywania

Rozmnażanie domowych sposobem roślin cebulowych jest bardzo łatwe. Przed sadzeniem należy po prostu oddzielić od nich drobne cebulki przybyszowe. Bulwy korzeniowe dzieli się na części z użyciem ostrego narzędzia, np.: szpadla. Trzeba pamiętać przy tym, aby na każdym fragmencie był widoczny przynajmniej jeden pąk. W przypadku pacioreczników, podatnych na choroby wirusowe, zabieg wykonuje się bez narzędzi – przełamując bulwy ręcznie. Rany po cięciu powinno się każdorazowo zasypać fungicydem.

Jesienne prace w ogrodzie