Dlaczego dalie wykopuje się na zimę? Kiedy i jak wykopać dalie z ogrodu?

2023-10-12 7:52

Dalie to rośliny kwitnące późnym latem i jesienią. Ich dekoracyjne kwiaty mają – w zależności od odmiany dalii – różne kształty i kolory. Dalie to byliny niezimujące w naszym klimacie w gruncie, dlatego należy je przed zimą wykopać z ogrodu. Kiedy wykopać dalie i jak to zrobić prawidłowo? Gdzie je potem przechować?

Spis treści

  1. Co zrobić przed wykopaniem dalii?
  2. Kiedy wykopać dalie?
  3. Jak wykopać dalie z gruntu?
  4. Jak przechować wykopane dalie?
  5. Wykopywanie dalii krok po kroku w galerii zdjęć

Dalie nie są roślinami mrozoodpornymi. Dlatego karpy dalii należy jesienią wykopać i przez zimę przechować w miejscu zabezpieczonym przed mrozem.

Co zrobić przed wykopaniem dalii?

Przed wykopaniem karp warto oznaczyć odmiany dalii – karpy różnych odmian są do siebie podobne i jeśli w ogrodzie mamy wiele odmian, trudno będzie je odróżnić przy sadzeniu wiosną. Najlepiej przymocować w dolnej części pędu (tuż nad ziemią) etykietę. Na etykiecie napiszmy nazwę odmiany dalii, a jeśli jej nie znamy, to informację o wysokości rośliny, kolorze kwiatów i typie kwiatostanu (na przykład: 100 cm, kwiat czerwony, pomponowy).

Kiedy wykopać dalie?

Karpy dalii wykopujemy gdy ich pędy i liście zostaną "ścięte" przez pierwsze przymrozki. Nie należy tego robić wcześniej, ponieważ krótki dzień wpływa dodatnio na gromadzenie się substancji zapasowych w zgrubiałych korzeniach i dzięki temu karpy dalii lepiej się przechowają do następnego sezonu.

Jak wykopać dalie z gruntu?

Karpy dalii wykopujemy najlepiej za pomocą wideł amerykańskich, ale można też użyć szpadla. Wydobyte z ziemi delikatnie otrząsamy usuwając resztki podłoża. Po wykopaniu przycina się pędy dalii 10–20 cm nad bulwami (przyciąć można też przed wykopaniem).

Jak przechować wykopane dalie?

Tak przygotowane karpy dalii trzeba przesuszyć w ciepłym i suchym pomieszczeniu (zabezpieczonym przed opadami deszczu). Po podsuszeniu karpy dalii należy oczyścić z resztek ziemi i usunąć martwe i uszkodzone fragmenty bulw. Następnie karpy układamy w ażurowych skrzynkach bądź koszach, lekko przysypujemy trocinami, torfem lub piaskiem i wstawiamy do suchego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, w którym temperatura powinna wynosić 3–8 stopni Celsjusza.

W okresie zimowym należy kilkakrotnie sprawdzać stan przechowywanych bulw i usuwać chore (gnijące, z pleśnią bądź plamami).

W następnym roku karpy dalii sadzimy do gruntu w ogrodzie po 15. maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

Wykopywanie dalii krok po kroku w galerii zdjęć

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną