Dalie ogrodowe - uprawa dalii (sadzenie, pielęgnacja, odmiany dalii)

2016-08-29 15:17
Dalie
Autor: www.thinkstockphotos.com Odmiany dalii różnią się wielkością i budową kwiatostanów

Dalie pochodzą z górzystych rejonów Meksyku i Ameryki Środkowej. Dalie uprawa, dalie odmiany, dalie sadzenie: poradnik. Dalie w naszych warunkach klimatycznych niestety nie zimują w gruncie.

Dalie to bardzo dekoracyjne i lubiane rośliny. Liście dalii są duże, pierzasto złożone, o ciemnozielonej lub brązowozielonej barwie. U najwyższych odmian dalii łodygi osiągają nawet 1,5 m wysokości. Miłośnicy dalii mogą przebierać w tysiącach różnokolorowych odmian.

Uprawa dalii - wymagania

  • Stanowisko dla dalii powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru, słoneczne (dalie poradzą sobie w półcieniu, ale będą tam znacznie słabiej kwitły, natomiast nie wolno sadzić dalii w miejscach zacienionych).
  • Gleba do uprawy dalii powinna być bardzo dobrze uprawiona, ale nie nadmiernie żyzna, przepuszczalna, o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego (najlepsze jest pH 7,0-7,2). Na tym samym miejscu dalie można sadzić nie częściej niż co 4-5 lat.

Uprawa dalii - pielęgnacja

Po wypuszczeniu z karp młodych pędów dalii warto je uszczykiwać gdy osiągną 10-15 cm, aby roślina lepiej sie rozkrzewiła. Warto też systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, ponieważ po pierwsze nie stanowią już ozdoby, a po drugie - co ważniejsze - ich pozostawienie na roślinie osłabia rozwój kolejnych kwiatów.Pedy odmian wysokich dalii należy przymocować do palików zagłębionych w ziemi tuż przy krzewie, aby zabezpieczyć je przed wyłamywaniem przez wiatr.

Dalie wymagają dużo wilgoci. Podczas lata dalie podlewamy, gdy ziemia zaczyna przesychać i dwu–trzykrotnie dokarmiamy nawozem wieloskładnikowym, dostarczając łącznie około 100 g nawozu na 1m2.

Po pierwszym przymrozku przycinamy pędy i wykopujemy karpy dalii z gruntu (nie są one mrozoodporne i nie przezimowałyby na zewnątrz). Po podsuszeniu i oczyszczeniu z ziemi karpy przechowujemy do wiosny w suchej piwnicy w pojemniku przykryte z piaskiem lub trocinami. Temperatura przechowywania powinna wynosić 5-8 st.C.

>>Przeczytaj też: Dalie: kiedy i jak wykopywać karpy dalii

Rozmnażanie dalii

Rozmnażanie dalii: karpy po zimowym przechowaniu przegląda się, usuwając zgniłe lub wysuszone fragmenty, następnie dzieli się na kilka części w ten sposób, aby każda z nich zawierała 2 –3 pąki odnawiające i 2–3 bulwiaste korzenie.

Dalie: sadzenie karp dalii

Dalie sadzenie: podzielone karpy dalii sadzimy do gruntu na początku lub w połowie maja w ten sposób, aby karpy były przykryte około 5 cm warstwą ziemi (w przypadku odmian wysokich ok. 10 cm). Niskie odmiany dalii sadzimy co 25 cm, wysokie odmiany dalii – co 50–60 cm. Posadzone karpy podlewamy dopiero do pojawieniu się pędów.

Sadzenie dalii
Autor: www.thinkstockphotos.com Sadzenie karp dalii

Zastosowanie dalii w ogrodzie

Wysokie odmiany dalii znakomicie prezentują się na rabatach, można z nich także tworzyć grupy ogrodowe. Z niskich odmian dalii można tworzyć obwódki, sadzić w ogrodach skalnych, znakomicie nadają się do uprawy w pojemnikach ustawionych na tarasach i balkonach. Dalie nadają się na kwiat cięty.

Dalie
Autor: GettyImages Z dalii można tworzyć bardzo ciekawe rabaty sezonowe

Dalie odmiany

Dalie odmiany: wielka różnorodność wielkości i budowy kwiatostanów sprawiła, że sklasyfikowano je w dziesięć grup. Najpopularniejsze są dalie dekoracyjne, dalie pomponowe, dalie kaktusowe, dalie kołnierzykowe, dalie pojedyncze i dalie anemonowe. Do niewątpliwych atutów dalii należy długi okres kwitnienia, trwający od wykształcenia pierwszych pąków (zwykle na przełomie czerwca i lipca) aż do przymrozków – czasami nawet do października. Organem spichrzowym dalii jest karpa utworzona u nasady pędów przez bulwiasto zgrubiałe korzenie.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE