Dalie, czyli georginie - jak uprawiać dalie w ogrodzie? Czy dalie mogą zimować w gruncie?
Dalie pochodzą z górzystych rejonów Meksyku i Ameryki Środkowej. W naszych warunkach klimatycznych niestety nie zimują w gruncie. Kiedy kwitną dalie? Jak uprawiać dalie w ogrodzie, kiedy i gdzie je sadzić? Jak dbać o dalie?
Autor: GettyImages
Dalie zachwycają przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków
Spis treści
- Dalie odmiany
- Jakie wymagania mają dalie?
- Kiedy i jak sadzić dalie?
- Uprawa dalii - jak dbać o dalie?
- Czy dalie mogą zimować w gruncie?
- Rozmnażanie dalii
- Zastosowanie dalii w ogrodzie
Dalie to bardzo dekoracyjne i lubiane rośliny. Liście dalii są duże, pierzasto złożone, o ciemnozielonej lub brązowozielonej barwie. U najwyższych odmian dalii łodygi osiągają nawet 1,5 m wysokości. Miłośnicy dalii mogą przebierać w tysiącach różnokolorowych odmian.
Dalie odmiany
Wielka różnorodność wielkości i budowy kwiatostanów sprawiła, że dalie sklasyfikowano w dziesięć grup. Najpopularniejsze są dalie dekoracyjne, dalie pomponowe, dalie kaktusowe, dalie kołnierzykowe, dalie pojedyncze i dalie anemonowe. Do niewątpliwych atutów dalii należy długi okres kwitnienia, trwający od wykształcenia pierwszych pąków (zwykle na przełomie czerwca i lipca) aż do przymrozków – czasami nawet do października. Organem spichrzowym dalii jest karpa utworzona u nasady pędów przez bulwiasto zgrubiałe korzenie.
Zobacz galerię: Dalie, czyli georginie: przegląd grup i odmian dalii
Autor: GettyImages
Dalie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych
Jakie wymagania mają dalie?
- Stanowisko dla dalii powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru, słoneczne (dalie poradzą sobie w półcieniu, ale będą tam znacznie słabiej kwitły, natomiast nie wolno sadzić dalii w miejscach zacienionych).
- Gleba do uprawy dalii powinna być bardzo dobrze uprawiona, ale nie nadmiernie żyzna, przepuszczalna, o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego (najlepsze jest pH 7,0-7,2). Na tym samym miejscu dalie można sadzić nie częściej niż co 4-5 lat.
Kiedy i jak sadzić dalie?
Dalie podzielone karpy dalii sadzimy do gruntu na początku lub w połowie maja w ten sposób, aby karpy były przykryte około 5 cm warstwą ziemi (w przypadku odmian wysokich ok. 10 cm). Niskie odmiany dalii sadzimy co 25 cm, wysokie odmiany dalii – co 50–60 cm. Posadzone karpy podlewamy dopiero do pojawieniu się pędów.
Uprawa dalii - jak dbać o dalie?
Po wypuszczeniu z karp młodych pędów dalii warto je uszczykiwać gdy osiągną 10-15 cm, aby roślina lepiej sie rozkrzewiła. Warto też systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, ponieważ po pierwsze nie stanowią już ozdoby, a po drugie - co ważniejsze - ich pozostawienie na roślinie osłabia rozwój kolejnych kwiatów.Pedy odmian wysokich dalii należy przymocować do palików zagłębionych w ziemi tuż przy krzewie, aby zabezpieczyć je przed wyłamywaniem przez wiatr.
Dalie wymagają dużo wilgoci. Podczas lata dalie podlewamy, gdy ziemia zaczyna przesychać i dwu–trzykrotnie dokarmiamy nawozem wieloskładnikowym, dostarczając łącznie około 100 g nawozu na 1m2.
Czy dalie mogą zimować w gruncie?
Po pierwszym przymrozku przycinamy pędy i wykopujemy karpy dalii z gruntu (nie są one mrozoodporne i nie przezimowałyby na zewnątrz). Po podsuszeniu i oczyszczeniu z ziemi karpy przechowujemy do wiosny w suchej piwnicy w pojemniku przykryte z piaskiem lub trocinami. Temperatura przechowywania powinna wynosić 5-8 st.C.
Rozmnażanie dalii
Rozmnażanie dalii: karpy po zimowym przechowaniu przegląda się, usuwając zgniłe lub wysuszone fragmenty, następnie dzieli się na kilka części w ten sposób, aby każda z nich zawierała 2 –3 pąki odnawiające i 2–3 bulwiaste korzenie.
Autor: Adriana Słowik
Częścią podziemną dalii są zebrane w karpę bulwy
Zastosowanie dalii w ogrodzie
Wysokie odmiany dalii znakomicie prezentują się na rabatach, można z nich także tworzyć grupy ogrodowe. Z niskich odmian dalii można tworzyć obwódki, sadzić w ogrodach skalnych, znakomicie nadają się do uprawy w pojemnikach ustawionych na tarasach i balkonach. Dalie nadają się na kwiat cięty.
- Przeczytaj też: Dalie w donicach - jak uprawiać dalie na balkonie i tarasie?