Odmian dalii jest mnóstwo! Sprawdź, na jakie grupy podzielono dalie

2023-08-17 9:27

Dalie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych. Ze względu na kształt kwiatów dalie podzielono na kilka grup. Poznaj charakterystykę i odmiany dalii w poszczególnych grupach.

Spis treści

 1. Trzy główne grupy dalii
 2. Grupa dalii pojedynczych
 3. Grupa dalii półpełnych
 4. Grupa dalii pełnych

Dalie ogrodowe (łac. Dahlia), zwane także georginiami, to niezwykle piękne i atrakcyjne kwiaty lata i jesieni. Ze względu na swoje wysokie walory ozdobne, dalie doczekały się ogromnej liczby odmian, różniących się między sobą pokrojem i wysokością roślin, a także kształtem i barwą kwiatów. Kwiaty dalii mogą być pojedyncze, półpełne i pełne, małe, średnie i duże, spłaszczone lub kuliste. Na świecie znanych jest kilka tysięcy odmian tych wspaniałych kwiatów (z czego w Polsce występuje około 60), dlatego dalie musiały zostać podzielone na kilka grup, ułatwiających ich klasyfikację i identyfikację.

Trzy główne grupy dalii

Biorąc pod uwagę kształt i wygląd kwiatów dalie podzielono na trzy główne grupy:

 • dalie pojedyncze,
 • dalie półpełne,
 • dalie pełne.

Ze względu na dużą różnorodność odmianową w każdej grupie wyodrębniono dodatkowe podgrupy, skupiające rośliny o podobnej budowie kwiatów.

Grupa dalii pojedynczych

  Dalie pojedyncze – obejmują rośliny o kwiatach złożonych z jednego okółka płatków języczkowych i wypełnionych w środku drobnymi kwiatami rurkowymi. To z reguły rośliny dość niskie i krzaczaste. Nie mają tak dużych i atrakcyjnych kwiatów, jak pozostałe grupy, dlatego w ogrodach spotyka się je rzadziej. Przykładowe odmiany dalii pojedynczych: ‘Luiza’, ‘Northwest Cosmos’, ‘Yellow Hammer’, 'Mies'.

  Grupa dalii półpełnych

  Dalie półpełne – nieco częściej uprawiane. Wśród nich można znaleźć rośliny:

  • o kwiatach podwójnych (peoniowych) – złożonych z dwóch lub trzech okółków płatków języczkowych, ale z widocznymi wewnątrz kwiatami rurkowymi (np. odmiana ‘Fascination’),
  • anemonowych – u których środek koszyczka wypełniają wyrośnięte, dość duże płatki rurkowe (np. ‘Polka’, ‘Rosita’, ‘Toto’, ‘Comet’),
  • kołnierzykowych – u których między dużymi płatkami języczkowymi i mniejszymi rurkowymi znajduje się dodatkowy okółek płatków średniej wielkości (np. ‘Hartenaas’).

  Grupa dalii pełnych

  Dalie pełne – to najliczniejsza i najchętniej uprawiana grupa dalii, charakteryzująca się niezwykle atrakcyjnymi kwiatami.

  • Wśród nich najwięcej jest dalii dekoracyjnych o dużych kwiatach, w całości wypełnionych dachówkowo ułożonymi płatkami języczkowymi i niewidocznymi kwiatami rurkowatymi (np. ‘Arabian Night’, ‘Edinburgh’, ‘Hawaii’, ‘Duet’).
  • Nie mniej atrakcyjne są dalie półkaktusowe i kaktusowe, których kwiaty mają wąskie i spiczaste płatki języczkowe o podwiniętych i zaostrzonych końcach (np. ‘Park Princess’, ‘Ognisty Ptak’, ‘Tahiti Sunrise’, ‘Gina Lombaert’) oraz dalie kuliste o niezbyt dużych, lekko spłaszczonych lub kulistych kwiatach, w całości wypełnionych łyżeczkowato wygiętymi płatkami języczkowymi (np. ‘Nivea’, 'Wootton Cupid') i dalie pomponowe, których kwiaty są podobne do dalii kulistych, ale nieco mniejsze i lekko spłaszczone, o bardziej zwiniętych płatkach języczkowych (np. ‘Kwiat jabłoni’, ‘White Aster’, ‘Bella’).

  Odmiany nie pasujące do żadnej z wymienionych grup, zaliczane są do tzw. grupy dalii różnych lub pozostałych (np. dalie goździkowe, chryzantemowe).

  Przeczytaj też:

  Co to za kwiaty?

  Pytanie 1 z 10
  Co to za kwiaty?
  aster chiński
  Kwiaty na jesień