Wykopywanie dalii: kiedy i jak wykopywać karpy dalii?

2020-11-17 13:42
Dalie
Autor: GettyImages Bulwy dalii należy wykopać z ziemi przed zimą

Dalie to rośliny kwitnące późnym latem i jesienią. Ich dekoracyjne kwiaty mają – w zależności od odmiany dalii – różne kształty i kolory. Dalie to byliny niezimujące w naszym klimacie w gruncie, dlatego należy je przed zimą wykopać z ogrodu.

Dalie nie są roślinami mrozoodpornymi. Dlatego karpy dalii należy jesienią wykopać i przez zimę przechować w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Przed wykopaniem karp warto oznaczyć odmiany dalii – karpy różnych odmian są do siebie podobne i jeśli w ogrodzie mamy wiele odmian, trudno będzie je odróżnić przy sadzeniu wiosną. Najlepiej przymocować w dolnej części pędu (tuż nad ziemią) etykietę. Na etykiecie napiszmy nazwę odmiany dalii, a jeśli jej nie znamy, to informację o wysokości rośliny, kolorze kwiatów i typie kwiatostanu (na przykład: 100 cm, kwiat czerwony, pomponowy).

>>Przeczytaj też: Dalie, czyli georginie: przegląd grup i odmian dalii

Dalie: wykopywanie karp dalii

Karpy dalii wykopujemy gdy ich pędy zostaną "ścięte" przez pierwsze przymrozki. Nie należy tego robić wcześniej, ponieważ krótki dzień wpływa dodatnio na gromadzenie się substancji zapasowych w zgrubiałych korzeniach i dzięki temu karpy dalii lepiej się przechowają do następnego sezonu.

>>Przeczytaj też: Dalie: rośliny o pięknych kwiatach. Uprawa dalii: poradnik

Karpy dalii wykopujemy najlepiej za pomocą wideł amerykańskich, ale można też użyć szpadla. Wydobyte z ziemi delikatnie otrząsamy usuwając resztki podłoża, a następnie przycinamy pędy na 10–20 cm nad bulwami. Tak przygotowane karpy dalii trzeba przesuszyć w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Po podsuszeniu karpy dalii należy oczyścić z resztek ziemi i usunąć martwe i uszkodzone fragmenty bulw. Następnie karpy układamy w ażurowych skrzynkach bądź koszach, lekko przysypujemy trocinami, torfem lub piaskiem i wstawiamy do suchego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, w którym temperatura powinna wynosić 3–8 stopni Celsjusza.

W okresie zimowym należy kilkakrotnie sprawdzać stan przechowywanych bulw i usuwać chore (gnijące, z pleśnią bądź plamami).

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE