Dalie: kiedy i jak wykopywać karpy dalii

2019-10-07 11:12 Opracowanie: redakcja serwisu

Dalie to rośliny kwitnące późnym latem i jesienią. Ich dekoracyjne kwiaty mają – w zależności od odmiany dalii – różne kształty i kolory. Dalie to byliny niezimujące w naszym klimacie w gruncie, dlatego należy je przed zimą wykopać z ogrodu.

Dalie nie są roślinami mrozoodpornymi. Dlatego karpy dalii należy jesienią wykopać i przez zimę przechować w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Przed wykopaniem karp warto oznaczyć odmiany dalii – karpy różnych odmian są do siebie podobne i jeśli w ogrodzie mamy wiele odmian, trudno będzie je odróżnić przy sadzeniu wiosną. Najlepiej przymocować w dolnej części pędu (tuż nad ziemią) etykietę. Na etykiecie napiszmy nazwę odmiany dalii, a jeśli jej nie znamy, to informację o wysokości rośliny, kolorze kwiatów i typie kwiatostanu (na przykład: 100 cm, kwiat czerwony, pomponowy).

>>Przeczytaj też: Dalie, czyli georginie: przegląd grup i odmian dalii

Dalie: wykopywanie karp dalii

Karpy dalii wykopujemy gdy ich pędy zostaną "ścięte" przez pierwsze przymrozki. Nie należy tego robić wcześniej, ponieważ krótki dzień wpływa dodatnio na gromadzenie się substancji zapasowych w zgrubiałych korzeniach i dzięki temu karpy dalii lepiej się przechowają do następnego sezonu.

>>Przeczytaj też: Dalie: rośliny o pięknych kwiatach. Uprawa dalii: poradnik

Karpy dalii wykopujemy za pomocą wideł amerykańskich. Wydobyte z ziemi delikatnie otrząsamy usuwając resztki podłoża, a następnie przycinamy pędy na 10–20 cm nad bulwami. Tak przygotowane karpy dalii trzeba przesuszyć w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Po podsuszeniu karpy dalii należy oczyścić z resztek ziemi i usunąć martwe i uszkodzone fragmenty bulw. Następnie karpy układamy w ażurowych skrzynkach bądź koszach, lekko przysypujemy trocinami, torfem lub piaskiem i wstawiamy do suchego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, w którym temperatura powinna wynosić 3–8 stopni Celsjusza.
W okresie zimowym należy kilkakrotnie sprawdzać stan przechowywanych bulw i usuwać chore (gnijące, z pleśnią bądź plamami).

dalie
Autor: photos.com Karpy dalii przechowuje się zimą w suchym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem

Zobacz wideo: Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE