Kalendarz sadzenia roślin cebulowych: jakie cebulki sadzimy wiosną, a jakie jesienią

2019-02-11 14:11 Michał Mazik

Kalendarz sadzenia roślin cebulowych będzie pomocny przy wyborze terminu sadzenia poszczególnych gatunków roślin cebulowych i bulwiastych. Dowiedz się, jakie cebulki kwiatowe sadzi się wiosną, a jakie jesienią. Kiedy sadzić tulipany, hiacynty czy mieczyki i które z nich trzeba wykopywać na zimę.

Rośliny cebulowe to dość zróżnicowana grupa o indywidualnych preferencjach. O ile jednak ich wymagania klimatyczne są zróżnicowane (zależnie od obszaru pochodzenia), o tyle wymagania glebowe są zazwyczaj względnie wysokie. Dlatego pierwszym działaniem poprzedzającym sadzenie powinno być modelowe przygotowanie podłoża.

Kalendarz sadzenia roślin cebulowych - przygotowanie podłoża

Większość roślin cebulowych i bulwiastych lubi podłoża żyzne, zasobne w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotne. Źle tolerują suche warunki (np. gleby piaszczyste, kamieniste), ale jednocześnie nie znoszą nadmiaru wody (gleby podmokłe). Dlatego podłoża piaszczyste przed sadzeniem powinno się użyźnić (mieszając z żyzną glebą, kompostem, obornikiem). Gleby ciężkie, słabo przepuszczalne wymagają rozluźnienia (kompost, piasek) a czasem nawet drenażu. Odczyn gleby jest natomiast sprawą indywidualną. Z tym wypadku z reguły wystarczy przypilnować, aby podłoże nie było zbyt kwaśne.

Dużym problemem roślin cebulowych są szkodniki zasiedlające glebę. Grupa jest szeroka – od niewidocznych gołym okiem nicieni, po pędraki, drutowce, turkucia podjadka, norniki i nornice i krety. Samo umieszczanie cebul w ażurowych koszyczkach może nie być wystarczającą ochroną. Warto sprawdzić sposoby walki z poszczególnymi „problemami”, np. preparaty nicieniobójcze, siew gryki niszczącej ciało pędraków, itp.

Optymalne terminy sadzenia roślin cebulowych

Terminy sadzenia roślin cebulowych w rzeczywistości zależą od okresu kwitnienia roślin:

  • rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzi się późnym latem lub jesienią,
  • rośliny cebulowe kwitnące jesienią sadzi się najczęściej w kwietniu lub maju.

Wytycznych w szczególności należy pilnować się w przypadku gatunków ciepłolubnych, nietolerujących mrozów. Zdarza się, że cebule sadzi się nawet w listopadzie (chociaż termin jest już nieco ryzykowny). Rośliny powinno się sadzić na uprzednio przygotowanym, oczyszczonym, wyrównanym terenie. W sklepach można kupić specjalne łopatki, które znacznie ułatwiają sadzenie cebulek.

Kalendarz sadzenia roślin cebulowych - późne lato i jesień

Gatunek/grupa Termin sadzenia Głębokość sadzenia/cm Termin wykopywania
Krokus oraz zimowit od końca sierpnia do I dekady października 5 czerwiec, lipiec
Przebiśnieg wrzesień 4-5 lipiec
Czosnki ozdobne październik ok. 15 czerwiec, lipiec
Hiacynty wrzesień 8-15 czerwiec, lipiec
Tulipan od połowy września do połowy października 8-12 czerwiec, lipiec
Narcyz wrzesień 8-15 czerwiec, lipiec
Szachownica sierpień, wrzesień 15-20 czerwiec, lipiec
Cebulica wrzesień, październik 7-8 czerwiec, lipiec
Koszyczki do sadzenia cebul
Sadzenie cebul kwiatowych

Autor: GettyImages

Cebule sadzi się bezpośrednio w gruncie lub w ażurowych koszyczkach. To drugie rozwiązanie pomaga lepiej zlokalizować rośliny po przekwitnięciu, ogranicza ryzyko uszkodzenia mechanicznego (np. przy wykopywaniu) i częściowo chroni przed szkodnikami glebowymi i gryzoniami. Przed sadzeniem cebule warto zaprawić przeciw chorobom zanurzając w odpowiednim preparacie (jest nim np. Bioczos).

Kalendarz sadzenia roślin cebulowych - wiosna

Gatunek/grupa Termin sadzenia Głębokość sadzenia/cm Termin wykopywania
Mieczyk kwiecień, maj ok. 10 wrzesień, październik
Lilia kwiecień, maj 10-15 -
Krokosmia połowa kwietnia 6-8 październik
Błonczatka kwiecień, maj 10 wrzesień, październik
Paciorecznik II dekada maja 5 wrzesień, październik

Głębokość sadzenia cebul kwiatowych zależy od gatunku rośliny. W przypadku, gdy ma się wątpliwości, można skorzystać z pewnej zasady, która zakłada, że głębokość sadzenia cebul jest równa ich trzykrotnej wysokości. Kierując się tą drogą cebule o wysokości 3 cm – sadzi się na głębokości 8-10 cm. Warto także wziąć poprawkę na to, że w podłożu lekkim sadzenie jest nieco głębsze niż w ciężkim.

Kiedy wykopywać i jak przechowywać cebulki i bulwy?

Cebulki czy bulwy niektórych gatunków, takich jak mieczyk, krokosmia czy dalia, powinno się wykopywać corocznie, gdyż nie przetrwają zimy w gruncie. Zabieg ten wykonuje się kilka tygodni po przekwitnięciu, gdy zaczyna zamierać nadziemna część rośliny.

Cebule, kłącza lub bulwy należy przechowywać w suchych, chłodnym miejscu, np. w skrzyniach wyłożonych piaskiem lub torfem. Ponadto rośliny warto wykopywać raz na kilka lat, aby przeszły stan spoczynku. Na tym etapie można oddzielić cebulki przybyszowe od cebul matecznych – to dobry sposób na rozmnażanie. Jednocześnie w przyszłym roku zaleca się zmienić stanowisko – to zapewni coroczne obfite kwitnienie a przy tym ograniczy ryzyko występowania chorób lub szkodników.

>>Zobacz wideo: Jakie rośliny cebulowe sadzimy jesienią

Cebule kwiatowe sadzone jesienią [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE