Jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie? Badanie pH gleby krok po kroku

2024-05-13 15:26

O jakości gleby decyduje nie tylko to, czy jest żyzna, ale również jej pH. Warto zatem sprawdzić odczyn gleby przed posadzeniem roślin i w razie konieczności zmienić go. Jak zbadać pH gleby?

Odczyn gleby
Autor: GettyImages Badanie pH gleby przeprowadzamy za pomocą kwasomierza

Spis treści

  1. Czym jest pH gleby?
  2. Dlaczego pH gleby jest ważne?
  3. Jak pobrać próbkę gleby do oznaczenia pH
  4. Jak zmierzyć pH gleby?
  5. W jaki sposób zmienić pH gleby?

Czym jest pH gleby?

Odczyn gleby (wyrażony w skali pH) to właściwość gleby wyrażona przez stosunek stężenia jonów wodorowych do jonów wodorotlenkowych w roztworze glebowym. Odczyn gleby wskazuje na jej kwasowość lub zasadowość. To jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdolność przyswajania przez rośliny składników pokarmowych oraz rozwój fauny i flory w glebie.

Dlaczego pH gleby jest ważne?

Większość roślin uprawianych w ogrodach najlepiej rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,0-7,0). W takiej glebie rozwijają się pożyteczne mikroorganizmy, a składniki mineralne są łatwo dostępne dla korzeni roślin.

W glebie zbyt kwaśnej giną pożyteczne bakterie i rozwijają się grzyby pleśniowe, a wiele minerałów tworzy nierozpuszczalne w wodzie związki chemiczne. Niektóre rośliny wolą gleby zasadowe, czyli wapienne (pH 7,0-8,0), jednak rośliny takie są z reguły tolerancyjne i dobrze rosną również na glebach o pH 6,0-7,0.

Bardziej wymagające są rośliny, które lubią środowisko kwaśne – posadzone w złym podłożu źle rosną i żółkną. Gleb kwaśnych (pH 5,0-6,0) potrzebują: hortensje i magnolie, a gleb bardzo kwaśnych (pH 4,0-5,5): azalie, borówki, golterie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy, wrzośce.

Przeczytaj też:

Jak pobrać próbkę gleby do oznaczenia pH

W ogrodzie o powierzchni 500 m2 trzeba wykopać w różnych miejscach 10-15 dołków i z każdego pobrać próbkę ziemi. Próbki zsypać razem, wymieszać i z tego wziąć szczyptę do oznaczenia pH. Nie należy brać do badania gleby świeżo nawożonej, zanieczyszczonej (na przykład wapnem) ani z miejsc, w których był kompost lub składowano materiały budowlane.

Jak zmierzyć pH gleby?

Zbadać pH gleby można kwasomierzem.

  • Chemicznym kwasomierzem polowym. Szczyptę gleby włożyć do zagłębienia w płytce lub do probówki (zależnie od rodzaju kwasomierza) i wymieszać z dołączonymi odczynnikami chemicznymi. Po chwili porównać barwę roztworu ze skalą i odczytać pH.
  • Kwasomierzem elektronicznym. Umieścić metalowy bolec kwasomierza pionowo w ziemi i odczytać na skali pH.

W jaki sposób zmienić pH gleby?

  • Obniżyć pH, czyli zakwasić glebę, można, dodając kwaśnego torfu. Rośliny, które lubią kwaśne podłoże, najlepiej sadzić do dołków wypełnionych mieszaniną kwaśnego torfu, rozłożonej kory sosnowej i ziemi ogrodowej (w proporcji 1:1:1) lub kwaśnego torfu i ziemi ogrodowej (w proporcji 1:1).
  • Podwyższyć pH, czyli zwapnować glebę, można, dodając kredy mielonej lub nawozów wapniowo-magnezowych. Wapnowanie należy powtarzać co 3-4 lata, bo z czasem ilość wapnia w glebie maleje (jest pobierany przez rośliny i wypłukiwany z wodą w głąb ziemi).

Przeczytaj też:

Nasi Partnerzy polecają