Paciorecznik ogrodowy (kanna) - uprawa, pielęgnacja, wymagania, odmiany

2018-10-12 10:52 Katarzyna Józefowicz

Paciorecznik ogrodowy, zwany też potocznie kanną, to efektowna roślina o dekoracyjnych liściach i kwiatostanach. Poznaj ciekawe odmiany paciorecznika i dowiedz się o uprawie, pielęgnacji i wymaganiach kanny.

Jeśli pragniemy wprowadzić do ogrodu nieco egzotyki i elegancji, pomyślmy o uprawie pacioreczników, potocznie zwanych kannami. Ich ozdobą są duże, gładkie, szerokie liście (zielone albo w odcieniach brązu czy bordo) oraz pojawiające się latem (w lipcu) na szczytach wzniesionych, sztywnych, wysokich na 1-2 m pędach, duże, barwne kwiaty. Wprawdzie u gatunku (np. kanny indyjskiej) kwiaty nie są zbyt okazałe i barwne, ale u mieszańcowych odmian ozdobnych (paciorecznik ogrodowy) mogą być wyjątkowo piękne, kolorowe i duże.

>>Przeczytaj też: Kwiaty lata - jakie popularne byliny kwitną latem

Paciorecznik ogrodowy - ciekawe odmiany

Do ciekawszych odmian paciorecznika ogrodowego należą:

 • 'Cleopatra' - kwiaty duże, żółte, pokryte czerwonymi cętkami, niektóre płatki całkiem czerwone, wys. 1-1,2 m,
 • 'Lucifer' - kwiaty średniej wielkości, czerwone, z nieregularną, szeroką, żółtą obwódką, wys. ok. 1 m,
 • 'Tropikana' (syn. 'Durban' lub 'Phasion') - kwiaty duże, pomarańczowe, liście bardzo atrakcyjne, podłużnie paskowane, wielokolorowe, wys. ok. 1,2 m,
 • 'Picasso' - kwiaty duże, ciemnożółte z czerwonymi cętkami, wys. ok. 1 m,
 • 'Russian Red' - kwiaty małe, czerwono-pomarańczowe, liście duże, zielono-brązowe, czerwono podbarwiane, wys. ok. 1,5 m,
 • 'Wyoming' - kwiaty ciemnopomarańczowe, liście bordowe, wys. ok. 2 m,
 • 'Striped Beauty' - kwiaty duże, żółte, liście zielone w kremowe paski, wys. 0,6-1 m,
 • 'Pretoria' - kwiaty duże, żółtopomarańczowe, liście zielone w żółte paski, wys. 1,5-2 m,
 • 'Black Knight' - kwiaty średniej wielkości, intensywnie czerwone, liście bordowe, zielono prążkowane, wys. ok. 1,8 m,
 • 'Orange Beauty' - kwiaty duże, jaskrawopomarańczowe, wys. 1,2-1,5 m,
 • 'Stuttgart' - kwiaty średniej wielkości, pomarańczowe, liście jasnozielone, ozdobione szerokimi, białokremowymi pasami, wys. 1-1,2 m.

>>Przeczytaj też: DALIE, BEGONIE, KANNY: sadzenie i uprawa. Byliny niezimujące w gruncie

Paciorecznik ogrodowy - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Pacioreczniki mogą być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu, ale zanim podejmiemy się ich uprawy powinniśmy pamiętać, że nie będzie to łatwe, gdyż z racji swojego egzotycznego pochodzenia (Ameryka Południowa), rośliny mają dość wysokie wymagania uprawowe. Przede wszystkim oczekują ciepłego, osłoniętego od wiatru i słonecznego stanowiska oraz bardzo żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej gleby, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH, wzbogaconej przed uprawą sporą dawką kompostu. Ze względu na swoje rozmiary, szybki wzrost i długie kwitnienie, kanny oczekują też systematycznego zasilania w okresie wegetacji, wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących (co 7-10 dni nawozami z przewagą potasu i fosforu).

Pacioreczniki są roślinami wieloletnimi, ale ponieważ nie tolerują mrozów, przed zimą należy je wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu. Kłącza pacioreczników wykopujemy tuż po pierwszych przymrozkach, zwykle w październiku. Po wykopaniu przycinamy im pędy, lekko otrząsamy z nadmiaru ziemi, a następnie umieszczamy na 1-2 tygodnie w suchym, przewiewnym, umiarkowanie ciepłym (temp. 12-15 st. C), zacienionym miejscu, aby nieco przeschły. Następnie układamy kłącza w ażurowych skrzynkach, zasypujemy torfem lub trocinami i ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 5-8 st. C. Tak zabezpieczone powinny spokojnie przetrwać do wiosny.

W ogrodzie do gruntu kłącza kanny sadzimy ponownie dopiero po minięciu wiosennych przymrozków (kłącza warto zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi Topsinem M 500 SC). Ponieważ sadzenie jednak będzie możliwe dopiero w drugiej połowie maja, kanny lepiej jest podpędzić, sadząc do doniczek już w marcu (mają długi okres wegetacji i potrzebują co najmniej 6 miesięcy aby wytworzyć silne kłącze) i przechowując w ciepłym (temp. 16-18 st. C), widnym pomieszczeniu do połowy maja. Wtedy do gruntu sadzimy już rośliny dobrze wyrośnięte, dzięki czemu będą silniejsze i wcześniej zakwitną. Podczas wiosennego sadzenia, kłącze można też podzielić, uzyskując w ten sposób młode rośliny (każdy kawałek kłącza powinien mieć 1-2 pąki).

>>Przeczytaj też: Zakładamy rabatę bylinową

Kanny w ogrodzie możemy wykorzystać na różne sposoby. Wspaniale wyglądają posadzone w dużej grupie po środku trawnika lub w centralnym punkcie okrągłej rabaty. Znakomicie prezentują się umieszczone wzdłuż ogrodzenia lub ściany domu. Niższe odmiany mogą być także uprawiane w pojemnikach.

Paciorecznik
Autor: Getty Images Duża rabata z paciorecznikami
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE