Najpiękniejsze byliny kwitnące do późnej jesieni. Jakie kwiaty na rabaty długo kwitnące?
Wśród licznych bylin sadzonych w ogrodach na uwagę zasługują te, które kwitną całe lato, aż do jesieni. Poznaj najpiękniejsze byliny długo kwitnące.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Floks wiechowaty
Spis treści
- Najpiękniejsze byliny kwitnące całe lato
- Jakie byliny kwitną całe lato? Zdjęcia
- Najlepsze byliny do ogrodu w cieniu - galeria zdjęć i porady pielęgnacyjne
Niewątpliwą ozdobę letnich ogrodów stanowią byliny kwitnące całe lato. Posadzone na rabatach stworzą atrakcyjne kolorowe zakątki. Poznaj najpopularniejsze z nich.
Najpiękniejsze byliny kwitnące całe lato
- Płomyk wiechowaty (łac. Phlox paniculata), zwany także floksem wiechowatym to bylina kiedyś powszechnie sadzona w wiejskich ogrodach, a i dziś chętnie sadzona w ogrodach. W zależności od odmiany płomyk wiechowaty dorasta do 60–120 cm wysokości. Jego sztywne, wyprostowany pędy są gęsto ulistnione i zakończone kwiatostanami złożonymi z kwiatów o kolorach od białego przez różne odcienie różowego do purpurowego (w zależności od odmiany). Płomyk wiechowaty kwitnie od lipca do września. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym.
- Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides var. scabra) – w zależności od odmiany dorasta do 60–120 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty o żółtym kolorze zebrane są w pojedyncze lub półpełne kwiatostany. Może rosnąć w miejscach słonecznych lub półcienistych.Nachyłek (Coreopsis) – w uprawie spotyka się nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora), który dorasta do 60–80 cm wysokości i nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) osiągający 40–60 cm wysokości. Nachyłki to byliny niewymagające, dobrze tolerują suszę. Potrzebują słonecznego stanowiska.
- Rudbekia (Rudbeckia) – w ogrodach sadzi się najczęściej wysokie: rudbekię lśniącą (Rudbeckia nitida) i rudbekię nagą (Rudbeckia lacinata) oraz niższą (dorastającą do 70 cm wysokości) rudbekię błyskotliwą (Rudbeckia fulgida). Rudbekia ma sztywne, rozgałęzione pędy i jajowate liście. Kwiatostany złożone są z żółtych lub żółto-brązowych kwiatów języczkowatych i ciemnobrązowych kwiatów rurkowatych. Rudbekia kwitnie od lipca do października. Potrzebuje słonecznego stanowiska.
- Gailardia wielkokwiatowa (Gaillardia grandiflora) – to bylina o niewielkich wymaganiach, kwitnąca od lipca do września. Dobrze rośnie w pełnym słońcu.
- Pysznogłówka ogrodowa (Monarda x hybrida) – dorasta do 40–100 cm wysokości. Kwiaty mogą mieć białą, żółtawą, różową, czerwoną lub purpurową barwę, są zebrane w główkowate kwiatostany na szczytach wyprostowanych łodyg. Równie dobrze rośnie na stanowisku nasłonecznionym, jak i w cieniu.
- Liatra kłosowa (Liatris spicata) to bylina, która najlepiej będzie rosła na słonecznym stanowisku. Roślina wytwarza zgrubiałe kłącza i mocne wyprostowane pędy dorastające do 1 m wysokości, zakończone efektownymi kwiatostanami złożonymi z kwiatów w kolorze białym różowym lub fioletowym. Liatra kwitnie od lipca do października.
- Dzielżan ogrodowy (Helenium x hybridum) to bylina szybko rosnąca, o kwiatach żółtych, pomarańczowych, czerwonobrązowych bądź brązowych zebranych w okazałe kwiatostany.
- Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to bylina o małych wymaganiach, kwitnąca od lipca do października. Lubi słoneczne stanowiska. Fioletowoniebieskie kwiaty szałwii omszonej są zebrane w dekoracyjne kłosowate kwiatostany.
Jakie byliny kwitną całe lato? Zdjęcia
Autor: www.thinkstockphotos.com
Floks wiechowaty
Najlepsze byliny do ogrodu w cieniu - galeria zdjęć i porady pielęgnacyjne
Autor: Piotr Gorączko
Jest sporo bylin, które dobrze będą rosły w cieniu i w półcieniu