Szałwia omszona - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2021-07-15 14:35
Szałwia omszona
Autor: GettyImages Kwiatostany szałwii omszonej, w zależności od odmiany, mogą być filetowe, niebieskie, różowe lub białe, a rośliny mogą mieć różną wysokość

Szałwia omszona to bylina, której dekoracyjne strzeliste kwiatostany zdobią ogród późną wiosną i latem. Dowiedz się, jakie wymagania i zastosowanie ma szałwia omszona i jak ją pielęgnować. Uprawa szałwii omszonej.

Byliny to jedne z najważniejszych roślin w ogrodzie, gdyż stanowią bazę kompozycji rabatowych i nie wymagają corocznego sadzenia lub wysiewania. Często też pięknie i obficie kwitną. Do takich bylin należy między innymi szałwia omszona (Salvia nemorosa), nazywana też szałwią gajową, której smukłe, gęste, wysokie kwiatostany zdobią rabaty późną wiosną i latem, a zielone kępy liści stanowią tło dla innych, niższych roślin przez resztę sezonu.

Szałwia omszona jak wygląda?

Szałwia omszona osiąga 60-80 cm wysokości i rozwija wzniesione, sztywne, czterokanciaste, rozgałęzione, mięsiste, lekko filetowe u podstawy pędy, tworzące ponad ziemią gęstą kępę. Pędy pokryte są licznymi, dość dużymi, szeroko lancetowatymi, sercowatymi u podstawy, ogonkowymi lub siedzącymi, ciemnozielonymi liśćmi z karbowanymi brzegami, mocno pomarszczoną blaszką i wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Cała roślina jest miękko owłosiona i wydziela przyjemny szałwiowy aromat.

Późną wiosną (k. V-VI/VII) na szczytach pędów rozwijają się gęste, strzeliste, wzniesione, kłosowe kwiatostany, złożone z małych, dwuwargowych kwiatów. Kwiatostany w zależności od odmiany mogą być filetowe, niebieskie, różowe lub białe, a rośliny mogą mieć różną wysokość.

Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę >>>

Szałwia omszona odmiany

Do ciekawszych odmian szałwii omszonej należą m.in.:

 • szałwia omszona 'Amethyst' - kwiaty różowe, wys. ok. 50 cm,
 • 'Schneehügel' - kwiaty białe, wys. 40-50 cm,
 • szałwia omszona 'Ostfriesland' - kwiaty fioletowopurpurowe, wys. 70-80 cm,
 • 'Merleau Rose' - kwiaty różowe, wys. ok. 40 cm,
 • 'Pink Field' - kwiaty różowoczerwone, wys. 0,5-1 m,
 • 'Adrian' - kwiaty białe, wys. ok. 40 cm,
 • 'Synchro Blue' - kwiaty niebieskofioletowe, wys. 30-40 cm,
 • 'Rose Marvel' - kwiaty różowe, wys. ok. 30 cm,
 • szałwia omszona 'Schwellenburg' - gęste, szerokie, pierzaste, wiechowate, czerwonoróżowe kwiatostany, wys. 30-50 cm.

Długowieczne byliny kwitnące – gwarancja ładnej dekoracji w ogrodzie >>>

Szałwia omszona uprawa

Szałwia omszona to nie tylko piękna, ale też łatwa w uprawie roślina. Jeśli jednak każdego roku ma obficie kwitnąć i rozrastać się w coraz większe kępy, oczekuje odpowiednich warunków uprawy.

 • Stanowisko i podłoże dla szałwii omszonej

Szałwia omszona przede wszystkim musi mieć zapewnione słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko i próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę. Roślina jest tolerancyjna względem pH podłoża i dobrze znosi przejściową suszę, ale w czasie przedłużających się okresów bezdeszczowych warto ją podlewać. Szałwia omszona nie toleruje gleb mokrych i ciężkich, na których zwykle zamiera. Nie lubi też cienia (na cienistych stanowiskach bardzo słabo rośnie i prawie nie kwitnie).

 • Mrozoodporność szałwii omszonej

Roślina jest natomiast dostatecznie mrozoodporna i zwykle nie wymaga zimowego okrycia (jedynie w najchłodniejszych rejonach kraju warto osłonić ją przed silnymi mrozami np. grubą warstwą ściółki). Zimą większym zagrożeniem od niskich temperatur jest dla niej woda zalegająca w pobliżu korzeni, dlatego dobrze sadzić ja na lekko podniesionych terenach, unikając zagłębień gruntu, w których łatwo gromadzi się woda.

 • Ścinanie przekwitłych kwiatów szałwii omszonej

Szałwia omszona kwitnie zwykle późną wiosną i wczesnym latem, jeśli jednak po pierwszej fali kwitnienia zetniemy jej pędy kwiatowe tuż nad ziemią, w drugiej połowie lata zakwitnie ponownie, choć już nie tak obficie jak za pierwszym razem.

 • Rozmnażanie szałwii omszonej

Szałwia omszona bardzo dobrze rozmnaża się przez podział kęp jesienią lub przez sadzonki pędowe, pobierane z roślin wiosną. Można też rozmnażać ją za pomocą siewu nasion, ale wtedy potomstwo może nie zachować cech odmianowych egzemplarza matecznego (jedynie nasiona od sprawdzonych producentów dają szansę na uzyskanie roślin o cechach zgodnych z cechami odmianowymi). Jeśli szałwie po kwitnieniu nie zostaną przycięte, mogą też dawać obfity samosiew.

Szałwia omszona zastosowanie

Szałwia omszona ma w ogrodzie wiele zastosowań.

Kwiaty szałwii omszonej są chętnie odwiedzane przez motyle, pszczoły i trzmiele, dlatego roślina może być sadzona w kompozycjach roślin dla owadów lub roślin miododajnych. Niskie odmiany (np. 'Rose Marvel', 'Blue Marvel') mogą być również uprawiane w pojemnikach na balkonach, tarasach lub ogrodowych placykach.

Kwiaty wielu odmian szałwii omszonej nadają się też na suche bukiety (m.in. odmiana 'Schwellenburg').

Poznaj też inne gatunki szałwi:

Szałwia lekarska >>>

Szałwia błyszcząca >>>

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski

O leczniczych właściwościach szałwii wiadomo od dawna. Posłuchaj podcastu Super ZDROWI o sokach i nalewkach jakie można zrobić samodzielnie w domu.

Listen to "Moc owoców zamknięta w butelce - o sokach i nalewkach słów parę" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE