Agapant - uprawa w ogrodzie i w pojemnikach na balkonie i tarasie

2019-07-22 11:59 Michał Mazik

Agapant (Agapanthus) to efektowna roślina kłączowa, uprawiana w ogrodach, na tarasach i na balkonach. Pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych miejsc. Agapant odpowiednio pielęgnowany odwdzięcza się długim, obfitym i bardzo efektownym kwitnieniem. Agapant: uprawa, sadzenie, pielęgnacja, przechowywanie przez zimę.

Agapant to bylina kłączowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z Afryki Południowej i jest często nazywana lilią afrykańską. Ma wzniesiony pokrój, najczęściej dorasta do 80, rzadziej do 100 cm wysokości. Tworzy kępy złożone z długich, mieczowatych, równowąskich, matowozielonych liści.

Agapant kwitnie latem – od lipca do września. Tworzy efektowne kwiatostany (baldachogrona) wyrastające na długich pędach. Zwykle składają się z około 30 lejkowatych, sześciopłatkowych kwiatów. Kwitnie na niebiesko lub fioletowo, w sprzedaży można nabyć także odmiany o kwiatach białych.

Fioletowe kwiaty w ogrodzie – jakie rośliny kwitną w ogrodzie na fioletowo>>

Agapant
Autor: GettyImages Kwiaty agapantu mogą być niebieskie, fioletowe lub białe

Wymagania uprawowe agapantu

Agapant należy uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Może rosnąć także w częściowym zacienieniu, ale wtedy kwitnie mniej obficie i nieco dłużej.
W czasie kwitnienia należy chronić roślinę przed silnymi deszczami.
Podłoże dla agapantu powinno być średnio żyzne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Optymalny odczyn oscyluje w graniach obojętnego. Przy sadzeniu w gruncie należy zachować odległość między sadzonkami 45-50 cm.
Agapant wymaga umiarkowanie dużych pojemników (trochę większych od powierzchni karpy). Powinny mieć otwory na dnie i solidną warstwę drenażową (np. keramzyt, żwir, fragmenty cegieł lub glinianych donic).

Ogród w pojemnikach: jakie rośliny sadzić w donicach na balkonie i tarasie>>

Roślina nie jest w Polsce w pełni mrozoodporna (egzotyczne pochodzenie), dlatego najczęściej uprawia się ją w pojemnikach a przed nadejściem mrozów przenosi do chłodnego, jasnego pomieszczenia.
Agapant można rozmnażać wiosną przez podział kłączy (po podziale powinny posiadać przynajmniej 2-3 pąki). Rozmnażanie generatywne (wysiew nasion) jest możliwe, ale mało efektywne. Na rezultaty trzeba długo czekać, a te w dodatku często są rozczarowujące (potomstwo nie powiela cech rośliny matecznej).

Pielęgnacja agapantu: podlewanie, nawożenie, przechowywanie

  • Pielęgnacja agapantu - podlewanie

Przez cały okres uprawy agapant wymaga regularnego nawadniania. Nie można być nadgorliwym – ziemia powinna pozostawać lekko wilgotna, ale nie podmokła. Nadmiar wody (zalewanie, brak otworów w dnie, wystawianie na zewnątrz przy częstych opadach deszczów) prowadzi do gnicia części podziemnej i pojawienia się chorób grzybowych. Woda nie powinna zalegać w podstawce.

  • Pielęgnacja agapantu - nawożenie

Agapant można dokarmiać od wiosny do końca lata nawozami naturalnymi, np. humusowymi. Jeśli stosuje się nawozy mineralne warto pamiętać, aby wiosną w większym stopniu postawić na azot, latem wykorzystywać nawozy o zwiększonej ilości fosforu i potasu (atrakcyjniejszy pokrój, obfitsze kwitnienie, wzrost bryły korzeniowej).

>>Przeczytaj też: Nawozy wieloskładnikowe – rodzaje i formy, wady i zalety, terminy zastosowania

  • Pielęgnacja agapantu - cięcie

Cięcie agapantu ogranicza się do usuwania przekwitniętych kwiatostanów.

  • Pielęgnacja agapantu - przechowywanie zimą

Większość agapantów jest zimozielona i przechowuje się je tradycyjnie. Odmiany zrzucające liście można przechowywać poza pojemnikami, tzn. same kłącza 9tak jak postępuje się z paciorecznikami). Przez okres zimy agapant najlepiej przechowywać w temperaturze 5-8°C. Nie powinno się go umieszczać w cieple, gdyż zawiązuje wtedy mniej pąków. Podlewanie zimą ogranicza się do niezbędnego minimum, z pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych (poza ewentualną ochroną przed chorobami i szkodnikami) należy zrezygnować. Na zewnątrz bylinę można z powrotem przenieść w drugiej połowie maja (po „Zimnej Zośce”).

Agapant nie lubi częstego przesadzania – w czasie zabiegu można łatwo uszkodzić delikatne korzenie. Roślinę przykrywa się cienką warstwą podłoża.
W zbyt ciemnych miejscach (i przy nadmiarze wody) może dochodzić do żółknięcia liści. Zdarza się, że rośliny - ich pędy kwiatostanowe obciążone licznymi kwiatami - wymagają podpierania.

Agapant
Autor: GettyImages Agapant na rabacie bylinowej

Zastosowanie agapantu

Agapant to uniwersalna roślina, która pasuje ogrodów urządzonych w różnych stylach. Dobrze sprawdza się w założeniach nowoczesnych, minimalistycznych (dotyczy to także balkonów i tarasów).
W ogrodzie agapanty można wykorzystać do ozdoby drzwi wejściowych, ganku, głównej ścieżki prowadzącej do domu, a także różnorodnych elementów małej architektury. Jednocześnie bylina jest powszechnie wykorzystywana jako kwiat cięty. Ścina się je, gdy 1/4 kwiatów w kwiatostanie jest już rozwinięta. To jeden z najcenniejszych kwiatów wykorzystywanych we florystyce. Tworzy ciekawe kompozycje m.in. z pustynnikami i liliami.

Agapant
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Posadzone w donicach agapanty tworzą efektowną dekorację tarasu
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu,”"Dary pszczół", "Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE