Trytoma – egzotyczna roślina o pięknych kwiatach. Zdjęcia odmian trytomy

2014-09-17 13:31

Trytoma to ciekawa bylina, którą warto posadzić w ogrodzie. Egzotyczne kwiaty trytomy zachwycają ciekawym kształtem i intensywnymi kolorami. Poznaj ciekawe odmiany trytomy. Zdjęcia kwitnącej trytomy.

Trytoma (łac. Kniphofia) to bylina o oryginalnym wyglądzie. Wydłużone, lancetowate liście trytomy tworzą gęste kępy, a kwiaty zebrane są w zazwyczaj dwubarwne kłosy.Trytomę sadzi się na glebach żyznych, bogatych w próchnicę, stale wilgotnych. Wymaga słonecznego stanowiska. Jest rośliną długowieczną, może więc długo pozostawać na jednym miejscu. W naszym klimacie trytoma nie jest dostatecznie wytrzymała na mróz, dlatego zwłaszcza młode rośliny trzeba zabezpieczać na zimę – liście związuje się niezbyt ścisło i obsypuje na wysokość około 30 cm warstwą suchych liści.

Ciekawe odmiany trytomy

Odmiany trytomy różnią się terminem kwitnienia (od czerwca do września) i barwą kwiatów.

  • Trytoma ‘Creamsicle’ – kwitnie od czerwca do października. Odmiana o karłowym wzroście – tworzy kępę o wysokości 30 cm (z kwiatostanami 45 cm), mocno krzewiąca się. Po przycięciu kwiatostanów powtarza kwitnienie.
  • Trytoma ‘Lemon Popsicle’ – kwitnie od czerwca do października. Odmiana szybko rosnąca, łatwa w uprawie. Kępy wąskich liści osiągają około 35 cm wysokości (z kwiatostanami 50 cm). Po przycięciu kwiatostanów powtarza kwitnienie.
  • Trytoma ‘Mango Popsicle’ – kwitnie od czerwca do października. Kwiatostany przywodzą na myśl słodkie owoce mango, bardzo wysoko górują nad liśćmi (na wysokości 70 cm).Odmiana tolerancyjna, łatwa w uprawie. Polecana jako wysoki, centralny element na rabacie. Po przycięciu kwiatostanów powtarza kwitnienie.
  • Trytoma ‘Orange Vanilla Popsicle’ – kwitnie od czerwca do października. Odmiana kompaktowa, o ciekawym kontraście kolorów w kwiatostanie. Po przycięciu kwiatostanów powtarza kwitnienie
  • Trytoma ‘Redhot Popsicle’ – kwitnie od czerwca do października. Odmiana kompaktowa polecana do niewielkich ogrodów. Niewielkie kępy wąskich liści tworzą wysokie na 50 cm kwiatostany o niezwykle trwałym kolorze kwiatów. Po przycięciu kwiatostanów powtarza kwitnienie.
  • Trytoma ‘Ember Glow’ – odmiana obficie i długo kwitnąca (od sierpnia do pierwszych przymrozków). Kwiatostany przeplatają się z wąskimi liśćmi bądź górują nad dość niską kępą dorastającą jedynie do około 25 cm wysokości, natomiast mogącą się szeroko rozrastać na boki. Polecana do małych ogrodów. Po przycięciu kwiatostanów powtarza kwitnienie
  • Trytoma ‘Fire Glow’ – kwitnie od sierpnia do pierwszych przymrozków. Jej duże kwiatostany o intensywnej kolorystyce dobrze kontrastują z zielonym tłem. Niewielkie kępy wąskich liści tworzą wysokie na 50 cm „płonące pochodnie”. Polecana do niewielkich ogrodów. Po przycięciu kwiatostanów powtarza kwitnienie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE