Ogrody preriowe – jak zakładać. Rośliny do ogrodów preriowych

2018-09-19 15:34

Ogrody preriowe mają tę zaletę, że ich pielęgnacja nie zajmie nam zbyt wiele czasu. A to dlatego, że w ogrodach preriowych sadzi się trawy ozdobne i długowieczne byliny wytrzymałe na niedobór wody. Poznaj typy ogrodów preriowych i najlepsze rośliny do ogrodów preriowych.

Ogrody z iglaków lub bylin nieco nam się już opatrzyły, dlatego chętnie poszukujemy nowych inspiracji. Jednym z ciekawszych pomysłów na ogród może być rabata na wzór północnoamerykańskiej prerii, czyli tzw. ogród preriowy. Kolorowe plamy bylin przeplatane szumiącymi na wietrze trawami są piękne i malownicze, a do tego mało wymagające, dlatego powinny przypaść do gustu przede wszystkim tym, którzy pragną posiadać ogród niekłopotliwy i bezobsługowy. Rośliny preriowe w naturalnym środowisku są narażone na liczne zagrożenia, w tym między innymi silne wiatry, mrozy, susze i upały, dlatego nauczyły się radzić sobie z przeciwnościami i w uprawie nie sprawiają większych problemów. Rzadko chorują i dobrze radzą sobie z suszą, letnim upałem i zimowym chłodem, dlatego nie musimy się o nie specjalnie troszczyć.

>>Przeczytaj też: Modne byliny ogrodowe

Ogrody preriowe - typy prerii

Ze względu na warunki panujące w zasiedlanym przez rośliny środowisku, wyróżnia się trzy główne typy prerii:

  • prerię wysoką (typową) - występującą na obszarach z dużą ilością opadów oraz żyznymi glebami,
  • prerię niską - typową dla rejonów o słabych glebach i małej liczbie opadów,
  • prerię mieszaną, czyli pośrednią między dwoma poprzednimi typami.

Planując stworzenie ogrodu preriowego, powinniśmy postawić przede wszystkim na byliny i trawy ozdobne, rezygnując z wysokich krzewów i drzew, które na prerii zwykle nie występują. Taki ogród będzie dość niski i pozbawiony wyższego piętra, dlatego najlepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie uzupełni go sielski, rozległy krajobraz pól i łąk. Musimy też pamiętać, że tereny porośnięte roślinnością preriową są zwykle skąpane w słońcu, więc ogrodu preriowego nie ma sensu zakładać na cienistej lub zalesionej działce. Rabaty w ogrodzie inspirowanym prerią powinny być dość swobodne i naturalne, złożone głównie z wytrzymałych bylin, tworzących nieregularne, duże grupy i plamy kolorystyczne oraz przetykających je kęp zwiewnych traw, które falują i szumią na wietrze. Taki barwny, patchworkowy kobierzec może okalać miejsce wypoczynku lub altanę, ale może też obejmować cały ogród tworząc w nim wyspy, pomiędzy którymi będą wiły się kamienne lub żwirowe ścieżki. Jego charakter podkreślą dodatkowo niewysokie kamienne murki, które będą znakomitym tłem dla roślin.

>>Przeczytaj też: Rabaty kwiatowe w ogrodzie – ciekawe pomysły kwietnych wzorów z roślin sezonowych

Ogród preriowy
Autor: Getty Images

Rośliny do ogrodu preriowego

Do stworzenia preriowego ogrodu powinniśmy wybrać głównie trawy ozdobne i długowieczne byliny.

Wszystkie rośliny polecane do ogrodów preriowych kochają słońce, ale nie wszystkie mają takie same wymagania w stosunku do wilgotności podłoża, dlatego poszczególne gatunki należy dobrać do stanowiska, jakim dysponujemy. Na terenach bardziej suchych i na piaszczystych glebach poradzą sobie m.in. krwawniki, gailardie, rudbekie, przymiotno, rozchodniki okazałe, bodziszki, mikołajki, słoneczniczki szorstkie, perowskia, żelaźnik, a także kostrzewa sina, turzyca czy ostnica. Z kolei na terenach stosunkowo wilgotnych, sprawdzą się m.in. kuklik trójkwiatowy, dzielżan ogrodowy, jeżówka purpurowa, pysznogłówka oraz hakonechloa smukła, trzęślica modra lub trzcinnik.

Kompozycje z roślin do ogrodów preriowych

Kompozycje z roślin powinny mieć luźny charakter, a poszczególne grupy roślin powinny płynnie przechodzić jedna w drugą. Pomysłów na aranżację takiej rabaty można poszukać w literaturze i Internecie. Jedną z propozycji może być kompozycja z białego przetacznika kłosowego, rozchodnika okazałego, rudbekii i gailardii, uzupełniona kępami śmiałka darniowego lub z liatry kłosowej, jeżówki purpurowej i krwawnika, uzupełnionych kępami trzęślicy modrej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie