Bożykwiat kwitnie wiosną! Kiedy sadzić i jak uprawiać bożykwiat? Jakie warunki mu zapewnić?

2024-01-24 14:57

Bożykwiat (Dodecatheon) w przydomowych ogrodach uprawiany jest rzadziej niż inne kwitnące wiosną rośliny cebulowe, ale zyskuje coraz większą popularność dzięki atrakcyjnym kwiatom, przypominającym domowe cyklameny. Jak sadzić i uprawiać bożykwiat oraz jakie zapewnić mu warunki?

Spis treści

  1. Jak wygląda bożykwiat? Kiedy kwitnie?
  2. Bożykwiat - skąd pochodzi jego nazwa?
  3. Bożykwiat Meada
  4. Bożykwiat - galeria zdjęć
  5. Bożykwiat sadzonki - gdzie kupić?
  6. Kiedy i jak sadzi się bożykwiat?
  7. Jakie wymagania ma bożykwiat? Jakie warunki mu zapewnić?

Jak wygląda bożykwiat? Kiedy kwitnie?

W warunkach naturalnych występuje co najmniej kilkanaście opisanych przez badaczy gatunków bożykwiatu (Dodecatheon), które należą do botanicznej rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae), ale różnią się wielkością, a także kolorem i budową kwiatów. Spotkać je można najczęściej w Ameryce Północnej, ale też na Dalekim Wschodzie.

Bożykwiaty są oryginalnymi roślinami wieloletnimi (bylinami), które mogą być atrakcyjnym urozmaiceniem ogrodowych rabat. Podobieństwo bożykwiatów do pierwiosnków i cyklamenów nie jest przypadkowe, ponieważ wszystkie razem należą do tej samej rodziny i w podobny sposób się rozwijają.

Wiosną (zwykle w kwietniu) z podziemnego bulwiastego kłącza wyrasta rozeta bezogonkowych, szerokoeliptycznych, całobrzegi, zielonych liści o długości około 20 cm. Następnie z niej wyrastają dość długie (30-50 cm), nagie pędy, na szczycie których rozwija się od kliku do nawet kilkunastu kwiatów, które barwą i kształtem bardzo przypominają właśnie cyklameny. Płatki są charakterystycznie mocno odgięte do tyłu, dzięki czemu pręciki i słupki są dobrze widoczne, a dodatkowo u podstawy każdego z płatków widoczna jest jaśniejsza obwódka. Kwiaty pojawiają się zazwyczaj od czerwca i zwykle mają barwę różową, różowo-fioletową, a u odmian także białą.

Po zakończeniu kwitnienia (w sierpniu) nadziemna część bożykwiatu zamiera, co jest zupełnie normalne i daje to okazję do wypełnienia tego miejsca innymi roślinami. pozostawiając puste miejsce, które można uzupełnić innymi gatunkami roślin.

Bożykwiat - skąd pochodzi jego nazwa?

Łacińska nawa Dodecatheon, czyli „kwiat dwunastu bogów” została nadana w XVIII wieku przez Linneusza i odnosi się bezpośrednio do greckiej mitologii. Przyjmuje się jednak, że zaczerpnięta przez niego nazwa z opisów rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego, odnosi się raczej do innej rośliny z rodziny pierwiosnkowatych, a sam bożykwiat odkryto znacznie później wraz z odkryciem Ameryki.

Bożykwiat Meada

W naszym kraju najczęściej uprawiany jest bożykwiat Meada (Dodecatheon meadia) oraz jego ozdobne mieszańce i odmiany.

Bożykwiat - galeria zdjęć

Bożykwiat sadzonki - gdzie kupić?

Najprościej (i najkorzystniej dla dalszej uprawy) jest zakupić w centrum lub sklepie ogrodniczym ukorzenione już sadzonki bożykwiatu w doniczkach. Czasem oferowane są też w sprzedaży (także internetowej) same kłącza bożykwiatu i choć to również dobry sposób na pozyskanie roślin, należy być ostrożnym, bo mogą być one uszkodzone lub wysuszone, a co za tym idzie, po posadzeniu rośliny w ogóle się nie przyjmą.

Jeśli bożykwiat już rośnie w ogrodzie albo np. jest możliwość uzyskać od zaprzyjaźnionego ogrodnika, wystarczy je samodzielnie rozmnożyć przez podział kłącza po zakończonym kwitnieniu.

Kiedy i jak sadzi się bożykwiat?

Zalecanym terminem sadzenia bożykwiatów jest termin jesienny, ale można zrobić to również wczesną wiosną.

  • Pamiętajmy, aby do sadzenia wybierać zawsze tylko zdrowe sadzonki i przy sadzeniu zachować także odpowiednie odstępy.
  • Sadzimy do dołka o takiej głębokości i szerokości (zwykle 25-30 cm), aby bryła korzeniowa sadzonki i korzenie były swobodnie umieszczone i przykryte glebą.
  • Po posadzeniu glebę delikatnie ubijamy i obficie podlewamy młodą sadzonkę.

Czasem stosowanym sposobem rozmnażania bożykwiatów jest wysiew nasion, ale w tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że nasiona tych roślin muszą być najpierw poddane stratyfikacji (okresowi przechłodzenia), a poza tym rośliny, które wyrosną po wysiewie mogą nie powtórzyć cech roślin, z których nasiona pozyskano.

Jakie wymagania ma bożykwiat? Jakie warunki mu zapewnić?

Aby posadzone w ogrodzie bożykwiat przyjęły się, dobrze rosły, a przede wszystkim kwitły należy spełnić kilka niezbędnych wymagań tych roślin.

  • Bożykwiaty najlepiej czują się w półcieniu, ponieważ nie służy im mocne, palące słońce. Można sadzić je pod drzewami, także w towarzystwie innych bylin lubiących takie warunki, np. żurawek, funkii, serduszek, kokoryczek.
  • Bożykwiaty wymagają żyznego, próchnicznego podłoża, dlatego przed sadzeniem warto dobrze przygotować dla nich miejsce, np. przekopać glebę, mieszając ją z kompostem.
  • W uprawie bożykwiatów ważne jest również zapewnienie stałej wilgotności podłoża (szczególnie w czasie letnich okresów suszy), ale jednocześnie nie może być ono mokre czy podmokłe, bo grozi to gniciem kłącza. Są często sadzone i uprawiane w pobliżu różnych zbiorników czy oczek wodnych.
  • W naszych warunkach klimatycznych bożykwiat jest zwykle odporny na niskie temperatury zimą, ale w czasie bardzo mroźnych i bezśnieżnych zim, warto okryć rośliny stroiszem (gałązkami iglaków) lub liśćmi.
  • Czasami bożykwiaty mogą być atakowane przez mszyce, więc warto monitorować rośliny i w razie potrzeby jak najszybciej zastosować odpowiednie środki.
Warto wiedzieć

Kwiaty bożykwiatu:

  • nadają się na kwiaty cięte, wykorzystane do tworzenia różnego rodzaju bukietów czy kompozycji florystycznych,
  • przyciągają owady pożyteczne i zapylające (np. motyle i pszczoły, co ma także duże znaczenie dla bioróżnorodności w ogrodzie.

Poznaj też inne mniej znane rośliny cebulowe:

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?
Nasi Partnerzy polecają