Jak uprawiać frezje w doniczkach - sadzenie, wymagania, pielęgnacja

2021-04-23 10:16
Frezje
Autor: GettyImages Frezje zaskakują liczbą atrakcyjnych odmian o różnej budowie kwiatów i ich barwie

Frezja to roślina o pachnących kwiatach, uprawiana głównie w szklarniach na kwiat cięty. Podpowiadamy, jak uprawiać frezje w doniczkach na balkonach, tarasach i w domu. Frezja w doniczce: sadzenie, uprawa, pielęgnacja - poradnik.

Urocze kwiaty frezji rzadko spotkamy w ogrodach, za to doskonale znamy je z kwiaciarni i wystaw sklepowych. Do niedawna nieco zapomniane i traktowane jako relikt przeszłości, w ostatnim czasie znów powróciły do łask, by ponownie zachwycać nas swoją urodą. Wcześniej dostępne jedynie w kilku kolorach, obecnie frezje zaskakują liczbą atrakcyjnych odmian o różnej budowie kwiatów (pojedyncze, podwójne, pełne) i ich barwie (białe, żółte, czerwone, pomarańczowe, kremowe, fioletowe, łososiowe, różowe, dwukolorowe).

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty

Frezje pochodzą z Afryki Południowej, gdzie zasiedlają obszary, na których panują dwie pory roku: sucha i gorąca oraz zimna i wilgotna. Chcąc przetrwać w takich warunkach, rośliny musiały dostosować do nich swój cykl życiowy, dlatego podczas okresu suchego i gorącego zwykle odpoczywają, a w porze wilgotnej i chłodnej rosną oraz kwitną. Wprawdzie w uprawie nie spotyka się frezji w postaci czystego gatunku, gdyż znacznie atrakcyjniejsze są ich hodowlane mieszańce, ale warunki, z których się wywodzą, mogą być dla nas cenną wskazówką podczas uprawy.

Z racji swoich szczególnych upodobań, frezje niezbyt dobrze radzą sobie w ogrodzie (w gruncie), za to z powodzeniem mogą być uprawiane w doniczkach. Jeśli jednak chcemy doczekać się ich pięknych kwiatów, musimy zadbać o nie we właściwy sposób, inaczej możemy się mocno rozczarować.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać frezje w ogrodzie

Uprawa frezji w doniczkach - sadzenie bulw

Sadzenie bulw frezji. Przede wszystkim do sadzenia wybierzmy zdrowe, jędrne, nieprzesuszone bulwy, które dadzą początek pięknym i dorodnym roślinom. Po zakupie bulwy należy posadzić do dużej donicy (średnica oraz wysokość: dla 5-10 roślin to około 30 cm) wypełnionej żyznym, przepuszczalnym, próchniczym podłożem. Sadzimy na głębokość 5-6 cm. W zależności od tego, kiedy chcemy otrzymać kwiaty, bulwy możemy sadzić w dwóch terminach. Posadzone wczesną jesienią (początek września) i przechowywane w widnym, chłodnym pomieszczeniu (8-10 st. C), przez zimę się ukorzenią i rozwiną liście, a wiosną (w maju) wydadzą kwiaty. Posadzone natomiast na przedwiośniu (w lutym-marcu) zakwitną późną wiosną bądź latem (w czerwcu-lipcu).

>>Przeczytaj też: Sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów do doniczek i skrzynek

Frezje w doniczkach
Autor: GettyImages Uprawiając frezje w doniczkach trzeba wykazać się dużą cierpliwością, gdyż od chwili posadzenia cebul do momentu zawiązania pąków kwiatowych może minąć nawet kilka miesięcy

Frezje w doniczkach - wymagania uprawowe i pielęgnacja

  • Temperatura dla frezji

Zaraz po posadzeniu bulw frezje wymagają kilku tygodni chłodu (temperatur 5-10 st. C) i dużo światła. W czasie zawiązywania pąków kwiatowych temperatura powinna wynosić 12-14 st. C. Jeśli rośliny będą narażone na zbyt wysokie temperatury powietrza i podłoża (szczególnie, gdy podłoże jest za ciepłe) lub niedostatek światła, mogą nie zawiązać pąków kwiatowych i nie zakwitnąć, gdyż ich naturalny cykl rozwojowy zostanie zaburzony. Wyższe temperatury są roślinie potrzebne dopiero podczas kwitnienia, ale nawet wtedy nie powinny przekraczać około 20 st. C.

  • Wymagania świetlne frezji

Problemem w uprawie frezji w doniczkach może być też osiągniecie kompromisu miedzy odpowiednią ilością światła a właściwą temperaturą, gdyż spora dawka światła, jakiej frezje potrzebują podczas rozwoju, nie idzie zwykle w parze z chłodnym podłożem i powietrzem, dlatego to właśnie niedostosowanie temperatury do ilości światła jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń.

  • Wilgotność powietrza dla frezji

Kolejny problem to dostatecznie wysoka wilgotność powietrza, gdyż frezje w okresie wiązania pąków kwiatowych potrzebują nie tylko sporo światła i umiarkowanej temperatury, ale też dużej wilgotności powietrza. Po posadzeniu do doniczek bulwy najlepiej wystawić wiosną (kwiecień-maj) na zewnątrz, gdyż panujące w tym czasie warunki atmosferyczne będą najbardziej zbliżone do tych, jakie rośliny mają w swoim naturalnym środowisku (dużo światła, niezbyt wysoka temperatura i spora wilgotność powietrza).

>>Przeczytaj też: Ogród w pojemnikach: jakie rośliny sadzić w donicach

Uprawiając frezje powinniśmy jednak wykazać się dużą cierpliwością, gdyż od chwili posadzenia cebul do momentu zawiązania pąków kwiatowych może minąć nawet 5-9 miesięcy, podczas których będziemy oglądać wyłącznie zielone, mieczowate, wąskie liście. Szanse na powodzenie uprawy i doczekanie się kwiatów możemy zwiększyć, wybierając cebule preparowane, które przez producenta zostały wcześniej poddane specjalnym zabiegom, pozwalającym przyspieszyć ich wegetację i kwitnienie (preparowanie cebul to zabieg polegający na przetrzymywaniu ich przez kilka miesięcy w różnych temperaturach: początkowo wysokiej, a potem niskiej).

  • Podpory dla frezji

Kiedy już wreszcie doczekamy się pięknych kwiatów frezji, możemy cieszyć się ich urodą jako roślin doniczkowych lub potraktować je jako kwiaty cięte. Gdy postanowimy zostawić je w doniczce, będziemy jednak musieli zapewnić im odpowiednie podpory, gdyż w zależności od odmiany osiągają 50-80 cm wysokości i często się pokładają, a pędy kwiatowe deformują.

  • Okres spoczynku frezji

Po przekwitnieniu rośliny pozostawiamy w doniczce aż do czasu, gdy same zaczną zasuszać liście. Jesienią stopniowo zaprzestajemy podlewania roślin, a donice z cebulkami ponownie umieszczamy w chłodnym i widnym pomieszczeniu, zapewniając im niezbędny okres spoczynku.

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE