Jak uprawiać frezje w doniczkach: sadzenie, wymagania, pielęgnacja

Frezja to roślina o pachnących kwiatach, uprawiana głównie w szklarniach na kwiat cięty. Podpowiadamy, jak uprawiać frezje w doniczkach na balkonach, tarasach i w domu. Frezja w doniczce: sadzenie, uprawa, pielęgnacja - poradnik.

Urocze kwiaty frezji rzadko spotkamy w ogrodach, za to doskonale znamy je z kwiaciarni i wystaw sklepowych. Do niedawna nieco zapomniane i traktowane jako relikt przeszłości, w ostatnim czasie znów powróciły do łask, by ponownie zachwycać nas swoją urodą. Wcześniej dostępne jedynie w kilku kolorach, obecnie frezje zaskakują liczbą atrakcyjnych odmian o różnej budowie kwiatów (pojedyncze, podwójne, pełne) i ich barwie (białe, żółte, czerwone, pomarańczowe, kremowe, fioletowe, łososiowe, różowe, dwukolorowe).

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty

Frezje pochodzą z Afryki Południowej, gdzie zasiedlają obszary, na których panują dwie pory roku: sucha i gorąca oraz zimna i wilgotna. Chcąc przetrwać w takich warunkach, rośliny musiały dostosować do nich swój cykl życiowy, dlatego podczas okresu suchego i gorącego zwykle odpoczywają, a w porze wilgotnej i chłodnej rosną oraz kwitną. Wprawdzie w uprawie nie spotyka się frezji w postaci czystego gatunku, gdyż znacznie atrakcyjniejsze są ich hodowlane mieszańce, ale warunki, z których się wywodzą, mogą być dla nas cenną wskazówką podczas uprawy.

Z racji swoich szczególnych upodobań, frezje niezbyt dobrze radzą sobie w ogrodzie (w gruncie), za to z powodzeniem mogą być uprawiane w doniczkach. Jeśli jednak chcemy doczekać się ich pięknych kwiatów, musimy zadbać o nie we właściwy sposób, inaczej możemy się mocno rozczarować.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać frezje w ogrodzie

Uprawa frezji w doniczkach - sadzenie bulw

Sadzenie bulw. Przede wszystkim do sadzenia wybierzmy zdrowe, jędrne, nieprzesuszone bulwy, które dadzą początek pięknym i dorodnym roślinom. Po zakupie bulwy należy posadzić do dużej donicy (średnica oraz wysokość: dla 5-10 roślin to około 30 cm) wypełnionej żyznym, przepuszczalnym, próchniczym podłożem. Sadzimy na głębokość 5-6 cm. W zależności od tego, kiedy chcemy otrzymać kwiaty, bulwy możemy sadzić w dwóch terminach. Posadzone wczesną jesienią (początek września) i przechowywane w widnym, chłodnym pomieszczeniu (8-10 st. C), przez zimę się ukorzenią i rozwiną liście, a wiosną (w maju) wydadzą kwiaty. Posadzone natomiast na przedwiośniu (w lutym-marcu) zakwitną późną wiosną bądź latem (w czerwcu-lipcu).

>>Przeczytaj też: Sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów do doniczek i skrzynek

Wymagania uprawowe i pielęgnacja frezji w doniczkach

Temperatura. Zaraz po posadzeniu bulw frezje wymagają kilku tygodni chłodu (temperatur 5-10 st. C) i dużo światła. W czasie zawiązywania pąków kwiatowych temperatura powinna wynosić 12-14 st. C. Jeśli rośliny będą narażone na zbyt wysokie temperatury powietrza i podłoża (szczególnie, gdy podłoże jest za ciepłe) lub niedostatek światła, mogą nie zawiązać pąków kwiatowych i nie zakwitnąć, gdyż ich naturalny cykl rozwojowy zostanie zaburzony. Wyższe temperatury są roślinie potrzebne dopiero podczas kwitnienia, ale nawet wtedy nie powinny przekraczać około 20 st. C.

Światło. Problemem w uprawie roślin może być też osiągniecie kompromisu miedzy odpowiednią ilością światła a właściwą temperaturą, gdyż spora dawka światła, jakiej frezje potrzebują podczas rozwoju, nie idzie zwykle w parze z chłodnym podłożem i powietrzem, dlatego to właśnie niedostosowanie temperatury do ilości światła jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń.

Wilgotność powietrza. Kolejny problem to dostatecznie wysoka wilgotność powietrza, gdyż frezje w okresie wiązania pąków kwiatowych potrzebują nie tylko sporo światła i umiarkowanej temperatury, ale też dużej wilgotności powietrza. Po posadzeniu do doniczek bulwy najlepiej wystawić wiosną (kwiecień-maj) na zewnątrz, gdyż panujące w tym czasie warunki atmosferyczne będą najbardziej zbliżone do tych, jakie rośliny mają w swoim naturalnym środowisku (dużo światła, niezbyt wysoka temperatura i spora wilgotność powietrza).

>>Przeczytaj też: Ogród w pojemnikach: jakie rośliny sadzić w donicach

Uprawiając frezje powinniśmy jednak wykazać się dużą cierpliwością, gdyż od chwili posadzenia cebul do momentu zawiązania pąków kwiatowych może minąć nawet 5-9 miesięcy, podczas których będziemy oglądać wyłącznie zielone, mieczowate, wąskie liście.
Szanse na powodzenie uprawy i doczekanie się kwiatów możemy zwiększyć, wybierając cebule preparowane, które przez producenta zostały wcześniej poddane specjalnym zabiegom, pozwalającym przyspieszyć ich wegetację i kwitnienie (preparowanie cebul to zabieg polegający na przetrzymywaniu ich przez kilka miesięcy w różnych temperaturach: początkowo wysokiej, a potem niskiej).

Podpory. Kiedy już wreszcie doczekamy się pięknych kwiatów frezji, możemy cieszyć się ich urodą jako roślin doniczkowych lub potraktować je jako kwiaty cięte. Gdy postanowimy zostawić je w doniczce, będziemy jednak musieli zapewnić im odpowiednie podpory, gdyż w zależności od odmiany osiągają 50-80 cm wysokości i często sie pokładają, a pędy kwiatowe deformują.

Okres spoczynku. Po przekwitnieniu rośliny pozostawiamy w doniczce aż do czasu, gdy same zaczną zasuszać liście. Jesienią stopniowo zaprzestajemy podlewania roślin, a donice z cebulkami ponownie umieszczamy w chłodnym i widnym pomieszczeniu, zapewniając im niezbędny okres spoczynku.

Frezje w doniczce
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE