Lilie - podział lilii na grupy. Gatunki i odmiany lilii

2021-07-22 10:12
Lilie orientalne
Autor: GettyImages Lilie orientalne wykształcają ogromne, często intensywnie pachnące kwiaty

Lilie to jedne z najbardziej efektownych kwiatów ogrodowych. Podobają się nam lilie, głównie z powodu ogromnych kwiatostanów, zróżnicowanych kolorystycznie. Poza tym niektóre odmiany lilii mają piękny zapach. Dowiedz się, na jakie grupy podzielono lilie.

Lilie uważane są za jednej z najładniejszych kwiatów w ogrodzie. Większość uprawianych obecnie lilii to odmiany ogrodowe, uzyskane przez hodowców w wyniku wielokrotnego krzyżowania gatunków botanicznych.

Na stanowiskach naturalnych lilie występują jedynie na półkuli północnej – głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Warunkiem ich kwitnienia jest okresowe przechłodzenie cebul, dlatego w cieplejszym klimacie rosną jedynie wysoko w górach.

Gatunki lilii

Gatunki botaniczne, których odkryto około 120, z reguły posiadają dość wysokie wymagania uprawowe, związane ze specyfiką naturalnego siedliska. Tylko niektóre z tych odmian lilii z powodzeniem udają się w zwykłych warunkach ogrodowych. Ciekawym wyglądem i dużą witalnością cechują się m.in.

  • lilia tygrysia (Lilium tigrinum, czyli popularne „smolinosy”),
  • lilia biała (Lilium candidum),
  • lilia Henry’ego (Lilium henryi),
  • pięknie pachnąca lilia królewska (Lilium regale).

>>Przeczytaj też: Które lilie trzeba wykopywać na zimę

Lilia królewska
Autor: GettyImages Lilia królewska (Lilium regale)

Lilie - podział lilii na grupy

Lilie hodowlane, wyselekcjonowane ze względu na piękne kwiaty oraz tolerancję w stosunku do warunków glebowych podzielono na grupy, których nazwy pochodzą od gatunków wyjściowych. Najważniejsze grupy lilii to:

  • mieszańce azjatyckie - lilie o dużej odporności odnośnie warunków glebowych i klimatycznych, tolerujące mroźne zimy. Ich ważną cechą jest bardzo zróżnicowana kolorystyka: są tutaj lilie o czystych, jaskrawych barwach, a także odmiany pastelowe, również dwukolorowe i nakrapiane. Lilie z tej grupy kwitną w końcu czerwca i w lipcu. Preferują stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną również w półcieniu;
  • mieszańce orientalne - te lilie pochodzą od gatunków występujących w Japonii. Wykształcają ogromne, często intensywnie pachnące kwiaty. Dominujące kolory dla tej grupy lilii to biały i różowy. Lilie orientalne są zazwyczaj dość wrażliwe na mróz – na zimę wymagają solidnego okrycia lub wykopania i przechowywania w zimnej piwnicy. Za to świetnie sprawdzają się w uprawie szklarniowej na kwiat cięty. W ogrodzie kwitną w sierpniu. Są delikatne – najlepiej rosną w półcieniu;
  • mieszańce trąbkowe - powstały na bazie lilii znalezionych na terenie Chin. Są to okazałe rośliny, w dobrych warunkach osiągające nawet ponad 2 m wysokości. Te lilie tworzą charakterystyczne kwiaty o wydłużonych kielichach, często pięknie pachną. Kwitną na przełomie lipca i sierpnia. Bez wątpienia lilie należą do ogrodowej arystokracji;
  • mieszańce longiflorum - to lilie, których gatunki wyjściowe dla tej grupy pochodzą z terenów o cieplejszym klimacie, dlatego w naszych ogrodach rośliny te nie występują zbyt często. Lilie z tej grupy wykształcają kwiaty o kształcie trąbkowym.

Przeczytaj też: Lilie drzewiaste (orienpety) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Kolejnym krokiem w uprawie lilii stało się uzyskanie krzyżówek międzygrupowych. Stąd też w opisie niektórych odmian lilii znajdujemy dwuliterowe skróty, np.

  • OT – co oznacza, że lilia powstała po skrzyżowaniu wybranych odmian z grupy orientalnych i trąbkowych,
  • LA – grupa lilii longiflorum i mieszańców azjatyckich. Te nowe lilie odznaczają się ogromnymi kwiatami, jednakże nie są zbyt odporne na trudniejsze warunki atmosferyczne, najlepiej rosną w warunkach szklarniowych.

Odmiany lilii

Bogactwo dostępnych odmian lilii (jest ich kilka tysięcy) sprawia, że z łatwością można dopasować je do założeń ogrodowych, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i w odniesieniu do pokroju roślin. Najniższe odmiany lilii (na przykład osiągające 30-40 cm azjatyckie lilie z grupy Pixie) świetnie nadają się również do uprawy doniczkowej z przeznaczeniem na balkony i tarasy. Wszystkie lilie charakteryzują się długą trwałością jako kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Kiedy sadzić lilie

Lilie rozmnażanie

Lilie rozmnażają się przez cebule przybyszowe, które wystarczy jedynie oddzielić od cebuli matecznej. Niektóre lilie mają także zdolność tworzenia małych cebulek w kątach liści. Są i takie lilie, które łatwo wykształcają nasiona. Przy odrobinie cierpliwości, w warunkach przydomowych ogrodów, po kilku latach uprawy lilii można z nich uzyskać kwitnące rośliny. W ten sposób powstać mogą całkiem nowe odmiany. Lilie to kwiaty zarówno dla zaangażowanych hobbystów, jak i zabieganych weekendowych ogrodników – najważniejsze, aby wybrać gatunki i odmiany odpowiadające naszym potrzebom i możliwościom.

>>Przeczytaj też: Lilie w ogrodzie: jak sadzić i pielęgnować lilie

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE