Lilie w doniczkach - jak uprawiać i pielęgnować? [Porada eksperta]

2018-04-17 13:55

Kupiłam cebulki lilii. Czy mogę posadzić je w domu i czy będą rosły w doniczce na parapecie? Jak się do tego zabrać i jak je pielęgnować? W jakim miejscu będą najlepiej rosły?

Lilie w doniczkach - jak uprawiać i pielęgnować?
Autor: Archiwum serwisu
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Lilie doskonale sprawdzają się jako dekoracyjne rośliny doniczkowe, pod warunkiem, że są to o odmiany karłowe lub dość niskie. Wysokie odmiany lilii nie sprawdzą się w uprawie doniczkowej, ze względu na możliwość przewracania lub łamania się pędów. Jeśli mamy już cebule lilii, należy zaopatrzyć się w doniczkę o wysokości min. 30-40 cm, ponieważ cebule lilii sadzi się dość głęboko. Pamiętajmy o otworach w dnie, które pozwolą swobodnie odpływać nadmiarowi wody. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne - najlepsza będzie ziemia ogrodowa z domieszką torfu i piasku, o pH około 6,5. Do podłoża warto dodać odrobinę nawozu, np. Azofoski. Do doniczki o średnicy 14-17 cm sadzimy 3 cebule o obwodzie 11-14 cm. Na dno sypiemy cienką warstwę podłoża (2-3 cm), umieszczamy cebule wierzchołkami skierowane lekko na boki i napełniamy doniczkę pozostałym podłożem. Taki sposób sadzenia cebul lilii pozwoli na wykształcenie silnych korzeni pędowych i uzyskanie ładnego pokroju roślin. Po posadzeniu należy cebule umiarkowanie podlać i na pierwsze 3-4 tygodnie zapewnić im temperaturę 9-13 st. C, co zapewni wykształcenie silnego systemu korzeniowego (przy sprzyjających warunkach możemy wystawić doniczkę na wiosenne "chłody"). Po tym czasie przenosimy doniczkę na słoneczny parapet okienny. Należy jednak pamiętać, że temperatura uprawy nie powinna przekraczać 22-25 st. C, bo może to spowodować przypalenie liści. Do uprawy konieczna jest duża ilość światła, co zapobiegnie zbytniemu wydłużaniu się pędów oraz zapewni ładne wybarwienie liści i kwiatów. Przez cały okres uprawy rośliny należy regularnie podlewać, utrzymując stale lekko wilgotne podłoże. Jeśli do podłoża podczas sadzenia dodaliśmy nawóz, wtedy nawożenie w pozostałej części sezonu nie jest już konieczne. Pierwsze kwiaty powinniśmy uzyskać po 60-90 dniach (dla mieszańców azjatyckich) lub 80-200 dniach (dla odmian orientalnych ) od momentu sadzenia cebul. Lilie w doniczkach doskonale nadają się do dekoracji balkonów bądź tarasów.

>>Przeczytaj też: Lilie uprawa i odmiany. Podział lilii na grupy

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.