Lilie: czy cebule lilii trzeba wykopywać przed zimą?

Lilie to jedne z najpiękniejszych kwiatów zdobiących nasze ogrody. Często zastanawiamy się, czy cebule lilii zimują w gruncie? A może na zimę trzeba je wykopywać?

Większość uprawianych w ogrodach gatunków lilii dobrze znosi nasz klimat i nie trzeba ich co roku wykopywać. Zimą, kiedy temperatura spadnie do około -5°C i ziemia lekko zamarznie, wystarczy przykryć rabatę torfem, liśćmi lub gałązkami świerka.

Lilie nie powinny jednak zbyt długo rosnąć w tym samym miejscu - po kilku latach uprawy w tej samej ziemi zwykle gorzej rosną i słabiej kwitną. Dlatego co trzy lata należy je wykopywać we wrześniu lub na początku października (kiedy zaczną zasychać liście) i najlepiej od razu sadzić w nowym miejscu.

Jakie lilie trzeba wykopywać

Koniecznie co roku należy natomiast wykopywać lilie z grupy tak zwanych mieszańców orientalnych, gdyż są wrażliwe na mróz. Kupując lilie, trzeba się więc upewnić, czy należą do tej grupy - jest to zwykle podane na opakowaniu (lilie z grupy orientalnych można poznać po tym, że mają ogromne kwiaty średnicy powyżej 25 cm, często sprzedawane są w kwiaciarniach). Cebule lilii są bardzo delikatne i łatwo przesychają, dlatego najlepiej przechowywać je w pojemnikach przesypane torfem, korą lub trocinami. W pomieszczeniu, w którym trzymane są cebule lilii, powinna być temperatura 2-4°C - cebule przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze z reguły słabiej kwitną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
podlasianka
|

ja od ix lat hoduje lilię i nigdy nie wykopuję, kwitną i rosną przepięknie...

Anonymous
|

lilie trzeba wykopywać

Ela Kraków
|

dziękuję za wiadomości!!!Marunka