Kiedy sadzić lilie. Sadzenie cebul lilii do gruntu

2021-09-09 10:21
Sadzenie cebul lilii
Autor: GettyImages Aby lilie dobrze się przyjęły, warto starannie wybrać cebulki przed posadzeniem

Lilie należą do najpopularniejszych i najpiękniejszych kwitnących roślin cebulowych, uprawianych zarówno w ogrodach, jak i w pojemnikach. Powodzenie uprawy lilii w dużej mierze zależy od prawidłowego posadzenia cebulek i wybrania odpowiedniego stanowiska. Kiedy sadzić lilie i jak to robić?

Na świecie uprawianych jest kilkadziesiąt gatunków lilii o różnorodnych barwach i budowie. Z tego względu podzielono je na kilka grup, a wśród nich do najczęściej uprawianych należą:

  • mieszańce azjatyckie – liczna i najbardziej popularna grupa odmian ogrodowych o atrakcyjnych i zróżnicowanych barwach kwiatów, okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia,
  • mieszańce trąbkowe – odmiany o charakterystycznych, dużych i pachnących kwiatach,
  • mieszańce orientalne – uważane za najbardziej efektowne i dekoracyjne; są wrażliwe na niskie temperatury.

Sadzenie lilii: stanowisko i podłoże

Lilie lubią miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od silnego wiatru, ale bardzo dobrze czują się także na stanowiskach półcienistych, gdzie dociera do nich rozproszone światło. Najlepiej będą rosły w żyznym i próchnicznym podłożu, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Trzeba także pamiętać, że do uprawy lilii konieczna jest przepuszczalna gleba, ponieważ nie tolerują one nadmiaru wilgoci i zastoisk wody. Z tego względu, na glebach cięższych lub w miejscach gdzie może gromadzić się woda, warto posadzić cebulki lilii na podwyższeniu lub usypanych kopczykach, aby po ulewnych deszczach nadmiar wody był regularnie odprowadzany.

Kalendarz sadzenia roślin cebulowych: jakie cebulki sadzimy wiosną, a jakie jesienią >>>

Jak wybierać cebulki lilii do sadzenia?

Aby lilie po posadzeniu jak najlepiej się przyjęły, a później ładnie zakwitły, warto starannie wybrać cebulki przed posadzeniem. Trzeba zwrócić uwagę, by cebulki nie były uszkodzone, miękkie lub z oznakami chorób (ciemne plamy, zagłębienia itp.).

Cebule kwiatowe jesienne, wiosenne – jak wybierać i kupować cebule kwiatowe >>>

Sadzenie cebul lilii
Autor: GettyImages Najlepszym terminem sadzenia cebul lilii, które zimują w gruncie, jest przełom września i października

Kiedy i jak sadzić cebulki lilii?

Gatunki, a nawet poszczególne odmiany lilii różnią się terminem kwitnienia, co z kolei determinuje termin sadzenia cebulek lilii do gruntu. Zazwyczaj stosuje się dwa terminy sadzenia lilii: wiosenny i jesienny.

  • wiosenny (od połowy kwietnia do początku maja) jest polecany szczególnie w przypadku odmian późno kwitnących latem;
  • jesienny - najczęściej stosowany termin sadzenia cebul większości gatunków lilii - wczesna jesień (od września do drugiej dekady października).

Wyjątkiem jest lilia biała, którą zaleca się sadzić pod koniec lata – już na przełomie sierpnia i września.

Lilie posadzone jesienią warto okryć na zimę np. torfem, stroiszem lub dodatkowo (w czasie mrozów) słomą lub liśćmi.

Bardzo ważna jest głębokość sadzenia cebul lilii i zazwyczaj powinna ona być równa 2-3-krotności jej wysokości (cebulkę lilii białej sadzimy płycej - na głębokość do 5 cm). Innym stosowanym sposobem określenia głębokości sadzenia cebulek lilii jest odniesienie się do ich obwodu - głębokość sadzenia powinna równać się obwodowi cebulki.

Cebule lilii sadzimy do wcześniej wykopanego dołka (o głębokości 20-30 cm), an dno którego wsypujemy co najmniej kilkucentymetrową warstwę materiału drenującego (np. grubego żwiru). Następnie wypełniamy dołek odpowiednim podłożem (np. mieszanką piasku, ziemi ogrodowej i przerobionego kompostu w proporcjach 1:1:1) i dopiero sadzimy cebulki. Gdy sadzimy większą ilość cebulek, warto zachować rozsądną rozstawę miedzy nimi, np. 15-20 cm. Po posadzeniu zawsze podlewamy posadzone rośliny.

Przed posadzeniem cebulek lilii trzeba oczyścić podłoże, czyli przede wszystkim usunąć chwasty i rozluźnić (spulchnić) podłoże. W przypadku bardzo luźnej, piaszczystej gleby, lepiej posadzić cebulki nieco głębiej.

Zazwyczaj cebulki lilii pozostają w gruncie przez kilka lat i nie są wykopywane po przekwitnięciu kwiatów. Gdy po kilku sezonach rośliny zaczną coraz słabiej kwitnąć, należy przesadzić cebulki na nowe miejsce, albo całkowicie je wymienić na nowe.

Przeczytaj też:

Lilie w doniczkach – ozdoba balkonu i tarasu. Jak uprawiać lilie w pojemnikach? >>>

Szkodniki lilii ogrodowych - objawy żerowania, zwalczanie >>>

Cebulki lilii
Autor: www.thinkstockphotos.com Lilie najlepiej będą rosły w żyznym i próchnicznym podłożu
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE