Szkodniki lilii ogrodowych. Poznaj poskrzypkę liliową i dowiedz się, jak ją zwalczać

2024-06-17 14:05

Miłośnicy lilii z pewnością nie raz zetknęli się z problemem wygryzionych dziur w liściach i pąkach kwiatowych. Takie objawy to najpewniej oznaki żerowania najgroźniejszego szkodnika lilii, charakterystycznego czerwonego chrząszcza – poskrzypki liliowej. Jak zwalczać poskrzypkę i inne szkodniki lilii?

Szkodniki lilii
Autor: GettyImages Do najczęstszych szkodników atakujących lilie należą poskrzypka liliowa i mszyce

Szkodniki lilii: poskrzypka liliowa

Poskrzypka liliowa, która uszkadza liście, pędy oraz paki kwiatowe, powodując nierzadko brak kwitnienia i osłabienie roślin jest łatwa do rozpoznania. Charakterystyczna jest czerwonawa (określana także jako ceglasta) barwa pokryw tego ośmiomilimetrowego chrząszcza z rodziny stonkowatych, który żeruje i rozmnaża się liliach od wczesnej wiosny aż do połowy lata. Druga charakterystyczna cecha, po której łatwo zidentyfikować obecność poskrzypki, to charakterystyczny skrzypiący, piszczący dźwięk jaki wydaje ona pocierając odwłokiem o pokrywy – stąd polska nazwa owada. Zauważyć można także pomarańczowo-brązowe larwy z ciemną główką, okryte charakterystycznym lepkim śluzem oraz czerwonawe jaja poskrzypki. Najgroźniejsze dla roślin jest żerowanie i uszkodzenia powodowane przez larwy i owady dorosłe.

Lilie to nie jedyne rośliny, na których lubi żerować poskrzypka i spotkamy ja także na konwalii majowej, kokoryczce wielokwiatowej, czy na szachownicach. Dorosłe samice składają jaja (pojedynczo lub w grupach) od maja do lipca, a rozwój zarodkowy trwa od 6 do 12 dni. Powstałe z jaj larwy przepoczwarczają się w glebie, a dojrzałe, dorosłe osobniki zimują w ściółce lub wierzchniej warstwie gleby.

Poskrzypka liliowa
Autor: GettyImages Larwy i osobniki dorosłe poskrzypki liliowej wygryzają dziury w liściach i pąkach

Szkodniki lilii - zwalczanie poskrzypki na liliach

Pierwszą, najlepszą reakcją, po zauważeniu czerwonych chrząszczy może być ich ręczne wyłapywanie i usuwanie z upraw lilii. Jednak można stosować tę metodę przy niewielkiej liczbie roślin i wymaga ona stałego monitorowania roślin niemal przez cały sezon oraz niszczenia na bieżąco nie tylko chrząszczy, ale też larw i jaj, co nie zawsze jest możliwe. Przy większym nasileniu żerowania poskrzypki, lepiej sięgnąć po preparaty zwalczające szkodnika. Najlepiej wybrać środki o jak najszerszym zakresie działania, np. nowoczesne, o działaniu wgłębnym i systemicznym, czyli wnikające do tkanek roślin i krążące w nich przez określony czas, eliminując przy okazji szkodniki żywiące się fragmentami roślin. Takie środki działają skuteczniej, ponieważ działają nie tylko wtedy, kiedy opryskamy nimi szkodniki, ale też w późniejszym czasie, kiedy zerują na roślinach. Polecanymi preparatami z tej grupy są POLYSECT (dostępny w formie sprayu lub koncentratu do sporządzania roztworu wodnego) oraz MOSPILAN. Ponadto, poskrzypkę można zwalczać także preparatami przeciwko szkodnikom gryzącym, np. popularnym środkiem DECIS. Opryski zwalczające poskrzypkę najlepiej wykonywać, kiedy zauważymy pierwsze czerwone chrząszcze na liliach i powtórzyć 2-3 krotnie co 10-14 dni.

Ekologiczne środki ochrony roślin PRZEPISY. Jak chronić rośliny ogrodowe przed chorobami i szkodnikami >>>

Mszyce
Autor: GettyImages Mszyce to szkodniki, które żerują również na liliowcach

Szkodniki lilii: mszyce

Niestety na liliach można spotkać nie tylko poskrzypkę, ponieważ chętnie żerują na niej też inne powszechne szkodniki roślin, czyli mszyce. Zwalczanie mszyc jest podwójnie istotne, ponieważ nie tylko uszkadzają i osłabiają rośliny, ale także przenoszą groźne, trudne do zwalczenia choroby wirusowe lilii. Objawy wiroz to najczęściej poskręcane, nienaturalnie odbarwione liście, na których widać też charakterystyczne ciemne lub jasne smugi. Mszyce atakują wiele popularnych roślin cebulowych lub bulwiastych – obok lilii są to np. tulipany, irysy i dalie. Widoczne na liściach i pąkach brunatne kolonie tych szkodników wysysają soki z liści i pędów, powodują ich zniekształcanie i osłabienie całych roślin. Jeśli zauważymy na liliach pierwsze mszyce, które mogą żerować już od wiosny, warto wykonać opryski specjalnymi preparatami do zwalczania tych owadów. Mogą to być wspomniane preparaty MOSPILAN lub DECIS OGRÓD, a także KARATE lub KARATE GOLD oraz ABC NA MSZYCE AL (preparat do użytku amatorskiego, np. do lilii uprawianych w donicach i pojemnikach). Zabiegi można powtarzać po pojawieniu się kolejnych pokoleń mszyc, które bardzo szybko się rozmnażają niemal przez cały sezon.

Szkodniki lilii
Autor: GettyImages Żerujące na liliach szkodniki zmniejszają atrakcyjność rośliny
Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają