Które lilie wykopać przed zimą? Oto kompleksowy przewodnik dotyczący przechowywania

2024-10-15 15:17

Większość ogrodowych gatunków lilii nie wymaga wykopywania na zimę, ale warto zabezpieczyć je przed mrozem. Jak zadbać o lilie przed zimą? Które z nich wymagają wykopania i przechowywania, a które zimują w gruncie?

Spis treści

  1. Czy lilie zimują w gruncie?
  2. Które lilie lepiej wykopać przed zimą i kiedy to zrobić?
  3. Jak i gdzie przechowywać wykopane cebule lilii?
  4. O czym trzeba pamiętać podczas przechowywania cebulek lilii?

Czy lilie zimują w gruncie?

Najpopularniejsze ogrodowe odmiany lilii dobrze zimują, dlatego mogą pozostać w gruncie na zimę. Mimo iż cebulki lilii w większości wypadków nie wymagają wykopywania na zimę, lepiej zawsze zabezpieczyć je przed mrozem (kiedy temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza). Można to zrobić w prosty sposób, np. okrywając glebę, gdzie rosną lilie ściółką, suchymi liśćmi, torfem lub stroiszem (gałązkami świerka lub jodły).

Warto pamiętać, że cebulki lilii nie lubią pozostawać w jednym miejscu dłużej niż 2-3 lata, dlatego po tym czasie, warto je wykopać, oczyścić, skrócić nieco korzenie i posadzić w nowym miejscu, aby dalej obficie kwitły.

Które lilie lepiej wykopać przed zimą i kiedy to zrobić?

Do bardziej wrażliwych na mróz należą tzw. lilie orientalne, które są często uprawiane i wyróżniają się pięknymi, dużymi kwiatami. Choć producenci określają ich mrozoodporność jako dobrą, lepiej wykopać ich cebulki, szczególnie jeśli zapowiada się mroźna, bezśnieżna zima. Cebule, które przesadzamy na inne miejsce lub wymagające przechowywania, najkorzystniej jest wykopać we wrześniu lub na początku października (kiedy liście zaczną zasychać).

Przeczytaj też: Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków - poradnik. Kiedy wykopywać mieczyki

Cebule lilii
Autor: GettyImages Przechowywane cebule lilii należy systematycznie przeglądać i w razie konieczności usuwać te, które mają oznaki chorób, są wyschnięte lub gnijące

Jak i gdzie przechowywać wykopane cebule lilii?

Wykopane cebule lilii należy dokładnie oczyścić i osuszyć, a następnie umieścić w papierowych torbach, jutowych lub lnianych workach albo w ażurowych skrzynkach (lub innych przewiewnych pojemnikach), przesypać lekko wilgotnym torfem, piaskiem, trocinami lub korą i przechowywać w tzw. zimnych pomieszczeniach, gdzie panuje optymalna do przechowywania temperatura, czyli 4-5 st. C. Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 10 st. C (cebule przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze słabiej kwitną) .

Miejscem często wykorzystywanym do przechowywania cebulek lilii (i innych kwiatów cebulowych) w czasie zimy są piwnice, altany, garaże, komórki lub szopy. W takim przypadku należy zadbać o to, by temperatura nie spadała tam poniżej 2 st. C.

Aby zapewnić jak największą sterylność przechowywania, stosowany do przesypywania cebulek torf lub piasek, najlepiej kupić z pewnego źródła. Można także domowym sposobem odkazić posiadany torf lub piasek przez poddanie go działaniu wysokiej temperatury w piekarniku – zabieg ten zabije większość bakterii i grzybów.

Przed przeniesieniem do przechowalni, oczyszczone cebulki lilii można także zaprawić preparatem grzybobójczym, co korzystnie wpłynie na przechowywanie i wypuszczenie pędów wiosną.

Cebulki lilii umieszczane w skrzynkach najlepiej układać warstwami, przekładając każdą z nich papierem (np. gazetą) lub tkaniną (np. jutą). Wskazane jest także, by w miarę możliwości cebulki na każdej warstwie nie stykały się ze sobą.

Warto dokładnie oznakować i opisać przechowywane cebule (odmiana, kolor kwiatów), by ułatwić ich sadzenie wiosną w odpowiednich miejscach.

Przeczytaj też: Lilie - podział lilii na grupy. Gatunki i odmiany lilii

Cebule lilii
Autor: www.thinkstockphotos.com Wykopane, oczyszczone i osuszone cebule lilii można przechowywać np. w ażurowych skrzynkach przesypane trocinami

O czym trzeba pamiętać podczas przechowywania cebulek lilii?

  • Nie powinno się przechowywać cebul kwiatowych razem z owocami i warzywami, które wydzielają etylen, niekorzystnie wpływający na cebulki.
  • Warto dobrze przejrzeć przechowywane cebule, aby te zdrowe nie znalazły się razem z chorymi - porażonymi infekcjami grzybowymi.
  • Nie należy przenosić do przechowalni cebulek kwiatowych zbyt wilgotnych i najpierw (przez około tydzień) powinny być one dobrze podsuszone w pomieszczeniu o nieco wyższej temperaturze. W przeciwnym wypadku, mogą łatwiej ulegać infekcjom grzybowym lub po prostu gnić. Z tego samego powodu w przechowalni nie powinna panować zbyt wysoka wilgotność powietrza lub bardzo zmienna temperatura.
  • Nie można także zapominać o systematycznym przeglądzie przechowywanych zimą cebul. Warto regularnie sprawdzać ich wygląd i w razie konieczności usuwać wszystkie, które mają oznaki chorób, wyschnięte lub gnijące.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: rośliny cebulowe – kiedy je sadzimy?

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają