Kiedy wykopać bulwy mieczyków? Sprawdź optymalny termin

2024-09-03 13:41

Mieczyki to rośliny, których kwiaty zdobią nasze ogrody od lipca do września. W naszym klimacie mieczyki nie zimują w gruncie, dlatego przed zimą trzeba je z ogrodu wykopać. Kiedy i jak wykopywać mieczyki, jak przechować bulwy mieczyków?

Spis treści

  1. Kiedy wykopywać mieczyki?
  2. Jak wykopywać mieczyki?
  3. Co zrobić z wykopanymi cebulkami mieczyków? Jak je przechowywać?

Mieczyki w ogrodzie są jego piękną ozdobą. Zachwycają kolorami kwiatów. Co zrobić, żeby mieczyki w ogrodzie pięknie kwitły, jak są zasady uprawy mieczyków? Czy wykopywanie mieczyków jest konieczne? Podpowiadamy jak i kiedy wykopywać mieczyki.

Kiedy wykopywać mieczyki?

Optymalny termin wykopywania bulw mieczyków przypada na czwarty lub piąty tydzień po kwitnieniu. Zazwyczaj jest to wrzesień, a dla odmian mieczyków kwitnących później – październik. Nie można opóźniać terminu wykopywania mieczyków – ziemia staje się wtedy wilgotna i dość zimna,  a pozostawienie bulw mieczyków w takich warunkach na dłużej sprzyja infekcjom grzybowym, przez co bulwy gorzej się przechowują.

Mieczyki wykopuje się, gdy ich liście zaczynają żółknąć.

Wykopywanie cebul mieczyków
Autor: GettyImages Cebule mieczyków trzeba wykopywać każdego roku przed zimą

Jak wykopywać mieczyki?

Na wykopywanie mieczyków wybierzmy dzień pogodny i suchy – wilgoć sprzyja bowiem rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Mieczyki wykopujemy za pomocą wideł amerykańskich – podważone widłami bulwy delikatnie otrząsamy z ziemi. Zbieramy wszystkie oddzielone bulwki przybyszowe. Po wykopaniu przycinamy pędy 5–10 cm ponad bulwami.

Wykopywanie cebul mieczyków
Autor: GettyImages Mieczyki tworzą bulwki przybyszowe - po wykopaniu i przesuszeniu trzeba te małe bulwki oddzielić od bulwy matecznej - w następnym sezonie wyrosną z nich młode rośliny

Co zrobić z wykopanymi cebulkami mieczyków? Jak je przechowywać?

Po wykopaniu bulwy mieczyków muszą przeschnąć.

  • Należy umieścić je na 5–7 dni w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu (w temperaturze 22–24 st. Celsjusza). Po kilku dniach oczyszczamy bulwy mieczyków z resztek pędów przez ich „wykręcenie”.
  • Po 3-4 tygodniach przesuszone cebule mieczyków należy oczyścić usuwając resztki ziemi, korzeni i łatwo odpadające suche łuski okrywające oraz starą bulwę (mateczną) i rozdzielamy bulwy przybyszowe.
  • Przesuszone bulwy mieczyków należy dokładnie przejrzeć odrzucając wszystkie z objawami chorób, miękkie i spleśniałe.

Tak przygotowane bulwy układamy cienka warstwą w ażurowych skrzynkach, koszyczkach albo otwartych papierowych torbach i wstawiamy do suchego i przewiewnego pomieszczenia o temperaturze 5–8 st. Celsjusza. Warto w okresie przechowywania mieczyków przynajmniej raz w miesiącu przejrzeć bulwy i usunąć chore.

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają