Jak uprawiać mieczyki w ogrodzie? Odkryj najpopularniejsze odmiany
Mieczyki to cenne rośliny ozdobne, zachwycające okazałymi kwiatami! Dowiedz się jak uprawiać mieczyki w ogrodzie i poznaj najpopularniejsze odmiany mieczyka ogrodowego.
Autor: GettyImages
Mieczyki, zwane też gladiolami, od lat cieszą się niezmienną popularnością
Spis treści
- Mieczyki do ogrodu
- Jakie stanowisko dla mieczyków?
- Jaka ziemia dla mieczyków?
- Kiedy sadzić mieczyki do gruntu?
- Kiedy kwitną mieczyki?
- Czy mieczyki zimują? Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków
- Najpopularniejsze odmiany mieczyka ogrodowego
Niewiele roślin ozdobnych może poszczycić się tak okazałym kwiatostanem jak mieczyk ogrodowy (łac. Gladiolus hybridus). Jego uprawa nie należy jednak do najłatwiejszych, bo roślina jest dość wymagająca. Mimo to jej wspaniale kwiatostany z pewnością wynagrodzą wysiłek włożony w pielęgnację.
Mieczyki do ogrodu
Łacińska nazwa mieczyka - Gladiolus - pochodzi od słowa gladius (miecz) i nawiązuje do wyglądu kwiatostanów oraz szablastych liści rośliny. Mieczyki (gladiole) należą do rodziny kosaćcowatych (Irydaceae). Rodzaj mieczyk obejmuje aż 260 gatunków. W ogrodach uprawia się przede wszystkim międzygatunkowe mieszańce o dekoracyjnych kwiatostanach. Do tej pory wyhodowano ogromną liczbę efektownych odmian mieczyków, zróżnicowanych pod względem barwy i formy kwiatów.
Jakie stanowisko dla mieczyków?
Aby mieczyki pięknie zakwitły, musimy dla nich wybrać naprawdę dobre stanowisko. Najlepiej czują się w miejscu ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatrów, gdyż na ogół są roślinami wysokimi i silniejsze podmuchy łatwo mogłyby je uszkodzić. Z tego samego powodu warto przygotować dla nich odpowiednie podpory, stabilizujące sztywne pędy.
Jaka ziemia dla mieczyków?
Mieczyki preferują gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, o odczynie obojętnym (pH 6,5-7) i umiarkowanie wilgotne, gdyż są wrażliwe zarówno na zalanie, jak i na przesuszenie. Dobrze udają się na glebach w drugim roku po oborniku, a w czasie wegetacji oczekują dodatkowego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi.
Kiedy sadzić mieczyki do gruntu?
Bulwy mieczyków sadzi się w ogrodzie od połowy kwietnia do połowy maja (najlepiej w dwutygodniowych odstępach - wtedy wydłużymy okres kwitnienia mieczyków w ogrodzie), umieszczając je na głębokości 6–10 cm. Bulwy mieczyków przed sadzeniem powinny być zaprawione preparatem grzybobójczym.
Mieczyki należy podlewać w czasie suszy, kierując strumień wody na podłoże, a nie na liście czy kwiaty.
Kiedy kwitną mieczyki?
Mieczyki kwitną - w zależności od odmiany i terminu sadzenia - od połowy lipca do połowy września (te sadzone na przełomie maja i czerwca zakwitną później - nawet we wrześniu–październiku). Rozwinięte lub przekwitające kwiatostany mieczyków należy ścinać wraz z pędem, nie naruszając liści.
Czy mieczyki zimują? Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków
Mieczyki ogrodowe nie mogą pozostać na zimę w gruncie, gdyż źle znoszą niską temperaturę. Dlatego miesiąc po przekwitnięciu należy bulwy mieczyków wykopać i przez kilka dni podsuszyć w ciepłym (22–24 st.C) pomieszczeniu. Osuszone bulwy czyści się z łusek, liści i resztek pędów (przez ich wykręcanie), a następnie oddziela od nich bulwki przybyszowe (z nich możemy uzyskać kwitnące rośliny po 2–3 latach). Oczyszczone bulwy układa się w ażurowych skrzynkach, przesypuje suchym torfem i przechowuje do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze 5–8 st.C. Warto pamiętać, że każda bulwa mieczyka po kwitnieniu obumiera, pozostawiając po sobie kilka bulw potomnych i wiele bulwek przybyszowych.
Najpopularniejsze odmiany mieczyka ogrodowego
Gladiole doczekały się mnóstwa oryginalnych i ciekawych odmian, które zachwycają atrakcyjnymi kwiatami o ciekawej kolorystyce. Kwiaty mogą mieć na przykład fantazyjnie karbowane, pofałdowane płatki, także z postrzępionymi brzegami. Niektóre wyglądem przypominają kwiaty orchidei. Wśród ciekawych odmian mieczyków na uwagę zasługują rośliny o kwiatach:
- białych – ‘Opal’, ‘Amsterdam’, ‘White Prosperity’
- żółtych – ‘Nova Lux’
- czerwonych – ‘Espresso', 'Akbar', 'Letna Burka'
- pomarańczowych – ‘Peter Pears’, 'Ovatie'
- różowych – ‘Tampico’, ‘Friendship’, 'Marsjanka', 'Pulchitrude'
- fioletowych – ‘Purple Flora’, 'Majovy Kvet', ‘Black Velvet’
- zielonożółtych – ‘Green Star’
- żółto-pomarańczowych – 'Theresa', 'Sunny Day'
- amarantowych – 'Minarik Memory', 'Huze'
- cieniowanych – ‘Priscilla’, ‘Chocolate’, ‘Pink Soledo’, ‘Antica’
- dwubarwnych – ‘Zizane’, ‘Drama’, ‘Princess Margaret Rose’, ‘Bizar’.
- żółto-łososiowych – 'Olimpie'.