Sadzenie mieczyków do gruntu - kiedy i jak to zrobić? Zbliża się termin!

2023-04-17 12:18
Sadzenie mieczyków
Autor: www.thinkstockphotos.com Bulwy mieczyków sadzi się do gruntu pod koniec kwietnia i na początku maja

Sadzenie mieczyków trzeba przeprowadzić w odpowiednim terminie. Mieczyki to rośliny bulwiaste, które u nas nie zimują w gruncie - trzeba je wykopać z ogrodu przed zimą, a wiosną posadzić je ponownie. Kiedy i jak sadzić mieczyki do gruntu - trzeba przestrzegać ważnych zasad!

Mieczyki, zwane gladiolami, to niezwykle dekoracyjne rośliny o pięknych różnokolorowych kwiatach zebranych w okazałe kłosowe kwiatostany. Mieczyki lubią miejsca słoneczne bądź lekko ocienione i osłonięte od wiatru i takie należy dla nich wybrać. Gleba pod mieczyki powinna mieć pH 6,5-7,0, być żyzna i bogata w składniki mineralne.

Kiedy sadzić mieczyki do gruntu?

Najlepszym terminem na sadzenie bulw mieczyków jest koniec kwietnia i pierwsze dni maja. Nie można jednak ściśle przestrzegać tego terminu, bowiem należy poczekać aż ziemia w ogrodzie nieco się nagrzeje (do temperatury około 10 st. C) i przeschnie. Mieczyki nie lubią bowiem gleby zimnej i nasiąkniętej wodą. Posadzone w zimne i mokre podłoże bulwy mieczyków mogą być porażane przez choroby grzybowe czy wirusowe i zagniwać. Niedobre jest także zbyt późne posadzenie bulw.

Jak sadzić mieczyki do gruntu? Ważne zasady

Do sadzenia wybieramy wyłącznie bulwy zdrowe i nieuszkodzone, bez oznak żerowania szkodników i objawów chorobowych. Bulwy powinny też być suche, bez plam. Przed posadzeniem bulwy warto zaprawić je preparatem grzybobójczym (moczyć przez kwadrans w zawiesinie preparatu, po czym odsączyć i wysuszyć).

  • Mieczyki sadzi się każdego roku w innym miejscu (w tym samym miejscu mogą być posadzone po kilku latach).
  • Mieczyków nie sadzi się w pobliżu kwiatów, które są nosicielami chorób wirusowych i grzybowych, takich jak: pelargonie, petunie, bratki, astry, ostróżki, lilie, floksy.
  • Nie sadzi się ich także w miejscu, gdzie w roku poprzednim rosły truskawki, fasola, groch, buraki, dynia, pomidory, ogórki.

Bulwy mieczyków sadzi się zgodnie z zasadą: głębokość sadzenia równa jest 3-krotnej wysokości bulw. Odległość bulw od siebie: 10–15 cm (w zależności od odmiany). Należy pamiętać, że wysokie odmiany wymagają podwiązania do palików – najlepiej już przy sadzeniu bulw mieć to na uwadze.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają