Lilie w doniczkach – ozdoba balkonu i tarasu. Jak uprawiać lilie w pojemnikach?

2019-07-29 8:57 Michał Mazik

Lilie uprawia się głównie w gruncie, na ogrodowych rabatach. W ogrodach odchodzi się jednak od schematów, dlatego lilie coraz częściej widywane są także w doniczkach. Lilie w pojemnikach zdobią wejścia do domów, tarasy oraz balkony.

Do uprawy pojemnikowej można dobierać lilie należące do wszystkich grup: mieszańce azjatyckie, martagon, candidum, amerykańskie, longiflorum, trąbkowe, orientalne, inne i nieposegregowane. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia... i wielkość pojemników. Ze względu na ograniczoną powierzchnię do rozwoju systemu korzeniowego lepiej wybierać odmiany lilii niższe i karłowe. W obszerniejszych donicach czy skrzyniach można mieszać ze sobą odmiany różniące się barwą i wyglądem kwiatów. Dobrze sprawdzają się zestawy złożone z lilii należących do różnych grup, np. lilie trąbkowe z orientalnymi. Bardzo często wykorzystuje się popularne lilie azjatyckie oraz lilie orientalne. Trzeba zwrócić uwagę, że poszczególne grupy różnią się terminem kwitnienia. Przemyślana kompozycja może więc być dekoracyjna przez długi czas.

Uprawa lilii w pojemnikach jest nieco trudniejsza od uprawy gruntowej, gdyż wymaga częstszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Lilie w doniczkach
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) W pojemnikach można uprawiać lilie z różnych grup

Najważniejsze wymagania lilii w uprawie pojemnikowej

Liliom uprawianym tradycyjnie należy zapewnić miejsce słoneczne, ciepłe, osłonięte. W uprawie pojemnikowej postępuje się podobnie, choć lepiej unikać bezpośredniego nasłonecznienia. To ograniczy ryzyko szybkiego wysychania podłoża. Warto wybrać takie miejsce, które będzie lekko ocienione, wtedy lilie będą kwitły nieco mniej obficie, ale dłużej (a przy tym ograniczy się problem suszy). W temacie gleby nic nie zmienia się – podłoże powinno być żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Dla większości grup optymalny odczyn gleby oscyluje w granicach 5,5-6,5. Lilie japońskie i amerykańskie wolą niższy odczyn (pH=4,5-5,0), lilia biała i lilia złotogłów preferują podłoża wapienne (pH=6,8-7,2). Pojemniki do uprawy powinny być głębokie (20cm to minimum). Im głębsze, tym lepiej. Trzeba wziąć pod uwagę, że kilka do kilkunastu centymetrów przeznacza się na usypanie warstwy drenażowej. Preferowane są donice i skrzynie z gliny, ceramiki, drewna i betonu. Najmniej odpowiednie są pojemniki z tworzywa sztucznego.

Lilie w doniczkach
Autor: GettyImages Lilie w doniczkach mogą być też ozdobą wnętrz

Jak uprawiać lilie w doniczkach?

Cebule lilii wysadza się do pojemników pod koniec kwietnia i od razu wystawia na zewnątrz. Wcześniej warto potraktować je zaprawą przeciw chorobom grzybowym. Lilie często łączy się z innymi roślinami, niewysokimi lub nisko ścielącymi się. Dobrym towarzystwem są m.in. pelargonie bluszczolistne, żeniszek, aksamitki, nasturcje i lobelie. Te dodatkowe gatunki dla wzbogacenia kompozycji wysadza się nieco później (zwykle od połowy maja), gdy już pojawią się pędy lilii.

Lilie można sadzić do pojemników wcześniej (w połowie marca), to zagwarantuje wcześniejsze kwitnienie. W takim wypadku przez miesiąc powinny znajdować się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu.

  • Podlewanie lilii w pojemnikach. Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Nie można dopuszczać do przesuszenia podłoża. Latem podlewanie wykonuje się nawet co 1-2 dni (zależnie od wielkości pojemnika i stanowiska). Jednocześnie trzeba uważać, aby nie przesadzić: nadmiar wody jest bardziej szkodliwy od krótkotrwałego niedoboru.
  • Nawożenie lilii w pojemnikach. Lilie warto dokarmiać stosując zasadę: na początku nawozy azotowe, pod koniec wiosny i latem nawozy fosforowo-potasowe. Można także korzystać z uniwersalnych nawozów w płynie, np. humusowych lub produktów przeznaczonych dla innych grup, np. nawozów do pelargonii. W fazie intensywnego wzrostu lilie zasila się nawet co 7-10 dni. Jeśli lilie pozostają w tym samym pojemniku na kolejny sezon, powinno się wymienić im górną warstwę podłoża.

Po wystąpieniu mrozów pojemniki można zadołować w zacisznym miejscu lub przenosi się je do chłodnego pomieszczenia. Lilie muszą przejść pewien okres chłodu, aby obficie kwitnąć. Można je także wykopać, osuszyć i przechowywać w temperaturze 2-4°C.

>>Przeczytaj też:

Lilie w doniczce
Autor: www.thinkstockphotos.com Lilie w donicach doskonale zdobią w sezonie tarasy czy balkony

Zastosowanie lilii doniczkowych w ogrodzie i na balkonie

Lilie (w kompozycji z innymi gatunkami) mogą być jedną z najbardziej efektownych ozdób balkonów i tarasów. W ogrodzie natomiast warto ustawiać je w pobliżu drzwi wejściowych, przy elementach małej architektury (np. patio i altanach) oraz wzdłuż nawierzchni. Pasują do ogrodów różnego typu – w tym wypadku większe znaczenie od doboru grupy i odmiany będzie miał rodzaj użytej donicy lub skrzyni.

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE