Lilia biała - jak uprawiać lilię białą w ogrodzie: wymagania, sadzenie i wykopywanie cebul

2014-07-17 13:44 Opracowanie: redakcja serwisu
lilia-biala
Autor: www.thinkstockphotos.com Lilia biała ma efektowne, białe i pachnące kwiaty

Lilia biała to jeden z najpopularniejszych gatunków lilii sadzonych w ogrodach i na działkach. Jej efektowne, pachnące kwiaty śnieżnobiałego koloru zachwycą każdego. Podpowiadamy jak uprawiać lilię białą. Lilia biała: uprawa

Lilia biała (łac. Lilium candidum), zwana również lilią Najświętszej Maryi Panny bądź lilią św. Józefa, dorasta do 120 cm wysokości. Jej piękne, śnieżnobiałe, duże i pachnące kwiaty pojawiają się na roślinie w czerwcu. Aby roślina obficie zakwitła, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy

Uprawa lilii białej – wymagania i sadzenie cebul

Do uprawy lilii białej należy wybrać w ogrodzie słoneczne miejsce. Podłoże powinno być przepuszczalne i bogate w wapń.
Cebule lilii białej sadzi się do gruntu najlepiej w połowie lata (najpóźniej do połowy sierpnia) na głębokość nie większą niż 3–5 cm. Rośliny jeszcze w tym samym roku wypuszczą rozetę liści, która przetrwa zimę.

Uprawa lilii białej – przesadzania i rozmnażanie

Lilia biała kwitnie w czerwcu. Na tym samym miejscu nie powinna rosnąć dłużej niż 4–5 lat. Po kwitnieniu część nadziemna rośliny dość szybko zasycha – wtedy można roślinę przesadzić, a przy okazji rozmnożyć. Cebule lilii białej wykopuje się pod koniec lipca, lekko przesusza (nie dopuszczając do zaschnięcia korzeni), po czym oddziela cebule przybyszowe, które sadzi się w nowym miejscu. Przy oddzielaniu cebulek przybyszowych trzeba zwrócić uwagę, by nie oderwać korzeni.

Uprawa lilii białej – miejsce w ogrodzie

Lilia biała to roślina wyjątkowo efektowna, która jest znakomitym uzupełnieniem rabat bylinowych. Doskonale prezentuje się na rabacie z innymi gatunkami, szczególnie niższymi od niej. Na rabacie najlepiej łączyć lilie białą z gatunkami, które nie potrzebują dużej wilgotności gleby w miesiącach letnich, w których cebule lilii przechodzą okres spoczynku. Dobrym towarzystwem dla lilii białej na rabacie będą rozchodniki, krwawnik, macierzanka piaskowa, gipsówka czy ubiorek wiecznie zielony.

lilia-biala
Autor: www.thinkstockphotos.com Lilia biała ma efektowne, białe i pachnące kwiaty
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE