Jak podlewać storczyki? Jak prawidłowo podlewać storczyki w czasie kwitnienia?

2024-01-31 8:52

Jak prawidłowo podlewać storczyki, żeby ładnie kwitły? Po czym poznać, że storczyk ma sucho? Dobrze jest to wiedzieć, bo podlewanie storczyków to niezwykle ważny element pielęgnacji tych egzotycznych kwiatów. Ważne jest, aby przy podlewaniu storczyków przestrzegać tych zasad.

Storczyki
Autor: GettyImages Aby storczyki obficie kwitły, trzeba zapewnić im właściwą pielęgnację. Przede wszystkim storczyki nalezy podlewać należy po całkowitym przeschnięciu podłoża

Spis treści

  1. Jak często podlewać storczyki?
  2. Najlepsze podlewanie storczyków przez zanurzenie
  3. Jaką wodą podlewać storczyki?
  4. Ważne też nawożenie storczyków
  5. Które storczyki potrzebują okresu spoczynku?

Dla początkujących miłośników storczyków utrzymanie roślin w dobrej kondycji może wydawać się kłopotliwe i czasochłonne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że prawidłowo pielęgnowane rośliny odpłacą się obfitym kwitnieniem. Moment, w którym storczyki zakwitają po raz pierwszy w naszym mieszkaniu, wart jest każdego wysiłku i pozostaje na długo w pamięci.

Jak często podlewać storczyki?

Uprawiane w doniczkach storczyki podlewać należy zwykle po całkowitym przeschnięciu podłoża. W zależności od wielkości rośliny, rodzaju pojemnika, etapu wzrostu, podłoża, natężenia światła, temperatury i wilgotności powietrza, częstotliwość podlewania wynosi od 3 do 16 dni. Doniczki gliniane przyspieszają przesychanie podłoża, plastikowe opóźniają ten proces. Phalaenopsis musi dobrze przeschnąć między kolejnymi nawadnianiami, a Paphiopedilum nie toleruje mocnego przesuszenia podłoża i korzeni.

Najlepsze podlewanie storczyków przez zanurzenie

Najlepiej podlewać storczyki przez zanurzenie: doniczkę wstawiamy do naczynia z wodą i pozostawiamy tam tak długo, aż całe podłoże zostanie nawodnione. Czas ten jest uzależniony przede wszystkim od wielkości doniczki.

Jaką wodą podlewać storczyki?

Storczyki podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Najlepsza jest woda pochodząca z filtra odwróconej osmozy, woda destylowana, a w obszarach o małym stopniu zanieczyszczenia powietrza także deszczówka.

Podlewanie storczyków
Autor: GettyImages Najlepiej zamoczyć doniczkę ze storczykiem w większym pojemniku wypełnionym wodą na około 30 minut, aby podłoże dobrze nasiąkło

Ważne też nawożenie storczyków

W okresie wzrostu storczyki wymagają nawożenia. Jedną z metod nawożenia storczyków jest nawożenie dolistne (spryskiwanie roślin płynnym nawozem). Szczególną uwagę należy zwrócić na egzemplarze mniejsze, tworzące pąki lub już kwitnące. Polecane jest nawożenie co 3–4 tygodnie. Niektórzy hodowcy zasilają rośliny podczas każdego podlewania, stosując 3–4-krotnie mniejsze stężenie nawozu niż zalecane przez producenta preparatu.

Nie jest istotne, jakiej firmy nawóz kupimy, ważny jest jego skład. Późną wiosną i latem należy stosować nawozy o wysokiej zawartości azotu. Obserwacja roślin pozwala stwierdzić, czy roślina cierpi na niedobór tego pierwiastka i dostosować dawkę. Ciemnozielone liście wskazują, że roślina jest właściwie zasilana, zbyt jasne liście ze śladami zażółceń mogą wskazywać na zbyt niskie nawożenie, natomiast poczerniałe końcówki liści są wskaźnikiem przenawożenia. Należy pamiętać, że podobne zmiany w kolorze liści mogą być wynikiem innych problemów. Lepiej dostarczyć roślinie zbyt małej ilości minerałów niż przenawozić ją.

warto wiedzieć

Które storczyki potrzebują okresu spoczynku?

Niektóre gatunki storczyków, np. Phalaenopsis, nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku: przyrastają, inicjują pędy kwiatowe i kwitną praktycznie cały rok – ich wymagania uprawowe są niezmienne. Inne potrzebują w okresie spoczynku zmiany temperatury, wilgotności, czasem też natężenia światła. Najczęściej okres ten przypada zimą. Każdy gatunek storczyków ma odmienne wymagania w tym czasie. Niektórym trzeba obniżyć temperaturę, ograniczyć podlewanie, czasami zupełnie go zaprzestać na 2–3 miesiące.

Nie przegap! Zebraliśmy najczęstsze problemy, które pojawiają się z uprawą storczyków w domu. Porad udzielają ogrodnicy:

Storczyki - czy rozpoznasz wszystkie gatunki?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ten storczyk?
cambria
Storczyki dla początkujących